25.09.2003, Vladimír Jícha

Junioři uhájili v Plzni vítězství

P l z e ň - Českobudějovičtí junioři vezou z horkého plzeňského ledu tři body za vítězství 2:1. Výhra se nerodila lehce, českobudějovičtí útočníci naráželi na výborného Freylacha v plzeňské brance, i tak však nabyli dvoubrankové vedení. Plzeň v závěru snížila a bojovala o vyrovnání, Jihočeši však tříbodový zisk uhájili.
Do zápasu vstoupily aktivněji České Budějovice. Už na začátku druhé minuty jeli po pádu plzeňského Tytla dva českobudějovičtí hráči na jediného obránce, ale Vondráček z dorážky minul poloprázdnou branku. Hráči hostujícího týmu poté uzavřeli domácí v jejich obranné třetině a v čase 1:40 se mohli poprvé radovat. Brankář Plzně Freylach sice překazil přihrávku směřující do brankoviště, ale jím sražený puk si našel David Kuchejda, vybruslil před branku a zápěstím nedal plzeňskému gólmanovi šanci - 0:1. Budějovičtí byli i nadále lepším mužstvem, na začátku 5. minuty pálil nebezpečně Gulaš. Nápor hostujícího týmu přerušilo až vyloučení Michala Klímy. První pětka Lasselsbergeru sice uzavřela hosty v jejich obranné třetině, ale do žádné větší šance se domácí nedostali. Ihned po skončení přesilovky se do úniku dostal budějovický Mertl, ale našel jenom připravenou lapačku Freylacha. V čase 8:28 se domácím naskytla druhá možnost přesilové hry, když Hanzal podrazil ujíždějícího Kašpara. V přesilovce nahazoval puk na branku Keltyčka, ale útočníci Plzně se k dorážce nedostali. V čase 12:42 si mohli i hosté vykoušet přesilovou hru, ale ta se jim vůbec nepovedla. Naopak ve velké šanci se ocitnul plzeňský Aleš Vobořil po střele Lukáše Hauera. Poté se ale znovu dostali ke slovu hosté. Po teči Jiřího Hanzala se brankář domácích jenom bezmocně ohlížel, naštěstí pro něj však mířila mimo branku. Vzápětí se v obrovské šanci ocitnul Martin Hanzal a střelou příklepem z levého kruhu rozezvonil tyč Freylachovi branky. Ke konci úvodní třetiny se podruhé v zápase objevil před domácím brankářem osamocený Tomáš Mertl, ale souboj dopadl opět vítězně pro Freylacha.

Ani úvod druhé třetiny domácím nevyšel. V čase 22:04 vyhrál Gulaš vhazování a Šulčík prostřelil domácího gólmana podruhé - 0:2. Na začátku páté minuty se už poněkolikáté v zápase řítili dva českobudějovičtí hráči na jediného obránce, ale Mrkvička minul branku. Vzápětí vyvolal vzrušení Pavel Suchý, který srazil na zem brankáře hostí Kubeše. Plzeňským se poté naskytla šance na střelu do opuštěné klece, ale hostující obránci pokus zblokovali. V čase 26:47 se sice podařilo první domácí lajně dotlačit puk až do branky, ale ta již nebyla na svém místě, takže skóre se neměnilo. Poté si vyzkoušeli další brejk dvou na jednoho České Budějovice, ale opět se jim nepodařilo dostat puk za záda výborného Freylacha. Ve 30. minutě se dostával do šance plzeňský Václav Kašpar. K zakončení se nedostal, ale domácí udrželi pásmo a dvěma tečovanými střelami ohrozili Kubeše, ale ten dál držel čisté konto. V čase 31:29 si šel na trestnou lavici sednout opět Klíma a domácí dostali výhodu přesliové hry. V té se pokoušel tečovat před brankou Jan Heřman, ale zvednul puk příliš vysoko. V 34 minutě byl střelou do obličeje zasažen plzeňský Jindra, ale obešlo se to naštěstí bez vážnějšího zranění. V čase 36:20 nabídnul Špindler svým faulem přesilovku hostům. Ti s ní ale naložili stejně jako s první a byli nakonec rádi že sami neinkasovali. Do úniku se totiž dostali Kepl s Vobořilem, ale ten ani na dvakrát Kubeše nepřekonal. V samém závěru druhé třetiny se ještě Špindler obtáčel kolem budějovické branky, ale těsně ji minul.

Hned na začátku posledního dějství se Plzni naskytla další výhoda přesilové hry, když byl v čase 40:27 potrestán Mrázek za držení. Plzenští si ale žádnou větší příležitost nevytvořili. Stejně tak při následném vyloučení Kuchejdy v čase 43:19. Hosté bránili dvougólové vedení a nepouštěli domácí do šancí. Naopak potřetí v zápase se dostal Mertl sám před plzeňského brankáře, ale ani tentokrát na něj nevyzrál. Od 52. minuty hráli přesilovku Budějovičtí, ale i oni byli úplně bezzubí. Po vyhraném vhazování pálil sice tvrdě Černý, ale Freylach byl opět na místě. Za domácí se pěknou střelou prezentoval aktivní Heřman. Plzeňští se snažili stav alespoň zkorigovat a dali všechny síly do útoku. Z toho ale vyplynula nebezpečná přečíslení Budějovic, kdy v 16. minutě najížděli na plzeňského gólmana Martin Hanzal se Šulčíkem. Ten zvolil místo přihrávky střelu, ale minul branku. Za další minutu se do podobné šance dostali Mertl s Novotným, ale ani jim se nepodařilo dostat puk za Freylachova záda.

A tak uhodilo na druhé straně. Do protiútoku se se dostal Jan Heřman a se štěstím překonal jinak bezchybného Kubeše - 1:2. V čase 56:40 se tedy domácím podařilo dotáhnout na rozdíl jediného gólu. Když chyběla do konce třetiny minuta a 43 vteřin, vzal si trenér domácích pro své mužstvo oddechový čas a odvolal brankáře. Jenže hráči Lasselsbergeru už neměli dost sil a hosté si pohlídali těsnou výhru 1:2. České Budějovice si vezou z Plzně zasloužené vítězství.