14.01.2024, Marek Baloun

Karlovarská kletba prolomena! Motor domácí zápas zvládl s čistým kontem

36. kolo Tipsport extraligy přivedlo do Budvar arény karlovarskou Energii, se kterou Jihočeši drželi dlouhou černou sérii bez výhry. Ačkoliv hosté od začátku dělali problémy a několikrát Dominiku Hrachovinovi pořádně zatopili, budějovický muž v masce všech 36 střel udržel před brankovou čárou. Naopak Dominik Frodl inkasoval dvakrát, třetí trefu sledoval ze střídačky a Budějovice tak po dvou porážkách opět zakusily chuť vítězství.

Hosté do utkání vstoupili od začátku aktivněji, například už ve druhé minutě Dominika Hrachovinu musela podržet horní tyč po střele z mezikruží. Domácí ale rychle dorovnali nastavené tempo a dobrými šancemi se blýskl Hovorka nebo Beránek, v pozdější fázi třetiny i Gulaš nebo Vráblík. Nejblíže brance byl Banes Motor 2,5 minuty před sirénou, když se po akci zpoza brány při následné snaze o dorážku Ordoše puk odrazil od horní tyče a lavíroval nad odkrytou brankou. Ačkoliv Západočeši dokázali několikrát zamknout Motor na delší dobu v jejich třetině, úvodní dvacetiminutovka skončila tak, jak začala.

Na branku se ve druhém dějství už dlouho nečekalo. Dvě a čtvrt minuty po startu se po přesném dlouhém passu Doudery od brankové čáry na útočnou modrou dostal do samostatného úniku Jakub Valský a jednoduchou dělovkou pod levý růžek rozvlnil síť. Ve 28. minutě se Motor dostal do přečíslení, Beránkova střela se ale Kondelíkovi dostala na brusle a dvoumetrový obr neměl dostatek času na dorážku do prázdné klece. V polovině 34. minuty se ale přečíslení povedlo a Budějovice odskočily na dvě branky. Při vlastním oslabení se na pravém křídle uvolnil s pukem Ordoš a okamžitě vystartoval do opuštěné třetiny. Na druhé straně ho dojel Filip Přikryl a po třetí vzájemné přihrávce skóroval druhý jmenovaný, který ukázkově zavěsil kotouč do víka. Jihočeši měli ještě několik dobrých šancí, například Chlubna z pravého kruhu jen těsně minul pravou tyč. Hosté mohli snížit taktéž z úniku při vlastním oslabení, nepřesná střela ale skončila jen na zadním mantinelu a domácí tak mohli jít do šaten s čistým kontem.

Poslední třetinu opět začala lépe Energie, jakoby ale okolo domácí brankové čáry bylo neviditelné pole, které od sebe odpuzovalo všechny střely. Ať se hosté snažili sebevíc, přes Hrachovinu stále nic neprošlo. Pokoušeli se o to Kangasniemi, který ve velké šanci minul, Jiskra, kterého vychytal Hrachovina a třeba i Stříteský, nikdo však neuspěl. Naopak domácí v 54. minutě opět rozezvučeli tyčku. Čtyři minuty před sirénou hosté odvolali gólmana Frodla a po faulu Gulaše zkusili hru 6 na 4. O půl minuty se sice radovali ze snížení, sudí po dlouhém zkoumání videa branku ale neuznali, protože kotouč nepřešel čáru dostatečným objemem. Hlavní zásluhu na tom měl Hrachovina, který fantastickým zákrokem lapačkou zakročil včas. Domácí tým několikrát šel na opuštěnou branku, povedlo se to ale až 19 vteřin před koncem Dominiku Simonovi, který tak stvrdil prolomení karlovarské kletby.

Jiří Hanzlík (Motor): „Odehráli jsme z mého pohledu bezkrevnou první třetinu, kdy nás dvakrát zachránila tyč a v celém utkání nás podržel Dominik Hrachovina v brance. Druhá třetina se nám paradoxně povedla, protože s ní míváme problémy. Udělali jsme si dvougólový náskok, ale celkově jsme ji odehráli velice dobře. Byli jsme aktivní, vytvořili jsme si tlak do branky a měli jsme šance. Před třetí třetinou jsme si vzpomněli na náš poslední zápas proti Varům doma, kdy jsme také vedli 2:0, ale náskok ztratili. Soupeř od toho opět nebyl daleko, ale podařilo se nám to ustát a do prázdné branky jsme dali třetí gól.“

Václav Eismann (K. Vary): „Byli jsme spokojeni s naším výkonem v první třetině, kdy jsme plnili herní plán, který jsme si stanovili. Naopak jsme byli hrubě nespokojeni s druhou třetinou, kdy jsme dělali individuální chyby a v naší hře nebylo dostatečné úsilí. Ve třetí třetině jsme se zlepšili, ale soupeř si výhru zkušeně pohlídal a zvítězil zaslouženě. My jsme nedali už sto dvacet minut gól.“