21.09.2003, Tomáš Kučera

KVA - CEB 3:1 - Po pěti kolech stále bez bodu

Jihočeši nedokázali zvítězit ani na západě Čech a na jejich kontě se stále skví 0 bodů. Tentokráte nestačili na Karlovy Vary, které rozhodly dvěma brankami v třetí třetině. Jediný českobudějovický úspěch zaznamenal nejlepší střelec týmu v probíhající sezóně Jiří Šimánek.
Bez pochroumané "mladé pušky" Vojtěcha Poláka a podobně indisponovaného Jána Lipianského, s Kamilem Jarinou v brance nastoupili karlovarští hokejisté s předsevzetím vybojovat dnes večer své premiérové domácí tři body. Hned od první minuty si museli hosté připadat jako na horské dráze. Ofenzivní lavina, ďábelské tempo a takřka jen přihlížející budějovičtí obránci : tak by se dalo stručně charakterizovat prvních deset minut zápasu. Po 77 sekundách to bylo 1:0. Tvrdík s Alinčem předvedli, jak je hokej krásná hra. Za brankou si vyměnili puk, Alinč si elegantně, tak jak to umí jen on, vybruslil mezi kruhy, převzal přesnou Tvrdíkovu přihrávku zpoza branky, objel Suchánka, který jakoby zarostl do ledu a přesnou ranou k tyči znectil Hudáčka. Po vstřeleném gólu tlak Energie ještě zesílil a chvílemi by mu slušel přívlastek : drtivý. Hosté nestačili a pomáhali si fauly. Vyloučeni byli krátce po sobě Sailer a Suchánek. Ačkoli přesilovky připomínaly hru kočky s myší, myš se zatím nehodlala jen tak vzdát. Šance Svobody, který si najel na Němčického křižnou přihrávku, měla skončit gólem, neboť stačilo jen trefit téměř prázdnou branku. Hudáčkovi pomáhali snad všichni svatí, co jich v Budějovicích mají. Po deseti minutách se tempo hry zklidnilo a ke slovu se dostali i hráči Českých Budějovic. Ke své práci se dostal i Kamil Jarina, který si v posledních pěti minutách připsal několik ostřejších zákroků. Vyznamenal se pak v době, kdy do konce třetiny chyběly pouhé tři sekundy. Do samostatného nájezdu se po chybě domácí obrany dostal Bělohlav. Se zvukem sirény však Jarina jeho pokus o blafák bravurně zlikvidoval.

Hned v úvodní minutě prostřední třetiny vypálil okamžitě po vyhraném vhazování v útočném pásmu Tvrdík, skákavou střelu však Hudáček se štěstím vytěsnil mimo branku. V čase 21,00 fauloval Galvas a hosté hráli první přesilovku. Usadili se před Jarinou, ale dobře bránící energetici je do vážnější šance nepustili. Hned po úspěšně sehraném oslabení se do jasné gólovky dostával Skuhravý, ale skákavý puk nedokázal před Hudáčkem zpracovat. Na začátku 26. minuty hledal Pavliš zpětnou přihrávkou Bednaříka, ten však střílel z bezprostřední blízkosti jen do Hudáčka. O minutu později se dostal ke slovu budějovický Kristek, ale jeho střela minula karlovarskou branku jen o pár centimetrů. Hned z protiútoku se netrefil do puku před prázdnou brankou Netík. Hudáčkovi snad už nepomáhali jen ti svatí, ale ve své výstroji měl nejspíš ukrytou i tu pověstnou "kliku od blázince". Převaha Energie byla zřetelná. Šancí si vytvořila tak na tři zápasy. Gól z toho však nebyl a stav 1:0 vydrží v hokeji jen výjimečně. A tak v 31. minutě plácl do puku nazdařbůh Šimánek a ten skončil za zády překvapeného Jariny. 1:1. Vyrovnávací branka domácí na dlouho ochromila. To se projevilo i v posledních dvou minutách druhého dějství při další přesilovce. Nervozita na jejich holích a neposedný puk jim nedovolily změnit nerozhodný stav

Tak jak domácí uzavřeli druhé jednání hokejového dramatu, tak v podobném duchu otevřeli to závěrečné. Němčický při přečíslení pálil neomylně ....... do Hudáčka. Hned v další lavinovité ofenzívě se mohl vyznamenat Kumstát. Nevyznamenal. Spravedlnost však nakonec dokázala, že občas nebývá slepá. Ve 46. minutě si před Hudáčka vyjel od zadního mantinelu Bacul a konečně odčaroval Hudáčkovu svatyni překvapivým zakončením. Puk prošel gólmanovi mezi nohama. 2:1. V čase 45,58 byl vyloučen Šimánek za vražení na hrazení. Hala hřměla, jako by se blížil z Ameriky další hurikán. I I tato přesilovka však zůstala nevyužita. Dramatický hokej, kdy se hra přelévala od branky k brance, pokračoval ve velmi slušném tempu. Hráči obou týmů bojovali na doraz. Definitivní tečku za hokejovou detektivku mohli dát domácí při vyloučení Neckáře v 55. minutě, ale čekání na pointu ještě o pár chvil prodloužili. Do konce zbývaly necelé tři minuty, když se do hlavních rolí opět pasovala dvojice Alinč - Suchánek. Důsledný domácí útočník obral o puk nejistého beka hostí a žabkou z bezprostřední blízkosti přehodil Hudáčkův beton. 3:1. Hosté se pokusili o zázrak, ale jejich více než minutu a půl minuty trvající power-play již na stavu nic nezměnila. Hustě naplněné ochozy skandovaně vyvolávaly jména Kamila Jariny a Jana Alinče. Posledně jmenovaný byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Tři body zůstaly zcela po zásluze v Karlových Varech a České Budějovice si na své první extraligové body budou muset ještě počkat.

Miloslav Hořava (Karlovy Vary): "V kvalitním a dosti vyrovnaném utkání jsme podali zatím nejlepší výkon od začátku sezony. Jsme rád, že se nám už podařilo zvítězit i doma. Pejchar měl svalové zranění, a tak jsme museli sahnout po brankáři Jarinovi, který zachytal výborně."

Jan Neliba (České Budějovice): "Když se tak dívám na tabulku, naše postavení je smutné. Domácí hráli urputnější hokej a vydrželi bruslit celý zápas, s čímž jsme zase až tak nepočítali."