01.02.2011, Michal Špírek

KOM - CEB 2:5 - V Brně rozhodlo prvních dvacet minut

Č. B u d ě j o v i c e - Jihočeši konečně ukázali, že nedokáží tříbodově vítězit jen v Budvar Aréně! Hosty nakopla především první třetina, kterou HC MOUNTFIELD vyhrál nad Kometou rozdílem tří branek. Ve druhé části pak přidal svůj druhý gól v zápase útočník Lukáš Květoň. Stejně jako proti Třinci v posledním zápase tak Výborného svěřenci vedli 4:0. Jakubu Kovářovi však ani tentokrát čistý štít dopřán nebyl, inkasoval v 54. a 59. minutě. Do prázdné brány pak skóroval Gulaš.

Začátek utkání odehrála Kometa aktivně, po faulu Kolarze dostala k dispozici dokonce přesilovou hru a usadila se v útočném pásmu. Jenže pak přišla fatální chyba Stehlíka, kterého obral o kotouč Mikeska a hnal se do samostatného úniku. Těsně před zakončením jej sekl vracející se Erat, což znamenalo jediné – trestné střílení. Nerozhýbaný Hovi neměl proti přesné střele do horního růžku nárok – Mikeska nad zakončením nepřemýšlel a poslal hosty do vedení. Pár minut poté přišla další rána – při střele Šulce od modré načasoval Roman Pšurný svou teč mistrovsky a i tentokrát byl Hovi bez šance – 0:2. Hosté dvakrát bleskově udeřili, což donutilo domácího gólmana, aby přepustil své místo Trvajovi.

Rozhozená Kometa mohla kontrovat při šanci Dlouhého, ten ale po příhře Dopity nepropálil Kováře. Jihočeský gólman vychytal i pokusy aktivního Baleje a dravce Hubáčka, oba tito hráči se snažili pozvednout padlý prapor Brňanů, leč neúspěšně. Naopak – na druhé straně nejprve Trvaj hasil nebezpečí po akci Langhammera, na přesnou střelu Květoně ihned po buly ale nedosáhl – 0:3. Takové skóre po první třetině notně přidusilo naději Komety na bodový zisk.

Ve druhé části bylo tempy hry pozvolnější, hosté se nikam nehnali a domácí pod dojmem aktuálního výsledku nebyli přesní v rozehrávce, čili gólmani neměli mnoho práce. To se změnilo až při sérii trestů, kdy byl vyloučen brněnský Protivný a po něm budějovický Kolarz. Šancí a střel bylo k vidění dost, zejména na straně Mountfieldu, skóre se ale měnilo až po návratu Kolarze na led. Ten se totiž zmocnil puku, přesně nabil najetému Květoňovi a ten svou druhou brankou přidal čtvrtý hřebíček do brněnské rakve.

Pro Kometu mohlo být ještě hůře, hrála totiž dvakrát po sobě v oslabení a Trvaj se měl co ohánět, nicméně Mountfield s vědomím náskoku nebyl tak aktivní. Šanci si naopak vypracoval po přihrávce neúnavně bojujícího Hubáčka často pálící Mojžíš, jeho tvrdá rána z dobré pozice ale Kováře nepřekonala, ten zůstal i ve druhé třetině neprůstřelný.

Kometa v poslední třetině využila toho, že hosté jen hlídali výsledek, a několikrát zahrozila. Ovšem v jasných pozicích selhali Hruška i Kvapil - první jmenovaný po příhře Baleje přestřelil, druhý trefil nadále jistého Kováře. Nejlepší střelec domácích Hruška se dostal do šance i podruhé, z úhlu ale odražený kotouč do branky neumístil. Ujala se až další akce - Širokovs se obtočil okolo Vydareného a navzdory faulu poprvé překonal Kováře - 1:4.

Hosty to nevarovalo a v oslabení inkasovali podruhé - kotouč za Kováře dotlačil Erat. Zdálo se, že po této brance Brno ještě sahalo po zázraku, ale rány Malce a Baleje se neujaly, skončily těsně vedle. To již byl Trvaj na střídačce a Kometa hrála v šesti, což nakonec hosté potrestali a definitivně tak pojistili první výhru na brněnském ledě, když se prosadil Gulaš. Konečný výsledek 2:5 pro Kometu znamenal výraznou komplikaci v boji o play off.

Ladislav Lubina (Brno): Zápas jsme si zkomplikovali hned na začátku. Místo toho, abychom v přesilovce dali gól, tak jsme inkasovali z penalty. Budějovice mají velmi kvalitní obranu středního pásma, hru kontrolovaly. Bylo hodně těžké se dostat do útočné třetiny. Ve třetí třetině jsme hráče donutili tlačit se více do branky. Výsledkem byly dva góly. Na zvrat už ale bylo pozdě.

Milan Kupka (České Budějovice): Utkání jsme rozhodli v první třetině. Dobrým vkladem byl po pěti minutách dvoubrankový náskok. Kometa sice nehrála špatně, ale my jsme byli efektivnější. Zodpovědná hra podpořená výborným výkonem brankáře nám zajistila klid. Měli jsme utkání pod kontrolou.

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....