20.01.2006, Antonín Vansa

Junioři: CEB - TRI 7:0 - Třinecká ostuda na jihu Čech

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Byl to pro něj poněkud zvláštní zápas. V dresu českobudějovické juniorky se poprvé představil po návratu z finského angažmá. Petr Macháček zápas načal skvělou přihrávkou na první branku Ježka, ale utkání kvůli ostré šarvátce s třineckým Polákem nedohrál. Trenérům Černému a Ťoupalovi to ale zřejmě mnoho nevadilo. Oceláři se v Budvar Aréně prezentovali bídným výkonem a Jihočeši vyhráli jasně 7:0!
V sestavě i s finským navrátilcem Petrem Macháčkem měli domácí impozantní nástup. Třinec očividně velmi těžko ruzbrusloval únavu po dlouhé cestě a hodně snadno se dostal pod tlak. Ten umocnily dvě vyloučení v úvodu střetnutí. Hned po osmadvaceti vteřinách hry putoval za katr třinecký zadák Byrtus. Jihočeši semkli bránící Oceláře před brankoviště a díky výbornému pohybu si krátce na to vynutili i druhý faul. Florian svým prohřeškem nabídl svěřencům kouče Milana Černého osmaosmdesát vteřin ve dvojnásobné početní výhodě. Až na šanci šikovného Muršaka však domácí sehráli přesilovku prachbídně a Třinec se bez větších problémů ubránil. Jenže v čase 3:38 hostující beci zcela nepochopitelně zapomněli za svými zády Ježka, Macháček mu poslal dlouhou nahrávku přes polovinu hřiště a domácí forvard přízemní ranou k tyči dal na 1:0. Oceláři se ze své chyby zjevně nepoučili a jen špatné zpracování zabránilo Rodovi, aby v 9. minutě opět ujížděl sám na branku. Třinec v těchto fázích zápasu působil hodně neškodným dojmem a českobudějovického gólmana Saláka neohrozil ani v přesilových hrách. Největší šanci borců v červených dresech spálil v patnácté minutě Škatula, který se chytře zbavil Macháčka, ale svou ránu namířil vedle pravé Salákovy tyče. Minutu před koncem první části hry se mohlo skóre měnit opět ve prospěch Českobudějovických, leč přímočarou akci důrazného tria Slavík - Ježek - Červený v tísni nezakončil ideálně poslední jmenovaný.

Ani ve druhé třetině se nejlepší tým moravské tabulky nedokázal probrat. Naopak, už po minutě a čtvrt mohl zvýšit českobudějovické vedení Matušík, ale chytrou přihrávku Muršaka zpoza branky napálil jen do prsou gólmana Janiczeka. Jihočeši se prosadili až v přesilovce pěti proti třem. Krátce po sobě usedli do boxu k trestoměřičům Rangl s Jurdičem a domácí se radovali podruhé. Muršak se v sedmadvacáté minutě dostal ke kotouči po pravici třineckého gólmana, chtěl ještě celou akci vyšperkovat přihrávkou na volného Matušíka, ale bránící Vydra si srazil kotouč do sítě sám. A za další tři minuty bylo v Budvar Aréně ještě veseleji. Slovinec Muršak hladce přešel přes Bartoně a švihem pod rameno brankáře Janiczeka zvýšil už na 3:0. Oceláři podvědomně rezignovali a dobře naladění domácí útočníci pokračovali ve svém galapředstavení. Ve výtečné šanci byl v poslední chvíli hákován Černý, Rod z hranice brankoviště neuvěřitelně přestřelil třineckou klec a Matušík v akci tří proti dvěma ocitl sám mezi kruhy, jenže napálil jen Janiczekovu vyrážečku. Druhá třetina skončila o šestnáct vteřin dříve, než ukládají pravidla. Hlavní rozhodčí Fraňo se přimotal k souboji u hrazení, v mlýnici hráčů se neudržel na bruslích, nepříjemně si přisedl kotník a utkání pro něj skončilo.

Zbytek pátečního duelu tak musela rozhodovat dvojice čárových Šátava - Český. A než si stačila zvyknout na své nové role, zápas se jim úplně vymkl z rukou. Utkání začalo být neustále nervóznější, k čemuž jistě přispěl i fakt, že už ve 46. minutě dotáhl nápor českobudějovických hráčů do úspěšného konce Tomáš Rod. Jeho střelu po ledě, navíc z poměrně značného úhlu, brankář Janiczek nezkrotil a Jihočeši se tak dostali do čtyřbrankového vedení. Frustrace borců ze slezska přispěla k nárůstu vášní na ledové ploše a ten vyvrcholil v čase 48.45. V době, kdy mířil na trestnou lavici třinecký bek Říman, se do sebe před střídačkami pustila dvojice Macháček - Polák. Třinecký útočník Marek Polák sice ostrou šarvátku vyhrál, ale zároveň vyfasoval dvouminutový trest navíc a domácí eskadra měla možnost hrát plné dvě minuty pět na tři. Teprve po jejím skončení se však Českobudějovičtí trefili. Matušík zůstal na okamžik nekrytý před třineckou brankou a ihned zvýšil na 5:0. Náskok pojistil v čase 52.45 kapitán týmu Petr Ficek, který proměnil trestné střílení za hození hole brankářem Janiczekem. Nervózní střetnutí zakončil dvě minuty před koncem přesnou střelou Červený, který si zcela osamoceně vybruslil až před třineckého gólmana a ještě tak zvýraznil třineckou blamáž v českobudějovické Budvar Aréně - 7:0.