05.03.2005, Tomáš Zetek, Marek Chlupatý

Junioři: PLZ - CEB 2:4 - Výhra na závěr nadstavby

P l z e ň - Závěrečné utkání před startem vyřazovacích bojů, jenž bylo labutí písní za účinkováním českobudějovické juniorky v základní a nadstavbové části, se hrálo víceméně z povinnosti. Ani jednomu z celků již nemohla případná ztráta bodů nic zlého napáchat. Základ jihočeského úspěchu položil dvěma brankami v první třetině Petr Ficek. Domácí Západočeši se loučili s letošní sezonou, která pro ně rozhodně nebyla tou nejpovedenější. Naopak hosté jsou již myšlenkami v play - off. V tom se v úterý a ve čtvrtek střetnou s Karlovými Vary.
Hned v úvodu zápasu měli domácí příležitost zahrát si přesilovou hru, protože na konci 1. minuty byl vyloučen budějovický Zourek. Plzeňští však nic nevymysleli a naopak na druhé straně se do šance dostal hostující útočník Matušík. V 6. minutě musel proti střele plzeňského Kořínka zakročit Salák. To byla na dlouhou dobu poslední šance Plzně. Budějovičtí si začali vytvářet obrovský tlak. Hned v 7. minutě vyjel zpoza branky Slavík, ale nezvedl dostatečně puk a trefil Štelmacha pouze do betonu. V polovině 8. minuty dostali domácí příležitost zahrát si přesilovou hru v pěti proti třem. Ale nejdříve se nemohli dlouhou dobu dostat do útočného pásma a poté se nedokázali prosadit proti dobře napadající obranné trojici. Nakonec mohl gól padnout na druhé straně, když ujel budějovický Hanzal, ale naštěstí pro domácí jeho prudká střela těsně minula branku. Vzápětí vychytal Štelmach i nájezd Ježka. Napotřetí již ale Jihočeši uspěli. Ficek ujel domácí obraně a se střelou na lapačku tentokrát uspěl. Na začáku 12. minuty tedy hráči Lasselsbergeru prohrávali 0:1. Plzeňští se pokusili odpovědět hned po buly. Dobře střílel Černý, ale ani Valenta ani Krňoul se k dorážce nedostali. Naopak v čase 14:13 zvýšil znovu Ficek na 0:2, když po obrovském tlaku hostí překonal bezmocného Štelmacha. O minutu později to mohlo s domácími vypadat ještě hůře, ale Kuchejda v brejku minul a nakonec sám skončil v brance. Plzeňský gólman opět zazářil v 16. minutě, kdy zlikvidoval nebezpečnou střelu hostujícího Černého i dorážku Korbely. V závěru prvního třetiny mohli domácí hrát přesilovou hru. Tlak si však nevytvořili a gól mohl nakonec padnout na druhé straně, ale opět se ukázalo, že Plzeňští mají v brance skutečnou oporu. Úvodní dějství tak skončilo pro domácí přijatelným dvoubrankovým rozdílem.

Prostřední část hry již nepřinesla tak rychlý a bojovný hokej. Na Budějovických byla znát spokojenost s výsledkem a domácí se tak mohli dostat z počáteční krize. Šance nepřinesla ani přesilovka Plzně v 3. respektive 4. minutě. A ani hosté se nedokázali v útočném pásmu i přes velký tlak prosadit do brankových příležitostí. Až ve 32. minutě se před branku natlačil budějovický Vondráček, ale nezvedl puk, a tak gólmana Halmošiho, který v půlce zápasu vystřídal Štelmacha, nepřekonal. Poté nebezpečně střílel hostující Černý a zasáhl obětavě padajícího Krňoula. Ve 34. minutě se sám před brankářem ocitl Hanzal, ale naštěstí pro Plzeňské stoprocentní šanci neproměnil. Budějovičtí se však nakonec uklidňujícího tříbrankového vedení dočkali. V čase 34:15 domácího brankáře z prostoru mezi kruhy prostřelil Hájek. Hned po vhazování se do šance dostal Matušík, ale Halmoši jeho blafák vystihl. Závěr druhé třetiny byl opět dost nervózní. Série vyloučení nakonec prospěla více Plzni, která se v přesilové hře 13 sekund před koncem prostředního dějství prosadila a snížila na 1:3. Od modré čáry střílel Kreuzman a padající obránce puk nešťastně zvednul přes překvapeného gólmana Jágra, který také chytal až druhou polovinu zápasu.

V úvodu třetí třetiny se domácím podařilo dokonce vstřelit kontaktní branku. Zpoza branky vyjel Hobl a překonal hostujícího gólmana podruhé. V čase 41:14 byl rozdíl už pouze jednobrankový a domácí se nadechovali k náporu. Ve 44. minutě mohli hrát přesilovou hru, ale po 40 sekundách se nechal zbytečně vyloučit Lichtenberk a bylo po šanci. Naopak při krátké přesilovce hostů nejdříve nebezpečně střílel Zourek, ale jeho pokus obětavě zblokoval Holý, a poté se sám před Halmošim zjevil Hájek, ale ani on neuspěl. Domácí dostali další příležitost v 50. minutě, kdy mohli přes minutu hrát přesilovou hru pěti proti třem, ale ani tentokrát si šanci nevytvořili. Budějovičtí vzali toto varování na vědomí a opět začali na hřišti dominovat. V 53. minutě tečoval střelu Vomely jen těsně nad Matušík. O minutu později se plzeňskému brankáři povedlo zkrotit i tečovanou střelu Zourka. Kdo čekal závěrečný nápor domácích, byl zklamán. Zbytečnými fauly se hráči Lasselsbergeru připravili o možnost vytvořit si tlak, naopak se museli bránit šancím hostů a v čase 59:38 obdrželi ještě jeden gól z hole Zourka. Zápas tak skončil zaslouženým vítězstvím Českých Budějovic v poměru 4:2.
Karel Trachta, trenér Plzně: "Já jsem celkem spokojený. My už asi pátý zápas hrajeme ve třinácti lidech. Kluci už mají hodně v nohou, jsou poměrně unavení, ale to nasazení bylo od začátku až do konce. Myslím si, že se o ten výsledek poprali, bohužel rozdíl výkonnosti je značný. To je vidět i v tabulce."