07.10.2004, Ivana Paulová, Tomáš Zetek

Junioři: SPA - CEB 0:2 - Sparta i napodruhé pokořena s nulou

P r a h a - Junioři HC ČB nepřišli o svou sérii neporazitelnosti ani ve čtvrtek v utkání s pražskou Spartou a prodloužili tak svou šňůru již na pět zápasů. Výběr renomovaného trenéra Jaromíra Šindela dokázali Jihočeši porazit i ve druhém letošním střetnutí - tentokráte 2:0. Svěřenci kouče Milana Černého, jenž v minulých letech působil právě na Spartě, se po výhře vyšvihli na druhou příčku extraligové tabulky.
Již od prvních minut byli aktivnější hosté, nejdříve Gulaš prověřil střelou bekhendem brankáře Nováka a zanedlouho ujel Sparťanským bekům Žlůvovi a Kučerovi hbitý Ficek, ale Novák znovu svůj tým podržel. V 9. minutě dostala Sparta příležitost, aby s Budějovicemi srovnala krok, ale stěží se dostávala k zakončení. Hosté nepustili Sparťany k vážnější šanci a sami si pomalu vypracovávali tlak. Především první Budějovická formace ve složení M. Hanzal – Mertl – Kuchejda pěkně kombinovala v útočném pásmu. Problém Sparty byla hlavně defenzivní hra, která se zdála neorganizovaná, beci pak hodně chybovali v rozehrávce a celkově České Budějovice hrály lépe do těla a více bruslily. V čase 15:43 bylo první vyloučení na straně Sparty a překvapivě právě hra v početní nevýhodě Spartu zvedla. Dokonce po akci Řepíka se ocitl ve slibné šanci Pešek, ale v těsné blízkosti gólmana nestačil puk lépe zamířit a trefil pouze Saláka. Domácí tato šance povzbudila a do konce třetiny si vypracovali menší tlak.

Druhá třetina ale začala ve stejném duchu, jako ta první. Tentokrát, tlak hostů vyústil v branku. Kuchejda od modré nahazoval puk před bránu, tam nikým neatakovaný Mertl tečoval puk a Novák už se nestihl přesunout – 0:1. V 37. minutě zavezl puk do třetiny Ton, nahrál před bránu Krätzerovi, ale Salák jeho střelu viděl a v klidu jí zlikvidoval. V čase 28:41 bylo nařízeno trestné střílení, kdy ve vlastním oslabení využil chyby Protivného Korbela a ujížděl sám na Nováka, ale Protivný se ještě snažil vrátit a ve snaze zabránit gólu Korbelu ze zadu podtrhl. Na samostatný nájezd si nejvíce věřil Mertl, ale jím zvolená střela mezi betony velmi dobře chytajícího Nováka se neujala a stav zůstal nezměněn. Úspěšný zákrok gólmana Nováka, ale sparťany k lepším výkonům nevyburcoval a po chybě Žlůvy jeli Hanzal s Mertlem a Kuchejdou sami na jediného obránce Sparty Míku, ten zachytil jejich přihrávku a zažehnal tak další možnou pohromu pro domácí. Sparta se i nadále trápila, nevěděla jak dobře organizovanou obranu Českých Budějovic překonat. Sparta bojovala, ale snaha nebyla k ničemu, velké množství chyb jí sráželo dolů. Při vyloučení Tona projel přes celé hřiště elegantně Hanzal, ale Novák vystřihl pohotový zákrok a jen díky němu se skóre neměnilo.

Sparta měla pouze náznaky šancí, ale téměř se nedostala k zakončení. České Budějovice ve třetí třetině jasně ovládaly hru a v čase 46:50 přidali další branku, Jakub Černý obkličkoval dva Sparťany, nahrál před bránu Gulašovi a ten korunoval svůj dobrý výkon brankou. Sparta se nechtěla vzdát šance na body, ale její akce byly hodně bezzubé. Asi největší možnost měli při Sparťanské početní výhodě Kratěna, Pešek a Culka, ale ani úvodní střela ani následné dorážky neskončily brankou. Jihočeši pak už jasně kontrolovali hru a zbytečně se nehnali dopředu. V posledních vteřinách hry měl ještě Kuchejda šanci vítězství definitivně potvrdit, ale netrefil puk do odryté branky.

Milan Černý (trenér Českých Budějovic): „Dnes jsme dělali všechno lépe než Sparta, myslím že jsme měli i pohyb lepší a podstatně víc šancí, ten zápas mohl být jednoznačný, kdyby padly ty branky v první a ve druhé třetině, tak nebylo co řešit. Takhle jsme to zbytečně protahovali a dorazili jsme je až před koncem. Hráči hráli výborně, jsem spokojený, ani jsem nečekal, že je takhle přehrajeme, měli jsme před Spartou respekt. V prvním utkání jsme nebyli lepší, tam to bylo vyrovnané, ale vyloženou šanci tam Sparta neměla žádnou anebo minimum, takových nějakých vypracovaných, dneska se také nedá říct, že by Sparta měla vyloženou šanci, spíš jen tak kolem branky co kdo se tam snaží došťouchat a jinak šance tam žádna vypracovaná nebyla. Tam u nás taky, možná že Sparta byla o malinko aktivnější, ale my jsme měli lepšího ducha, takže jsme dali gól a oni ho nedali.“

Jakub Černý (útočník, České Budějovice): „Měli jsme lepší pohyb, chodili jsme do osobních soubojů a víc jsme stříleli a taky se dostavil výsledek. Jeli jsme sem s tím, že jsme si víc věřili po tom co jsme je doma porazili, dobře jsme se na dnešní zápas připravili a dodrželi jsme taktiku, kterou nám trenér naordinoval.“

Jaromír Šindel (trenér Sparty Praha): „Dnes jsem hráli špatně, celá obrana hrála špatně. Budějovice hrály velmi dobře defenzívu středního pásma, naši obránci se pak už báli rozehrávat kotouče, protože udělali řadu chyb při rozehrávce a přestali potom úplně hrát. Soupeř byl lepší v defenzívě, perfektně nás odbránili, už druhý zápas nás odbránili velmi dobře. My jsme navíc dnes udělali neuvěřitelně chyb v obraně, ta obrana absolutně selhala. Měli jsme osm obránců a plus mínus v nich nebyl žádný rozdíl. V poslední třetině jsem posadil Žlůvu, který je původem z Budějovic a čekal jsem od něj jiný výkon. Ten zápas se mu nepovedl. Místo Valenta chytal Novák a já bych ani mezi nimi žádný rozdíl neviděl, výkonnostně jsou téměř na stejné úrovni. Novák měl smolné první utkání proti Liberci, ale v přípravě podával stejné výkony jako Valent. Novák chytal svůj třetí zápas sezóny a je třeba připravit se na možnost, že jeden z nich třeba půjde chytat do mužů a my musíme mít v tu chvíli k dispozici dalšího brankáře.“