20.02.2011, Matěj Mayer

MDO: KOM - CEB 2:5 - Mladší dorostenci porazili lídra!

Č. B u d ě j o v i c e - Mladší dorost HC České Budějovice zajížděl v neděli na utkání do Brna. Brněnská Kometa vstupovala do utkání jako lídr soutěže, českobudějovickým patřilo druhé místo. Kometa se navíc mohla pyšnit naprostou domácí neporazitelností. To se ovšem českobudějovickým mladíkům povedlo změnit. Lépe sice začala Kometa, která se ujala vedení již v 6. minutě, Jihočeši však utkání otočili a nakonec se mohli radovat z výhry 5:2. První dvě branky HC České Budějovice vstřelil David Ruda.

Do utkání vstoupily oba celky hodně opatrně. Do první velké šance se dostal ve čtvrté minutě brněnský Kozel, který se proháčkoval až před Dvořáka, ale zakončení minulo o pár centimetrů pravou tyč. První branka přišla v čase 5:23. Filip Dvořák obkroužil celé útočné pásmo a poté našel volného Adama Zbořila před bránou hostí. Ten neváhal a střelou mezi betony otevřel skóre zápasu - 1:0. Další minuty byly zcela v režii brněnského dua Zbořil, Jenyš. První jmenovaný připravil Jenyšovi tři luxusní šance ke skórování, ale jestli by si dnes někdo zasloužil cenu "Spalovač šancí", tak nikdo jiný než tento útočník se sedmnáctkou na zádech. Ve třinácté minutě se sám na Dvořáka řítil Venclík, ale i tuto šanci dokázal hostující gólman zlikvidovat. Vyrovnání mohlo přijít o několik okamžiků později, ale Pašek z vynikající pozice mezi kruhy trefil jen připravenou Slezákovu hruď. Po Vlčkově střele, která se odrazila od horní tyčky, vznikl před budějovickou bránou velký závar, který hosté vyřešili jen díky nedovolenému zákroku. Přesilovku domácí nevyužili a další dvě tutovky spálili těsně před koncem Král a kdo jiný než Jenyš. Ten nastartoval na červené čáře, přebruslil všechno živé, co mu stálo v cestě, položil si gólmana, ale poslední krůček se mu nezdařil.

Druhá třetina začala o hodně aktivněji. Už během první minuty jsme viděli po velké šanci na každé straně. Nejdříve neuspěl v přímém souboji s Dvořákem Adam Zbořil a následně se vytáhl strážce domácí svatyně, když se na brankové čáře roztáhl jak široký tak dlouhý a špičkou betonu vykopl jedovatou střelu Paška. Další šanci k vyrovnání měl v sedmadvacáté minutě Ruda. Z těsné blízkosti přehodil Slezáka, ale ten se ještě stihl otočit a kotouč zastavit před brankovou čárou. Přesně v polovině utkání dotíral před domácí bránou Vopelka, ale Slezák byl opět úspěšný. Na druhé straně pak opět úřadovalo duo Jenyš, Zbořil A., ale ani jeden nedokázal v přímém souboji s Dvořákem zvítězit. V čase 37:57 se v oslabení do brejku dostal David Ruda a Štancl ho dokázal zastavit jen za pomoci nedovoleného zákroku. Rozhodčí okamžitě zkřížil ruce nad hlavou a David Ruda se rozjel k trestnému střílení. Provedl perfektní bekhendový blafák a bylo vyrovnáno – 1:1.

Proměněný nájezd mu evidentně přidal na sebevědomí, protože první minuty třetí dvacetiminutovky byly zcela v jeho režii. V první ze svých velkých šancí jen těsně minul odkrytou bránu, ale druhou už využil stoprocentně. V prostoru mezi kruhy si počkal na přihrávku zpoza brány od Radka Prokeše a dělovkou propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:2 . Kometa se snažila o rychlou odpověď však Boltvan, Jenyš ani A. Zbořil nedokázali překonat vynikajícího Dvořáka v bráně hostů. Opět se tak potvrdilo pravidlo „Nedáš, dostaneš!“ V čase 51:20 nechal Slezák projít skrze své brankoviště nahrávku Břečky na volného Václava Paška a ten měl práci jednoduchou – 1:3. Okamžitě mohl odpovědět Kozel, ale sám před Dvořákem netrefil bránu. Odpověď tak přišla až v čase 54:48, kdy se Adam Zbořil prokličkoval až před Dvořáka a přízemní ranou k tyči mu nedal nejmenší šanci – 2:3. Přestože Kometa vzápětí dostala možnost přesilové hry, vyrovnat se jí nepodařilo a naopak při hře bez brankáře dvakrát udeřili hosté. Nejdříve ujel Pavel Samohejl, ale v poslední chvíli byl faulován a puk skončil v rohu. Rozhodčí však nekompromisně ukázal směrem na bránu a technickým gólem nastartoval českobudějovickou euforii. Kometa se o power play pokusila podruhé, ale i tentokrát se hostům podařilo ujet a v čase 59:21 přidal Kamil Suchánek poslední branku zápasu – 2:5.

Jan Konečný (HC Kometa Brno): Do utkání jsme vstoupili dobře. Měli jsme víc příležitostí, kluci tam udělali několik pěkných kombinačních akcí, což jsme nezužitkovali. Nebyli jsme schopní dát bekhendem čtyřikrát puk do prázdné brány. Do toho přišlo sporné trestné střílení, z kterého Budějovice vyrovnali. To je nakoplo a my jsme pak dělali některé zbytečné fauly. Pak jsme dostali dá se říct laciné góly. Chtěli jsme vyrovnat v powerplay ale to jsme nezvládli, naopak jsme dostali dva góly. Proto je ten stav takový, jaký je. Ještě bych chtěl moc poděkovat fanouškům. Jsme opravdu rádi, že dnes přišli, byli skvělí.

Milan Stárek (HC České Budějovice): Začátek byl z naší strany poněkud rozpačitý. To už nás provází delší dobu. Máme hráče již unavené, navíc chodívají hrát i za starší výběry. Bylo to tedy o tom, jak dlouho budeme odolávat tomu tlak, který byl značný. Podržel nás Tadeáš Dvořák, ten má teď poté co si zahrál za reprezentaci skvělou fazonu. Pak to bylo trošku o štěstí. Dali jsme jednu branku, druhou… Když jsme dali třetí gól začal jsem věřit, že tady něco uhrajeme. Pak se nám povedlo ubránit oslabení. Jak se říká, kdo nevyužije přesilovku pět na tři nebo čtyři na tři neměl by vyhrát.