05.03.2002, David Schlegel

Nevídaná smršť přinesla obrat

České Budějovice přijely do Plzně důstojně zakončit sezónu a to se jim podařilo. Dvakrát v zápase získaly dokonce dvougólové vedení, ale branková smršť v první polovině druhé části jim sebrala všechny body. Zápas však připomínal v první a třetí třetině spíše zpomalený film a v tvrdosti se vyrovnal snad starým pánům... Díky tomu, že se velmi nedůsledně bránilo, však padla celá řada gólů.
První dvě střídání naznačovala, že se chystá zákopová válka. Oba týmy se seskupily na své modré a navzájem si přehazovaly puk jako horkou kaši... První se ke střele osmělila českobudějovická čtvrtá formace, ale Brožova propagační střela ani Štrbův pokus nemohly Bartovu nulu ohrozit. Na druhé straně našel s osmašedátkou hrající junior Jaroslav "Jágr" Kracík Dudu, ten sám před brankářem nepochopitelně přihrával na obsazeného spoluhráče a navíc ještě nepřesně. Ve 14. minutě odešel na trestnou lavici Jiří Brož. V přesilovce Plzně však na modré "zaplaval" Josef Řezníček a Peter Bartoš s bravurou jemu vlastní proměnil svůj blafák do bekhendu ve vedoucí branku. Po šanci plzeňského Martina Adamského udeřilo na straně hostí podruhé. V nepříliš dobré pozici postavený Martin Štrba trefil puk do jediné možného volného místa a plzeňští diváci začínai být na své miláčky místy oškliví. V hlemýždím tempu hraný zápas opravdu moc krásy v těchto chvílích nepobíral.

Ve druhé třetině s úvodním hvizdem začal kolotoč, jaký hlediště nevidělo od druhého kola proti Třinci, které domácí prohráli 6:8. V každé minutě padal gól! Po půlminutě divákům vylepšil náladu Andrašovský, o minutu později nevěděl Čierny co s pukem, a tak dal gól. Ve 3. minutě po hezké souhře Voskára s Volákem zakončoval Dobrovolný. Ve 4. minutě Brabenec přidal třetí plzeňský gól, ale rozhodčí naštěstí předtím hvizdem ukončil signalizovanou výhodu Plzně, takže Budějovice stále držely vedení 3:2. Na další branku se čekalo dlouhé předlouhé dvě minuty. Po minele Suchánka, který se bláhově domníval, že za něj spoluhráči puk ze třetiny odpálí, našel Hanzlík Sedláka a bylo vyrovnáno. Plzeňská smršť však ještě nebyla u konce. Ve 29. minutě našel Andrašovský Josefa Straku a keramici vedli. Když o další minutu a půl později Nedoma s Barinkou nechali bez povšimnutí Kracíkovu přihrávku přes celé pásmo a Duda pohodlně skóroval, odjel za dvě minuty znechucený Vladimír Hudáček na střídačku. Jeho náhradník Josef Kučera udržel až do konce zápasu čisté konto. Ve druhé polovině prostřední části byli Jihočeši mnohem aktivnější, ale ani Michálek ani rychlík Novotný na Bartu nevyzráli.

Pak vyrobil těsně před druhou sirénou nesmyslný faul Milan Volák a České Budějovice se málem dostaly na dostřel. Skvěle hrající Milan Michálek se probil před Bartu, ten proti jeho střele skvěle zasáhl, ale Michálkovu pohotovou dorážku zastavil až na brankové čáře vynikajícím obranným zákrokem Jiří Hanzlík. České Budějovice forčekovaly ve dvou a rozhodně zápas nezabalily. velmi aktivní byl Petr Kořínek, který se blýskl deset minut před koncem. Navázal na sebe dva protihráče, uvolnil cestu Bartošovi, ale jeho dobrou střelu s obtížemi Barta zlikvidoval. Na druhé straně ukázal svou dobrou techniku Josef Straka, po jeho samostatné akci se sice rozsvítilo červené světlo, ale puk skončil na brankové čáře. Sailer z postu falešného beka spálil v 56. minutě jednu z posledních šancí Jihočechů. Jejich nápor utnulo vyloučení Čierneho za domnělé sekání a závěrečná power-play už vyzněla do prázdna.

Jaroslav Liška (trenér HC České Budějovice): První třetina byla rychlá, nehrál se nijak důrazný hokej. Dali jsme gól a po dost náhodné třetí brance jsme si mysleli, že to bude v pohodě. Jenže to bylo úplně jinak, Plzeň dala gól z přesilovky a pak se zlomil zápas.

Radek Kampf (trenér HC Keramika Plzeň): "V úvodu zápasu jsme měli několik šancí, neproměnili je a naopak jsme inkasovali dvě branky. Rozhodl úvod druhé třetiny, kdy jsme během jedenácti minut vsítili pět branek."