08.01.2005, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - VSE 5:2 - Zasloužené vítězství v bojovném utkání

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V sobotu po poledni bylo v Budvar Aréně k vidění velmi vyhecované utkání. Od úvodního buly se hrálo hodně tvrdě, což nedělalo radost zejména rozhodčímu Pešinovi, který rozdal mimojiné čtyři osobní desetiminutové tresty. Hlavní postavou utkání byl domácí útočník Tomáš Mertl, který si na své konto připsal čtyři kanadské body za gól a tři asistence.
V úvodním domácím utkání juniorské extraligy roku 2005 skřížili hokejisté HC České Budějovice své hole s mužstvem Vsetína. Hostující tým přivezl do Budvar Arény impulsivní trenér mládežnických reprezentačních výběrů Břetislav Kopřiva, jehož ovečky byli prakticky v plné síle. Na rozdíl od nich se svěřenci trenéra Milana Černého museli obejít bez Milana Gulaše, který na přelomu roku odcestoval za zahraničním angažmá do Kanady, a také zraněných Klímy s Kuchejdou. A-týmu vypomáhali ve večerním střetnutí s Kadaní Petr Macháček a Martin Hanzal. Na ledě nepříliš podstatnou avšak na střídačce dosti velkou ztrátou byla absence asistenta trenéra Jiřího Šrámka, který odcestoval na dalekou cestu do Vsetína s mužstvem dorostu jako náhrada za kouče Stárka, jenž z rodinných důvodů musel zůstat doma.

Ani asi v těch nejčernějších snech sudího Pešiny se neobjevil takovýto úvod zápasu. Časomíra ukrojila ze svého šedesátiminutového programu teprve deset sekund, když se strhla první potyčka, která byla neomylnou předzvěstí pozdějších situací. První centr budějovického mužstva Jiří Hanzal převzal za modrou čárou kotouč a s mocným nápřahem se chystal přivítat reprezentačního gólmana Štefla v jihočečské metropoli svým projektilem. Současně se střelou vytáhlého útočníka ale zazněl hvizd čárového rozhodčího - offsajd. Puk letící na vsetínského brankáře už se ale zastavit nedal. Dělovka si našla cestu přímo do masky strážce valašského brankoviště, jehož doslova "knokautovala" k zemi. Tato situace samozřejmě rozzuřila hostující hráče, kteří se v hojném počtu slétli na Hanzala jako vosy. Výsledkem byl desetiminutový osobní trest pro budějovického forwarda. Tento okamžik uskutečnivší se velmi záhy po úvodním buly utkání rázem proti sobě postavil dvě komanda prahnoucí pravděpodobně po krvelačné pomstě. Jeden ostrý souboj střídal druhý a na ledě byl vidět zejména v úvodních čtyřiceti minutách doslova boj na život a na smrt. Oleje do ohně přiléval velmi často hlavní arbiter Pešina, jenž se za pomoci hostujícího trenéra Kopřivy staral o dobrou zábavu v Budvar Aréně. Velmi časté nemístné pokřikování reprezentačního kouče, které muselo být slyšet snad až na českobudějovickém náměstí, kvitoval sudí s úsměvem.

V sobotním odpoledni tedy na zimním stadionu v Českých Budějovicích duněly mantinely a praskaly kosti. K vidění však kromě toho byl také hokej, který bohužel příliš krásy nepobral. Bitva o každý centimetr ledu kořeněná tvrdými souboji však rozhodně měla své kouzlo. Jako první se v utkání otřepali domácí a v 5. minutě šli do vedení. Ve vlastním oslabení se vydal forčekovat Tomáš Mertl, jenž dokázal oloupit váhající defenzívu hostí a svůj odvážný únik zakončil blafákem mezi Šteflovy betony - 1:0. Po této brance Jihočeši nepatrně polevili a trest na sebe nenechal dlouho čekat. Z jednogólového vedení se mohli těšit pouze čtyři minuty. Matěj Badiura vystřelil od modré, jeho pokus Salák vyrazil pouze před sebe, kde však nikdo s beků nedokázal odklidit touš do bezpečí. Autor střely si sám svůj pokus dojel a kličkou po ruce nekompromisně vyrovnal - 1:1. Nejlepší hráč utkání Tomáš Mertl se nadechl k dalšímu sólu opět v oslabení. Jako nůž máslem projel celým hřištěm, ale důrazně zakončit již nedokázal. První třetinu okořenily tři osobní "desítky". Kromě domácího Hanzal se stali hříšníky vsetínští Ondřej Hruška a Radek Hubáček. Po dvaceti minutách svítily na ukazateli skóre dvě jendničky.

Do druhé části vstoupili lépe Budějovičtí, kteří již v její první minutě strhli vedení zpět na svou stranu. Obrovitý obránce Michal Mrázek nahodil puk směrem na branku. Gumový nesmysl se záhadně odrazil od mantinelu zpět před vsetínskou svatyni, kam dojížděl Jakub Černý, který svou dorážkou nachytal Štefla v nedbalkách - 2:1. Domácí se tedy dostali rychle do vedení, a valašská eskadra tedy musela opět dotahovat. Největší šance druhé třetiny se zrodila ve 25. minutě, kdy se do odvážného úniku pustil David Květoň. Od pravého hrazení si pěkně nabruslil až před Saláka, kterého si naznačením střely položil na led. Dostal se tím ale do příliš velkého úhlu. Musel objet branku a následně mu již nebylo přáno zasunout kotouč do nestřežené klece. K vidění byl v tu chvíli stále vyrovnaný zápas, v němž však měli mírně navrch svěřenci Milana Černého, a to hlavně díky svému bruslení a bojovnosti. Podruhé se šlo do šaten za jednogólového vedení Českobudějovických,

Ve třetím části nejprve přečkali domácí hokejisté bez úhony šanci kapitána Hubáčka, po jehož střele protancoval puk bez povšimnutí Salákovým brankovištěm, aby následně rozhodli utkání párem slepených gólů. Obě dvě branky si do statistik připsal Ondřej Ježek a u obou mu přihrávalo duo Jakub Černý - Tomáš Mertl. V první případě se dostal "dělník ledu" Ježek s Černým do úniku dvou na jednoho, který na dvakrát zakončil - 3:1 - a poté dotlačil s vypětím všech sil do klece přihrávku stejného hráče - 4:1. O osudu utkání se zdálo být rozhodnuto a tím se také začali domácí hráči řídit. Na dvě minuty se pasovali do role pozorovatelů vsetínské snahy o snížení výsledku. Ve 47. minutě doťukl střílenou přihrávku Koloničného do odkryté klece agilní David Květoň - 4:2. Tato branka probudila Jihočechy z letargie a ti museli do hry opět zapojit srdce. Hlavně díky němu také dokázali Valachy v sobotu porazit. Definitivní podobu výsledku určil přesnou střelou do levého horního rohu Šteflovy branky Kamil Černý - 5:2. Závěr utkání ještě dohrávali domácí ve dvojnásobné početní převaze, ale gólu se diváci v Budvar Aréně již nedočkali. Ve velmi tvrdém utkání zaslouženě zvítězili České Budějovice. Vsetínští se vydali na dalekou cestu domů bez bodů.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "Myslím si, že jsme vyhráli díky srdci. Smekám před všemi hráči počínaje gólmanem až po posledního desátého útočníka, víc jsme jich totiž neměli. V této sestavě jsme ani nečekali žádné zázraky, takže jsme rozhodně spokojeni. Před zápasem bychom byli asi skromnější. Hokej to byl ale podle mého názoru parádní, jelikož se bojovalo a všichni hráči se vydali prakticky ze všch sil. My jsme hráli výborně a disciplinovaně již ve Zlíně, kde jsme zvítězili o jeden gól. Dnes jsme to potvrdili, jsme tedy rozhodně spokojeni."

Břetislav Kopřiva, trenér HC Vsetín: "Výsledek je pro nás dosti nelichotivý, ale navzdory tomu si myslím, že naše hra nebyla až zase tak špatné. V úvodních dvou třetinách poznamenal zápas naprosto neuvěřitelný výkon rozhodčího. Divím se, že takovéhle utkání může pískat takovýto rozhodčí. Ve třetí třetině jsme měli na začátku šance, ale pak jsme se dopustili několika chyb a domácí nám odskočili na tři branky. Poté si již zápas dokázali zkušeně pohlídat. Budějovice mají výborné hráče a byli dnes prostě lepší."