20.09.2004, Pavel Kouba, Tomáš Kučera

PIS - CEB 3:10 - Derby? Českobudějovická exhibice!

P í s e k - Očekávané prvoligové jihočeské derby se změnilo v krátký proces. Odsouzeným byl bezmocný celek z města na Otavě, kterému hostující českobudějovický tým nasázel plných 10 branek. Pohledné a brankami nabité utkání vyšperkoval jubilejní brankou Ján Mucha, jenž Písecké odrovnal diváky vyvolávaným desátým gólem.
Dlouho očekávaný souboj o jihočeský hokejový trůn se rozhodl hned v prvních minutách utkání. V nich Budějovice píseckým vyzyvatelům ukázaly, že nejlepší hokej v kraji se hraje u soutoku Malše s Vltavou, nikoliv na Otavě.

Písečtí vstoupili do zápasu hodně zakřiknutě a nechali svého soupeře tvořit hru. Zkušení, extraligou prověření hráči Budějovic této nabídky využili velmi ochotně a hned se svým dnešním hostitelům odvděčili – už ve čtvrté minutě se prosadil tečí Bartošovy rány Musil, o tři minuty později krásně do šibenice zavěsil mladičký Mertl. Skoro dvě tisícovky diváků i dále mohli sledovat technickou převahu budějovického mužstva, které nejenže kreativně a nebezpečně útočilo, ale také zodpovědně a pozorně bránilo. Třetí úspěch hostů přidal do první přestávky Bělohlav, který zakončil parádní souhru Luži a Sailera.

Druhé dějství začalo opět lépe pro hostující tým, který soupeře mírně zatlačil a svou snahu korunoval vyloženou, nad břevno zakončenou šancí Hřebejka. Pravidlo nedáš - dostaneš se potvrdilo ve 26. minutě, kdy Písečtí dotáhli rychlý brejk. Zakončoval netradiční střelec Kořánek, který pěknou kličkou obelstil vyjetého Kučeru. Branka sice vrátila domácím krev do žil, ale ti na pozornou hostující obranu prostě dnes nestačili. Budějovickým pak pomohlo paradoxně oslabení, v němž vrátil svým barvám tříbrankové vedení Martínek, kterého našel pěknou zpětnou nahrávkou Hřebejk. Domácí bojovali, ale přespříliš chybovali a opět inkasovali. Útok Bělohlav – Sailer – Štraub zatočil domácím bekům hlavu a kotouč opět putoval po nepřehledné situaci za nešťastného Šmída, který následně přepustil své místo Špilerovi. Ten se uvedl nepovedeným zákrokem proti rotující Martínkově střele zpoza červené čáry a po pětačtyřiceti minutách byl stav 1:6.

Domácí navíc vůbec nezvládli vstup do poslední třetiny a již po 19 vteřinách opět kapitulovali. Sailer si snadno poradil nejen s domácími beky, ale i se Špilerem. Odpovědět mohl o čtyři minuty později agilní písecký Míka, jeho pokus zastavila až levá tyčka Kučerovy svatyně. A tak udeřilo opět na druhé straně, Hájek zavezl puk a oslovil nehlídaného Květoně - 1:8. Přesně za minutu byl Špiler znovu překonán, puk tentokrát uklidil do branky Kolda. Skandování budějovických fanoušků, kterých přijelo do Písku dobrých 50, „deset,deset“ trvalo pouhé tři minuty, než došlo svého naplnění. Byl to obránce Mucha, který zakulatil skóre a uzavřel účet hostů. Poslední tři góly tak vsítili hráči, kteří ještě loni hráli převážně za Písek. Dva góly juniorského obránce Tomáše Burkoně, který naskočil až do poslední třetiny, již jen kosmeticky upravily výsledek na branky bohatého utkání.

Dlouho už žádný tým v Písku nepředvedl podobnou útočnou smršť plnou nápadů, technické vyspělosti i agresivity. Mladý tým Písku se hlavně učil, nabité zkušenosti se mu budou určitě hodit v dalších těžkých zápasech první ligy.

Milan Mazanec (Písek): Já musím soupeři jenom gratulovat, bylo vidět, že trabant mercedes nepředjede. Ale myslím si, že jsme se k tomu postavili srdnatě a že jsme soupeři vítězství nedali zadarmo. Doufám, že se diváci bavili, i když chvilkami asi na náš účet. I přes ten debakl musím říct, že to od nás byl bojovný výkon, především ve hře do těla jsem tohle mužstvo ještě neviděl hrát tak důrazně, takže alespoň za to napadání je pochválím. Škoda, že zápas nevyšel brankářům. Neodpustím si také pár slov k výkonu rozhodčích, kteří nám dneska rozhodně moc nepřáli.

Milan Kupka (České Budějovice): Myslím si, že o utkání rozhodla první třetina, kterou jsme vyhráli 3:0. Potom už jsme si průběh utkání pohlídali, s přehledem kontrolovali a dovedli ho do vítězného konce. Pak jsme přidali ještě nějaké góly. V závěru utkání jsme dostali dvě branky, ale těžko se kvůli tomu na hráče zlobit, defenzíva už nebyla taková, jaká by měla být. Soupeř toho dokázal využít. Chyběli nám kvůli svalovým zraněním Šimánek a Jančařík, ale jejich zranění nejsou dlouhodobá.