10.03.2008, Roman Šperňák, Radek Papáček

KLA - CEB 1:3 - K postupu už chybí jediný krůček

K l a d n o - Podruhé to vyšlo. Hokejisté HC MOUNTFIELD zvládli druhé utkání čtvrtfinálové série play-off na ledě svého soka a vedou už 3:1 na zápasy. I druhé střetnutí v Kladně bylo ohromně vyrovnané a podobné tomu prvnímu. Mělo i podobný průběh. Jihočeši se opět dostali po střele Milana Tomana jako první do vedení, ale tentokrát nenechali domácí vyrovnat a to rozhodlo. V závěru druhé části hry přidal Brabenec druhou branku a nasměroval tým k zaslouženému vítězství. Páté utkání se bude hrát na jihu Čech ve středu od 17.25 hodin.
Čtvrtý zápas čtvrtfinálové série. Oba týmy nastupovaly na led s vědomím, že stát se může cokoliv. To ukázalo už třetí vzájemné střetnutí, kdy kladenští hráči dokázali trestat hrubé chyby hokejistů HC MOUNTFIELD a zvítězili. Tentokrát nenechali hosté nic náhodě. Nastoupili poučeni z nezdarů předchozího dne a také se konečně dostal na led i Štěpán Hřebejk. Naposledy hrál ve 47. kole právě na Kladně, když ho zranil Ševc.

Kladenský tahoun Martin Procházka sice střílel na branku jako první, ale už o minutu a půl později byl vyloučen za zdržování hry mladíček Trončinský a o devět vteřin později za stejný prohřešek i Růžička. Oba hráči vyhodili puk na tribunu a nemohlo následovat nic jiného, než následovalo. Hosté dostali téměř dvouminutovou přesilovku pěti proti třem, ale jak si v ní vedli dokumentuje fakt, že gól padnul až v 15. minutě.

Zkažená početní výhoda hosty na chvíli přibrzdila, ale rozhodně nezastavila. Ve vyrovnaném průběhu hry, kdy se hrálo nahoru a dolů měli více šancí než jejich soupeř. Sailer, Hudec, Šimánek nebo Toman předčili Procházku, který měl jako jediný větší možnost skórovat. Stejně jako ve včerejším zápase, i v tom dnešním otevřeli skóre Jihočeši. Svěřenci trenéra Josef Jandače. V čase 14:02 Milan Toman potvrdil své dnešní ofenzivní choutky, prosadil se s pukem na holi až před branku a dokázal skórovat – 0:1. Proměnil tak jednu ze svých třech střel v první třetině.

Stejně jako včera mohlo přinést komplikace hostům zbytečné vyloučení. V 17. minutě byl vyloučen Frolo, ale následná přesilovka vyrovnání nepřinesla. Patera s Procházkou sice dlouho drželi soupeře v útočném pásmu, ale při největší šanci Procházky v úvodní části hry opět dobře zasáhl Turek. Podržel tak své mužstvo, které šlo do kabiny s jednobrankovým náskokem.

Druhá třetina už začala ve značně nervóznějším duchu, než část první. Turek musel hned v jejím úvodu vyhazovat na icing před dotírajícími hosty a Trončinský si o chvilku později vzpomněl na svůj včerejší zákrok na mladíka Kuchejdu, který musel být odvezen do nemocnice. Vyšlápl si tentokrát na Tomana, ale ten se hned oklepal a pokračoval ve hře. Druhá třetina zatím nabídla nejlepší hokej z celé série. Útoky se střídaly na obou stranách. Nejlepším příkladem byla 28. minuta, kdy nejprve pálil Gřegořek od modré, po něm se dostával do slibné šance i kladenský Horna a všechno zakončil Sailer, který jel sám na Kopřivu, ale překonat ho nedokázal.

Hrálo se ve svižném tempu. Na gól čekalo 6100 diváků, což bylo o téměř 600 méně než včera, do 39. minuty. Většina stařičkého kladenském stadionu se však neradovala, protože hostující Kamil Brabenec zvyšoval na 0:2. Nejprve tvrdě pálil Sailer. Kopřiva puk vyrazil, nejdřív se k němu dostal Brabenec, objel brankáře a zavěsil touš pod horní tyčku. Ještě chviličku před druhou brankou hostí mohlo být vše jinak. Vývoj zápasu by asi vypadal odlišně, kdyby Hájkovu střelu od modré nezastavila tyčka, ale až síťka branky Turka. To štěstí, které třeba včera hokejistům z jihu Čech chybělo, dnes měli a po dvou třetinách vedli o dvě branky.

Na začátku třetí třetiny domácí ještě dohrávali 43 sekund trvající přesilovku, kdy na trestné seděl Gulaš. Do závěrečné dvacetiminutovky Jihočeši vstupovali zejména s cílem udržet dvoubrankové vedení. K tomu si nedělali žádné složitosti a nikam se rozhodně nehrnuli. Když navíc útočné snažení projevili Kladenští, řešil jejich ataky brankář Turek jednoduše a jejich pokusy vždy raději bezpečně schoval do své výstroje.

Ve 48. minutě mohl další dávku klidu hostům dodat Hübl, ale jeho střelu z úhlu si Kopřiva pohlídal. Že se Jihočeši rozhodně nikam nehnali a především si hleděli udržet vybojovaný náskok, svědčila i početní výhoda při vyloučení Horny, během níž kladenskou branku ani neohrozili.

O poznání větší snahu však projevili hokejisté HC MOUNTFIELD v 52. minutě, když obranu soupeře nejdříve zaměstnávali Hudec se Sailerem, puk se pak dostal na modrou čáru k Tomanovi, který svižným pasem našel před prázdnou bránou Michala Hudece - 0:3. Pomalu se mohlo zdát, že třetí gól v síti domácích přinesl předčasné rozhodnutí celého zápasu. Kdo se tak ale domníval, mýlil se. Na začátku 55. minuty totiž na opět dvoubrankový rozdíl snížil Pavel Patera, jenž v jiskřičku naděje proměnil přihrávku Trončinského.

Když ale v čase 57:59 sudí Šindler za vysokou hůl vyloučil kladenského Bělohlava, závěrečný nápor Středočechů se nekonal. Českobudějovičtí si naopak už zbytek duelu pohlídali a s přehledem si dokráčeli pro třetí vítězství ve čtvrtfinálové sérii. Na celkové vítězství v ní budou útočit ve středu v Budvar Aréně, kdy budou mít na svých hokejkách první mečbol.

Pavel Patera
Zdeněk Müller, hlavní trenér HC GEUS OKNA Kladno: "Dvě třetiny to byl vyrovnaný zápas a velký boj. Hrálo se o každý metr ledu. Nakonec rozhodl závěr druhé třetiny, kdy jsme neproměnili přesilovku, měli jsme několik šanci a Hájek dal tyčku. Pak padla po faulu na našeho hráče druhá branka. Rudovský byl podražený a po té situaci padl gól. Když se tak kvalitní soupeř jako České Budějovice dostane do vedení 2:0, tak už se s tím dá těžko něco dělat. Někdy se dají emoce hráčů těžko krotit. Například naše vyloučení do tří, kdy byl náš hráč při vyhození puku za modrou čárou a dostali jsme trest. Viděli jsme to o přestávce na videu. Hráči nechali na ledě všechny síly a za své vystoupení se vůbec nemusí stydět. Procházka už toho měl dost, ještě není po nemoci úplně fit. Hrál už jen dvě střídání v třetí třetině, ale do Budějovic bude připravený. Šmach má pořád problémy s prstem a dostal sádru."

Milan Černý, asistent trenéra HC MOUNTFIELD: "Tento zápas měl z těch dosavadních v sérii největší kvalitu. Byli jsme rádi, že jsme šli do vedení a pak dokonce do dvougólového. Při otevřené hře Kladna jsme měli další možnosti z brejků. Jeli jsme pětkrát sami na branku, ale nedokázali jsme dát další gól, který by nás uklidnil. Třetí branku jsme dali až po té nádherné akci, kdy jsme skórovali do prázdné branky. S naší hrou jsme spokojeni, tahali jsme celé mužstvo s jistým gólmanem. Byl to velký zážitek i pro diváky."