09.01.2006, Roman Šperňák

Junioři: CEB - ZLN 3:3 - Dělba bodů je spravedlivým řešením vyrovnaného duelu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Junioři HC České Budějovice ukrojili první část ze šňůry pěti zápasů, které odehrají před domácím publikem. Dnes hostili vrstevníky ze Zlína a z vyrovaného zápasu, v němž se vedení přelévalo na obě strany, si oba soupři odnesli po jednom bodu za konečnou remízu 3:3, když vyrovnávací gól vstřelili domácí 19 vteřin před závěrečnou sirénou. Lví podíl měl na konečném stavu českobudějický Jan Muršak, jenž dvě branky dal a na poslední přihrál.
Do Českých Budějovic zavítali junioři HC Hamé a Budvar Aréna očekávala vyrovnaný souboj, protože oba dva celky přebývaly na osmých místech svých tabulek. Domácí museli nastoupit v dosti okleštěné sestavě, protože několik jejich tradičních opor hraje v reprezentačních výběrech a další jsou zraněny. proto si také v třetí formaci zahrál nejproduktivnější hráč dorostu Rudolf Červený.

Už úvodní minuty naznačily, že diváky čeká atraktivní útočná podívaná a velmi vytěžováni budou brankáři, poněvadž ani jedna z obran nepůsobila nejjistějším dojmem a každý ze soupeřů disponoval velice dobrými útočníky. Jako první se vyznamenal gólman v modrožlutém, a to hned ve druhé minutě při pokusu Roda z bezprostřední blízkosti. Průvodním jevem celé třetiny byla vyloučení a právě přesilovky přinesly časté závary před brankou a to zejména jihočeskou. Poprvé se musel Kovář vyznamenat ve 12. minutě proti třem pokusům zlínských hráčů a výrazně podržel mužstvo i o 4 minuty později při dvou tvrdých ranách Přikryla a jedné Bahuly. Obě dvě střely měli parametry gólových. Jihočeši rozhodně nehrozili z permanentního tlaku, ale spíše z rychlých kombinačních akcí. Po jedné takové mohl skórovat Ježek, avšak po přihrávce zpoza branky trefil jen brankáře. Celou dvacetiminutovku pak uzavřela střela Černého, kterou zastavilo Fousovo rameno, a protože brankáři byli v této části lepší střelců, šlo se do kabin za nerozhodného stavu.

V úvodu prostřední části se obranná hra zlepšila a oproti předchozí třetině mohli diváci zatleskat až v 6. minutě střele zápěstím v podání Ježka, kterého dobře přistrčením ve středním pásmu uvolnil Slavík. Hned za minutu se pak českobudějovičtí mladící radovali, když se Jan Muršak přehnal podél mantinelu kolem obránců, nahazoval zpoza brány a Fous si srazil puk za svá záda. - 1:0 Když prohrávali, probudili se i hostující hráči a Kovář prokazoval ,proč je v reprezentačním výběru. Nejvíce se pak vyznamenal při nájezdu dvojice Piluša - Bahula na jediného obránce. Kryl střelu prvně jmenovaného i bleskurychlou dorážku druhého a to u obou svých tyčí. Od poloviny třetiny pak byli Jihočeši lepším celkem, ale svou převahu nedokázali vyjádřit brankově, a proto přišel trest v podobě vyrovnání. Zničehonic se dostali Valaši ke Kovářově brance a Suk doslova došťouchal puk přes beton ležícího brankáře. - 1:1 Domácí tým pak musel přečkat s pomocí svého gólmana jedno divoké oslabení a po něm siréna ukončila další nerozhodnou třetinu.

Stejně jako obě předchozí, skončilo i závěrečné dějství nerozhodně, i když po hektičtějším průběhu. Trvalo 24 vteřin, aby zmrazil přítomné diváky zlínský Piluša, jenž se dostal od mantinelu před branku a bekhendovou střelou překonal přemisťujícího se brankáře. – 1:2 rychlý gól českobudějovické nezmrazil, ale paradoxně nabudil k větší aktivitě, jenž gradovala při faulech hostujících hráčů a přesilové hře čtyři proti třem. Jak se ukázalo, početní výhoda byla spíše danajským darem, protože hned na jejím začátku obral za brankou Kováře o puk Klabačka a pohodlně zasunul do prázdné branky. – 1:3 Vypadalo to, že domácí dostali těžký direkt, z něhož se už nevzpamatují. Opak byl pravdou a ještě v téže přesilovce prostřelil z pravého křídla Muršak všechno, co mu stálo v cestě a snížil na rozdíl jediného gólu. – 2:3 Tentýž hráč mohl o chvíli později zkompletovat hattrick, ovšem to už stál v cestě připravený Fous. Domácí se hnali za vyrovnáním, avšak definitivní rozhodnutí měl na hokejce Klabačka. Zcela sám proti Kovářovi neuspěl a reprezentační brankář držel naděje svého týmu na vyrovnání i nadále. Minuty na časomíře neúprosně naskakovaly a Jihočechům se stále nedařilo vstřelit kýženou branku. Tři minuty před koncem rozehráli oba trenéři taktickou bitvu. Nejprve si v přesilové hře vzal time-out domácí kouč Černý a odvolal brankáře. Mladíci z Jihočeské metropole ubránili šanci Valachů na vstřelení gólu do prázdné branky a pro změnu se do útočného pásma dostali oni. Hosté se nechali znovu vyloučit a trenér Čech v tu chvíli kontroval také oddechovým časem. V soutěži o účinnější schéma byl nakonec úspěšnější českobudějovický lodivod, protože 19 vteřin před koncem Jan Muršak dal nevídanou zpětnou přihrávku přes celé brankoviště a Jakub Matušík stál přesně tam, kde měl a přesnou střelou vsítil třetí a vyrovnávací branku svého týmu. - 3:3

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Dnes to byl zápas na vynikající úrovni a my jsem odvedli statečný výkon vzhledem k tomu, jakou sestavu jsme mohli poskládat. Nakonec jsem za ten bod rádi, protože v naší situaci je každý bodík dobrý. V závěru se nám povedlo vyrovnat a myslím si, že to bylo naprosto zasloužené, protože jsem tomu šli naproti, kdy jsem měli spoustu nevyužitých šancí. Mile nás překvapil dorostenec Červený, který nehrál špatně. To co měl si odvedl.

Zdeněk Čech, trenér HC Hamé Zlín: Bylo to velice dobré, oboustranně útočné utkání. My jsme vítězství ztratili zbytečnými vyloučeními v závěru zápasu, ale dá se říct, že vzhledem k průběhu je remíza spravedlivá.