21.09.2006, Filip Junek

Junioři: CEB - SPA 4:5 - Se Spartou jako na houpačce

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ačkoli domácí mladíci dokázali odpovědět na úvodní branku hostí a vedli 3:1, nezískali ani bod. Sparta Praha ve druhé části hry třikrát udeřila a nakonec otočila až na 3:5. HC České Budějovice ve vysokém tempu a tlaku dokázal pouze snížit. Úvodní tři branky domácích vstřelil člen první formace Zdeněk Sekera.
Kdo dorazil na šesté kolo juniorské extraligy až v druhé polovině úvodního dějství, o nic hokejového nepřišel. Mladé hokejové naděje ukázaly hokejový um až závěrem třetiny. Sparťanská aktivita byla odměněna v patnácté minutě. Nedorozumění v obraně českobudějovických potrestal Petr Vošmik - 0:1. Rychlým švihem po ledě se přesně trefil k levé tyči. Červenobílí domácí byli snad stále ještě rozčarováni, že dostali gól - a málem přišel další. To Jan Slaba uháněl sám vstříc Kovářovi, když po dokonalém pasu jednoho z pražských beků převzal kotouč těsně před útočnou modrou. Kováře slabým zakončením nejenže neprostřelil, ale snad ani nevylekal. Domácí otočili děj první třetiny v přesilových hrách. Po faulu na Matušíka si šel na dvě minuty odpočinout David Sem. Michal Klíma od modré vypálil na branku Michalce, který puk ztlumil, ale nechytl. Kutálející se černou gumu těsně kolem tyče za brankovou čáru vrátil do brankoviště Matušík. Od dezorientovaného hostujícího brankáře se puk odrazil ke Zdeňku Sekerovi, který úplně prázdnou branku trefit musel - 1:1. Další oslabení hostů z hlavního města = další gól Jihočechů. Opět podobná akce: Michal Klíma na modré - ostře nahazoval na bránu, kde letící kotouč jemně tečoval za hostujícího brankáře Zdeněk Sekera - 2:1.

Na 3:1 zvýšili náskok domácí v 26. minutě. Krásnou kombinaci předvedli Matušík s Rodem a Sekerou. Posledně jmenovaný završil střelou do prázdné branky čistý hattrick. Krásný okamžik! Jenže Sparťané nesložili zbraně. Ukázali, že i oni umí přesilovky. Jakub Krätzer situaci 2 na 1 vyřešil úspěšnou střelou - 3:2. Za necelou minutu bylo srovnáno. Tomáš Karpov ukázal proč ho trenér hostí jmenoval jedním z nejlepších hráčů - napříč útočným pásmem se prokličkoval okolo třech bránících Jihočechů až před již bezmocně ležícího Kováře a nekompomisně pod horní tyč zavěsil - 3:3! Třetí ránu v této třetině zasadil drzým průnikem okolo obránce Havrana opět Karpov a našel skulinu u tyče - 3:4. V závěru třetiny mohli domácí děkovat triu Matušík, Klíma, Slavík, že ubránilo dvojnásobnou převahu Sparty.

Pokračující přesilová hra z druhé třetiny hokejistů z hlavního města nedovolila domácím příliš útočit. Naopak se museli bránit, tlaku však neodolali... Pátou branku vsítil a dokonalý obrat završil Karel Ton - 3:5. Deset minut před koncem základní hrací doby HC České Budějovice vykřesal bodovou naději. Lukáš Bílek v přesilové hře pálí, Rudolf Červený doráží - 4:5. Branka jakoby bíločervené povzbudila. Začali drtit obranu Sparty. Optický tlak bohužel z pohledu domácích gólový efekt nedodal. Změnu už tak vysokého skóre nepřinesla ani hra bez brankáře. Zajímavý duel se Spartou Praha, která chtěla hrát a útočit ukázal oboustranou kvalitu. Pro Jihočechy bohužel bez bodu.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Dostali jsme se dobře do zápasu. Vedli jsme, pak jsme začali hrát naivně dozadu. Udělali jsme chyby v obraně, které potrestali. Hrát za stavu 3:1 takhle otevřeně a bezstarostně se nedá. Situace se musí řešit jednodušeji. Za takového stavu je třeba nápor soupeře zbrzdit jednoduchým řešením, ne dělat individuální chyby. Tím jsme je posadili na koně, v závěru jsme je mačkali, přes šance jsme gól nevstřelili. Takový hokej nahoru-dolů, který některá družstva hrají, nebo se to o nich traduje - přestřelka, komu to víc sedne, tak vyhraje.. Takhle hrát nechceme!

Jiří Doležal, trenér HC Sparta Praha: Jsme rádi za tři body a že jsme potvrdili domácí výkon proti Slávii. Udrželi jsme tempo, začali jsme hrát na čtyři pětice, což se nám v zápase vyplatilo. Chci poděkovat klukům - nepříznivý stav 3:1 jsme během druhé třetiny otočili a nakonec jsme utkání víceméně kontrolovali až do konce. Dnes jsme spokojeni s přesilovkami, mají stoupající tendenci. Dneska štěstíčko zůstalo víc u nás, na to se hokej hraje, na góly.