02.02.2006, Tomáš Zetek, Jan Blažek

Junioři: KVA-CEB 1:2 - Důležité body ze západu Čech

K a r l o v y V a r y - Českobudějovická juniorka udělala v západočeské metropoli rázný krok k jistotě postupu do vyřazovacích bojů. Svěřenci kouče Milana Černého sice po první třetině těsně prohrávali, ale brankami Matušíka a Muršaka dokázali otočit vývoj skóre a z Karlových Varů vezou dva velmi cenné body, které by v závěrečném účtování mohly pomoci k lepší výchozí pozici pro play-off.
Úvod první dvacetiminutovky byl ve znamení velké aktivity a tím i dostatku šancí pro domácí. Hosté jen odráželi nebezpečné šance a žádným způsobem neohrožovali domácí svatyni. Počáteční aktivita přinesla kýženou radost až ve 12. minutě, kdy hostujícího brankáře prostřelil z mezikruží Vít Budínský po přesných nahrávkách Zaťoviče s Buštou - 1:0. Hostující místo, aby zvýšili aktivitu ještě více, upadli do skepse a nemohoucnosti. Prvním vstřeleným gólem však skončila aktivita i pro Energii, a tak zbytek první části byl nepříliš atraktivní a hlavně skoupý na šance.

Začátek druhé třetiny byl stejný jako začátek té první, čili Karlovy Vary byly opět aktivnějším celkem na hřišti. Jenže ukončení všech snah o navýšení další brankou byla 27. minuta, kdy naprosto nesmyslně a trestuhodně domácí bek nahrál ve vlastní obranné třetině českobudějovickému Jakubovi Černému, který na nic nečekal a vybídl ke skórování najíždějícího a nikým nehlídaného Jana Muršaka 1:1. Ten se nemýlil k levé tyčce Jakubalovy branky. Tento gól domácí zmrazil, a jejich aktivita tak pohasla. Naopak vedoucí branku Jihočechům mohl zařídit opět Jan Muršak, který se ocitl zcela sám před domácí klecí, jenže Jakubal svým výtečným a rázným zákrokem další vstřelený gól nedovolil. Zbytek druhé dvacetiminutovky byl ve znamení tvrdé hry a nekonečných oplátek na obou stranách, a tak opět závěr prostřední části nic atraktivnějšího nepřinesl. Karlovy vary tak šly do kabin určitě naštvaně za stavu 1:1.

Karlovarští do každé z dnešních třetin vstoupili velice aktivně, zodpovědně a rozhodně tím chtěli soupeře překvapit a vytěžit z toho nějaký ten úspěch v podobě vstřelené branky. Do šancí se dostávali, ale vždy jim chybělo štěstí v koncovce. V poslední části dnešního velmi důležitého zápasu už to mohlo být vše jinak, kdyby velmi dobře sehraná přesilovka byla i ozdobena gólem. Velice blízko tomu byl Jakub Bauer, když trefil pravou tyčku klece Jakuba Kováře. Hosté se z usilovného tlaku vymanili až pět minut po úvodním buly šancí jednoho z útočníků, kdy velmi tvrdě vypálenou ránu od modré musel zkrotit perfektním zákrokem lapačkou brankář Jakubal. Tato šance byla jistou předzvěstí druhého a také vítězného gólu, který přišel o dalších pět minut později. České Budějovice hrály přesilovou hru, nejprve od modré pálil Petr Macháček, jeho povedenou a tvrdou střelu ještě Jakubal dokázal zkrotit, jenže smolně odrazit k nikým nehlídanému Jakubu Matušíkovi, pro kterého už nebyl problém zasunout kotouč do odkryté klece - 1:2. Domácí tento gól jasně vyburcoval, dali se do úmorného tlaku, jenže hostující brankář všechny šance hatil. Velice blízko k vyrovnání měl Petr Gasparik, který jen tak promáchl skákavý kotouč. Kdyby jej trefil, českobudějovický brankář by asi zasáhnout nestačil. Po nějaké chvíli se hostím již podařilo vymanit se z tlaku, který na ně uvalili karlovarští hráči, ovšem jejich snažení o další branku nebylo nijak efektivní. To už ovšem máme čas 59:40 a domácí brankář je povolán na svou střídačku, aby byl nahrazen některým z útočníků. Velice krátká snaha domácích o vyrovnání nebyla marná, leč hostující houževnatě bránili hubený výsledek. Deset vteřin před koncem Jakub Černý mohl definitivně rozhodnout, jenže tvrdá střela z půlky hřiště si našla jen levou tyčku prázdné klece. A tak domácí prohráli, ač trochu nešťastně svůj další domácí zápas. Hosté si na jih Čech odváží dva cenné body.

Mikuláš Antonik, trenér Karlových Varů: Ze začátku jsme měli převahu, kdyby z toho padalo více gólů, tak bysme možná celé utkání vyhráli. Pak přišla chyba, dostali jsme na 1:1. Z pochopitelných důvodů jsme v druhé části přestali hrát, Budějovice trošku přitvrdily a začaly více bruslit. Bohužel pro nás to skončilo tak, jak to skončilo. Poslední dobou se nám doma nedaří a pokud chceme pomýšlet na playoff, musíme hrát jinak a hlavně vyhrávat zápasy, jinak je naděje mizivá.

Milan Černý, trenér Českých Budějovic: Zápasy s Karlovými Vary bývají velmi úporné a těžké. Toto utkání beru jako šťastnější výhru pro nás, soupeři si možná tolik tu prohru nezasloužili, ale na druhou stranu, z jaké špatné situace jsme se dostali my, tak si myslím, že z tohoto pohledu jsme si to třeba zasloužili. Ale tím nechci říci, že by Vary hrály špatně, nebo že by výhra byla jednoznačná.