04.03.2006, Roman Šperňák

Junioři: CEB - ZLN 4:1 - Jihočeši porazili Zlín i podruhé a postupují do čtvrtfinále

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Junioři HC České Budějovice zvládli nástrahy třetího zápasu série se Zlínem a po další výhře postupují dál do vyřazovacích bojů. Vítězství domácích se v tomto utkání nerodilo lehce a ještě po druhé třetině byl výsledek zápasu zcela otevřený. Valachy však definitivně srazila do kolen třetí branka jihočeského týmu, jejíž autorem byl Jakub Matušík.
Do utkání vstoupila obě mužstva velice opatrně a diváci, kteří si krátce po polední našli cestu do Budvar Arény, dlouhou čekali na nějakou výraznější šanci. Dočkali se jí až v 10. minutě, kdy v přesilové hře střílel hostující Kubiš. Prudký puk Kovář sice chytil, ale posléze mu propadl do brankoviště. Situaci vyřešil pohotový Parýzek, jenž kotouč bleskurychle odpálil z nebezpečné blízkosti brány a zabránil tak případným strkanicím a možným dorážkám. O první třetině se dá říci, že byla naprosto vyrovnaná a to po stránce šancí, gólů a vcelku také vyloučení. Hosté pykali čtyřikrát a domácí pak obdrželi o jeden trest méně. Hlavně díky přesilovkám se dostávali oba soupeři do tlaku a ten ústil v další šance. Od 10. do 12 minuty se zdržovali v útočném pásmu Valaši a Kovář znovu předvedl jeden zákrok z kategorie povedených, když se roztáhl na čáre a zabránil tak ve skórovaní Pilušovi. Od 15. minuty zase dominovali Jihočeši. Především dvě šance Roda a překvapivý pokus bekhendem Slavíka volaly po gólovém vyjádření. Sedlář v bráně byl však neoblomný, a když další možné pokusy českobudějovických hráčů končili zblokovány mimo klec či mimo kluziště vůbec, byl stav po první třetině stejný jako na začátku zápasu.

Prostřední část hry začala náporem hostů, kteří se do ní vrhli zcela po hlavě a dostali se do tlaku. Kovář kryl několik nebezpečných šancí, když především střela Přikryl zaváněla gólem a jeho spoluhráčům paradoxně pomohla početní výhoda hostů, kterou dokázali sehrát dobře a v jejím závěru dokonce Matušík najížděl sám na Sedláře. Brankář Zlína se mu při kličce vrhl pod nohy a tím dokonale zaskočil červenobílého forvarda. Matušík svou akcí předznamenal věci budoucí a především černou minutu modrožlutého celku. Ve 25. minutě střílel Černý, gólman nezkrotil jeho pokus, jak by si býval představoval a dojíždějící Rudolf Červený se dočkal premiérového zásahu v play-off a druhého gólu vůbec. - 1:0 Neuplynulo ani 60 vteřin a Jihočeši se opět radovali. Výbornou akci předvedla trojice Matušík- Muršak- Rod. Matušík zavezl puk do třetiny. Tam ho zpětnou nahrávkou poslal Muršakovi. Ten hru přenesl k druhé tyčce branky, kde Tomáš Rod nekompromisní střelou zvýšil na 2:0. Rychlé dva góly hosty nesložili a ti se neustále snažili vyrovnat. Prostřední dvacetiminutovka nabídla podívanou, v níž se hra přelévala z jedné strany na druhou a oba celky se prezentovaly pěknými akcemi. Zlínští borci dokonale prověřili připravenost Kováře Varovníkovou tečí Černého střely, ale mladá českobudějovická naděje se nenechala náhlou změnou směru zaskočit. I Sedlář na opačném konci kluziště ukázal pohotovou lapačku při pokusu jihočeského Černého skóre se neměnilo. Valaši nakonec přeci jen dokázali vyrovnat a to zrovna v době, kdy jejich tlak ustal. Na branku nahazoval puk Rapáč , těsně před Kovářem ho sebral Korčák a bekhendovou kličkou vsítil do zpola odkryté klece. Hosté snížili, a protože se do konce 40. minuty nic nezměnilo, byl boj o vítězství zcela otevřený.

Moravané zřejmě šli do závěrečného dějství s tím, že se ještě poperou o výsledek, ale jejich snahy vzaly záhy za své. Přesněji to bylo po třech minutách a sedmapadesáti vteřinách. Nejproduktivnější hráč HC České Budějovice po základní části Jakub Matušík přejel modrou čáru, napřáhl a tvrdou ranou vsítil. – 3:1 Sedlář nestačil zareagovat a rázem to bylo o dva góly. Tahle trefa definitivně srazila českobudějovického soupeře a za dalších pět minut už to bylo o branky tři. Konečně se dočkal i centr prvního útoku Jakub Černý. V přesilové hře se neukvapil, položil si brankáře a pak z ostrého úhlu trefil tyčku, od které se kotouč odrazil do obránce a za brankovou čáru. – 4:1 Kuriózní gól dal Jihočechům definitivní jistotu. Ti se dokázali ubránit další z několika dvojnásobných přesilovek Medvědů a Kovář již kromě střel Bahuly a Mikšovského neměl prakticky co na práci. Junioři dovedli utkání ke zdárnému konci a mohou se těšit na svého dalšího soupeře ve vyřazovacích bojích.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Dnes to byl těžší zápas než ty minulé. Soupeř lépe bránil a my jsme měli méně šanci, než v těch předchozích zápasech. První třetina byla z jejich strany docela zavřená a já jsem ani nečekal, že to bude zápas, kdy jim nastřílíme v první třetině čtyři góly. Chtěli jsme naopak vycházet ze zabezpečené obrany a s tím, že ty góly dáme, protože tam na to máme schopné hráče. Ve druhé části jsme dali dvě povedené branky a to rozhodlo.

Zdeněk Čech, trenér HC Hamé Zlín: Musíme popřát svému soupeři k postupu, ale z druhé strany si myslím, že jsme byli dvě třetiny lepším mužstvem, bohužel naše koncovka byla hodně špatná a po třetím inkasovaném gólu jsme vypadli z herní pohody a nedokázali jsme se do ní vrátit. Dobře zachytali oba brankáři, ale náš soupeř našemu góly dal a my naopak ne, což rozhodlo.