26.01.2006, Roman Šperňák

Junioři: CEB - SPA 4:1 - Jihočeši jsou stále naladěni na vítěznou vlnu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Již osm kol nepoznal juniorský celek HC České Budějovice hořkost porážky a 39. zápas v sezóně jim přinesl čtvrtou výhru v řadě. Jihočeši navázali na dobré výkony z posledních zápasů a jejich dobrou formu dnes odnesla pražská Sparta. Domácí byli po celé utkání lepším týmem a díky brankáři Salákovi a dvěma brankám svého kapitána Petra Ficka vyhráli zaslouženě tříbrankovým rozdílem.
Utkání samotné začalo vcelku opatrně a ani jeden z týmů se do útoku nějak moc nehrnul. První možnost na skórování dostali mladíci pražské Sparty a to velmi luxusní, protože hned v úvodu mohli hrát v početní výhodě pěti proti třem, ovšem výborně bránící Jihočeši jim nedali prakticky možnost ani vystřelit na branku. Hokej se hrál i nadále opatrný z obou strana a další šanci mohli vidět fanoušci až v 8. minutě a to hned dvojnásobnou. Nejprve pálil na bránu Matušík a o chvíli později ještě ve větší šanci Macháček, ale Neuwirth byl svými betony na místě. Co se v přesilovce nepovedlo hráčům s „S“ na prsou, to se povedlo domácím v 11. minutě. Poměrně z velké dálky napřáhl Jakub Matušík a jeho druhý pokus proletěl až za sparťanského brankáře. – 1:0 Vstřelený gól odstartoval sérii vyloučení, která gradovala ve 14. minutě vyloučením Macháčka, jenž za souboj u hrazení dostal 5 minut a trest do konce utkání, již druhý ve třech zápasech, v nichž nastoupil. Oslabení netrvalo zas tak dlouhou, protože hostující Handlovský si po minutě pomohl háčkem a také šel za katr. Ve hře čtyř proti čtyřem mohli sparťanští borci vyrovnat. V 18. minutě našel Meidl přesně mezi kruhy Martina Tona, ale poprvé se dnes vyznamenal Salák výborným zákrokem vyrážečkou. Stav po první třetině byl tedy 1:0.

I druhá část přinesla opatrný začátek, obě mužstva velmi pozorně bránila a na gólovou příležitost se čekalo celých deset minut. Klíma při kličce v obranném pásmu přišel o kotouč a sám na brankáře jel Meidl. Útočník volil při nájezdu ze strany střelu a trefil dobře postaveného Saláka. Domácí přežili další pokus o vyrovnání a sami navýšili svůj brankový účet. Věkem ještě dorostenec Polodna obral za brankou o puk dva obránce soupeře a nabil Petru Fickovi, jenž s přehledem po ledě prostřelil Neuwirtha. – 2:0 Hra se zrychlila, přibilo soubojů a také trestů zejména na sparťanské straně. Po jednom z nich se na led vracel Jan Kanov, jehož přesnou přihrávkou našel Voříšek . Mladý Sparťan se ocitl prakticky ve stejné situaci jako jeho spoluhráč v polovině třetiny, ale tváří v tvář Salákovi neuspěl a domácí gólman opět podržel svoje mužstvo. V 37. minutě skončil zápas pro Otakara procházku, který zasáhl vysokou holí do obličeje Slavíka, čímž mu zřejmě způsobil otřes mozku, protože ten se neudržel na nohou a z ledu ho museli odnášet jeho spoluhráči. Pěti minutovou přesilovku využili domácí velmi brzy a za 26 vteřin využil zakrytého Neuwirthova výhledu Muršak a přes clonící hráče a s lehkou tečí dopravil z levého křídla kotouč do branky. – 3:0 Zakončil tak prostřední dvacetiminutovku.

Závěrečné dějství pak nabídlo k vidění marnou snahu juniorů z hlavního města o vstřelení branky. Ti přežili ještě necelou polovinu trestu z minulé části a pak i z pomocí přesilovky získali mírnou převahu. V brance však stál vynikající Salák a ten nechtěl připustit, že by ztratil možnost vychytat další nulu. Sami dva na Klímu jeli Bezouška s Meidlem , ale druhý jmenovaný řešil celou situaci střelou z levého křídla a neuspěl. V obrovské šanci se ocitl sám před brankářem Luboš Voříšek a vedl si podobně jako jeho spoluhráč. Ve 49. minutě dostali domácí možnost přesilové hry a ta se jim hrubě nepovedla. Obránci přišli za vlastní klecí o puk, Fišer vybídl ke skórovaní mezi kruhy sjíždějícího Karla Tona a ten vymetl horní růžek Salákovi branky a připravil ho tak o čisté konto. - 3:1Ještě vylepšit situaci svého týmu mohl Karel Ton o dvě minuty později. Ležící brankář však stačil postavit beton do dráhy kotouče, jenž směřoval za brankovou čáru. V 55. minutě zapracovala první pětka domácích. Vybojovaný puk vyvezl od hrazení Černý sám před brankářem se neukvapil a předložil nahrávku lépe postavenému Fickovi, jenž se z úhlu trefil do zpola odryté sparťanské svatyně a pečetil tak výhru HC České Budějovice v důležitém zápase o účast v play-off extraligy juniorů.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: S výsledkem i s výkonem mužstva jsme samozřejmě spokojeni. Nějaké skulinky tam samozřejmě byli, ale Sparta je kvalitní tým a do šancí se dostane. Nás ale podržel brankář Salák. Návrat Petra Macháčka je pro náš tým posílením, ale mi na něj spoléháme ve hře, proto si musí zvyknout na styl hry v juniorské soutěži. Myslím, že i jeho mrzí, že už podruhé ve třech zápasech mužstvo oslabil a věřím, že to byl jeho poslední podobný výstřelek. Na druhou stranu je třeba říci, že to nebyl nějaký brutální faul, ale do toho souboje u hrazení šli oba hráči na plno.

Zdeněk Pavliš, trenér HC Sparta Praha: V tomto utkání jsme absolutně zklamali. Hráli jsme absolutně bez nasazení a předvedli jsme jeden z nejhorších výkonu za poslední dobu. Nedokážu si vysvětlit, jak je to možné. Domácím dobře zachytal Salák, je jeden z nejlepších brankářů v této soutěži, ale s takovou koncovkou, jakou jsme dnes předvedli nelze překonat žádného brankáře.