12.01.2006, Roman Šperňák

Junioři: CEB - VIT 1:1 - Druhý zápas, druhá remíza

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - 35. kolo extraligy junorů přineslo pro mladíky HC České Budějovice druhou remízu za sebou. Zatímco v minulém zápase bod spíše získali, dnes ho víceméně ztratili. Ačkoliv byli Jihočeši po celý zápas lepším týmem a od první třetiny vedli, počet branek nenavýšili a v závěrečné dvacetiminutovce o něj nešťastně přišli. Jediným střelcem českobudějovického týmu byl zástupce kapitána Ondřej Ježek.
Ve čtvrteční podvečer se na ledě Budvar Arény setkaly dvě mužstva, které ještě musí o svojí účast v play-off tvrdě bojovat. Domácí chtěli svému soupeři až z daleké Ostravy vrátit porážku z prvního vzájemného zápasu v severomoravské metropoli a po pondělní remíze se Zlínem také získat dva bodíky.

Od úvodního vhazovaní začaly oba týmy opatrně a bylo vidět, že ani jeden ze soupeřů nechce jako první inkasovat. Tomu odpovídal i průběh hry, kdy se první pořádné šance diváci, kteří zavítali na zápas v hojném počtu, dočkali až v početní výhodě budějovických mladíků v 10. minutě. To proháčkoval obranou Matušík, ale tísněn dvěma protihráči nedokázal důrazněji zakončit a novic ve vítkovické brance Voškrda si s jeho pokusem poradil. Matušík však svým průnikem navnadil ochozy na věci budoucí, protože o necelou minutu později v téže přesilovce přihrával Josef Slavík svému kolegovi z útoku do prostoru pro vhazování. Ondřej Ježek napřáhl a zacílil přesně mezi betony. – 1:0 Vítkovičtí nemohli dlouho překonat koncentrovanou obranu a dařilo se jim to pouze při chybách červenobílých obránců. Největší udělal Parýzek, jenž vyhodil puk přesně na hokejku Bučka, ale toho vychytal v jasné příležitosti Kovář. Ještě zvýšit náskok svého mužstva pak mohl při dvojité šanci kapitán Ficek, jenže ani on ani Ježek už nezamířili do černého, a proto třetina skončila stavem 1:0.

Jestliže první části dominovaly obrany, tak v té druhé se šancí na obou stranách urodilo mnohem více a v permanenci byli oba dva brankáři. Výrazně tomuto průběhu napomohly hráči, kteří začali více faulovat a sudí Šindler jejich nedovolené zákroky nekompromisně trestal. Hned v přesilovce v úvodu třetiny mohli navýšit počet vstřelených branek Ficek a po něm Červený, ovšem při jejich střelách byl Vošvrda neoblomný. V situaci dva na jednoho se ocitli Slavík a Ježek, ale prvně jmenovaný tentokrát řešil situaci střelou a dopadl jako jeho spoluhráči před ním. Kotouči v jeho cestě do sítě zabránila výstroj Voškrdy. Vítkovičtí se do šancí pomalu začali dostávat od poloviny zápasu. Szturc chytře objel s pukem branku, jenže Kovář se přemístil neméně rychle a zabránil tak brankové pohromně. Do kritické situace se dostali Jihočeši v čase 29:27, kdy krátce po Slavíkovi putoval na trestnou lavici i Baran a hosté měli mít dlouhou minutu a půl trvající výhodu dvojnásobné přesilové hry. O svou možnost se však připravili během několika málo vteřin po vhazování, kdy síly částečně vyrovnal Roman za podražení. I v situaci 4:3 dokázali vítkovičtí rozestavět formaci a Kovářovi bylo horko především při střelách Bučka a posléze skvělými rozklely zabránil ve skórovaní Valušiakovi a posléze Káňovi. Na druhé straně pak Vošvrda vychytal Slavíka v jasné gólové situaci a do kabin šli domácí se stále stejným náskokem.

Po vcelku divokém druhém dějství se v závěrečné třetině hra zase trochu uklidnila a šancí zase malinko ubylo. Hosté hned v úvodu dostali možnost využít přesilovku, ale jak se bojuje v oslabení ukázal svým spoluhráčům i fanouškům Petr Ficek, jenž dojel zdánlivě ztracený puk a v souboji s protihráčem si na sebe vynutil faul a tím srovnání počtu hráčů na ledě v poměru čtyři na čtyři. Na velkou šanci se čekalo znovu až do 9. minuty, kdy se do gólového zakončení tlačil Buček, ale Kovář byl znovu tam, kde měl. Dvě minuty později se z pravého křídla zkoušel prosadit dorostenec v sestavě Českobudějovických Rudolf Červený a při svém průniku orazítkoval brankovou konstrukci. Ve stejné minutě se pak potvrdilo známe nedáš – dostaneš a z následné akce nahazoval Buček od mantinelu před branku, kotouč se šťastně odrazil k volnému Kolaříkovi, před kterým zela zpola odkrytá klec a vítkovický útočník se štěstím dostal puk za brankovou čáru a vyrovnal. – 1:1 Domácí se pak vrhli na svého soka, Voškrda však odolával a když Černý dostal kotouč za brankovou čáru, rozhodčí Šindler ho neuznal. Stav se do konce nezměnil a domácí podruhé za sebou na domácím ledě remízovali.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Gólových šancí jsme měli mnohem více než náš soupeř, ale nedokázali jsme je proměnit a jeden vstřelený gól je málo. Hráče za to nemůžu tvrdě kritizovat, protože v zásadě neudělali nic špatně. Dali jsme tyčku a jeden gól nám nebyl uznán, ale na rozhodčího bych náš výsledek nesváděl, poněvadž pískal dobře. Hráli jsme zápasy, které nebyly podložené prací a prohráli jsme a to mi vadilo, ale dnes to ty kluci odřeli a jestliže takhle budou makat i dál, tak se k nám to štěstí musí přiklonit. Teď hrajeme hodně zápasů s krátkými časovými rozestupy a hrajeme na tři řady a vcelku tam máme spíše mladší hráče a únava na nich musí být znát a jestliže hráčům chybí fyzická pohoda, tak v zakončení pak nejsou tak v pohodě a situace řeší jinak.

Mojmír Trličík, trenér HC Vítkovice Steel: Oproti minulému zápasu, kdy České Budějovice hrály u nás a kdy to z mého pohledu bylo jedno z nejlepších utkání, jsme dnes mohli vidět utkání spíše průměrné. Domácí byli lepší a my jsme dokázali vyrovnat díky štěstí a zvýšené bojovnosti. S bodem jsme maximálně spokojeni a budeme mít příjemnou cestu domů.