10.08.2005, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - SPA 2:2 - První pomyslný bodík přípravy

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V dalším přípravném utkání se svěřenci trenéra Milana Černého střetli v Budvar aréně s pražskou Spartou. Čekání na první vítězství přípravy trvá i po čtvrtém zápase sezony. Tentokráte mu však Jihočeši byli nejblíže. Rozhodujícím gólem mohla být trefa Tomáše Mertla. Hosté však stihli v závěru vyrovnat.
Hosté z Prahy přijeli se silným kádrem, kde však chyběli útočníci Michal Řepík, Lukáš Rybecký a brankář Michal Neuvirth. Tento sparťanský trojlístek totiž v těchto dnech reprezentuje českou osmnáctku na Světovém poháru v Břeclavi a Piešťanech. Vstup do utkání měli lepší právě hosté, kteří také poprvé pohnuli ukazatelem skóre. Po krátkém tlaku se ve skrumáži zorientoval nejlépe Jiří Martinec - 0:1. V brance domácích byl poprvé překonán Alexandr Salák, který si odskočil z A-mužstva do juniorské klece. Dalšími, kteří v současné době trénují pod koučem Jandačem a nastoupili v dresu juniorky, byli Tomáš Mertl a Jiří Hanzal. V Budvar aréně se hrála vyrovnaná první třetina. Podle průběhu hry se také ve 14. minutě posunulo skóre. Pod horní tyč Novákovy branky poslal puk Jakub Matušík - 1:1. Tímto stavem skončila i první část hry.

Druhá třetina byla stejně jako dějství předchozí hodně vyrovnaná. Hned na jejím úvodu se do šance dostal Jiří Hanzal, který však kotouč za Nováka neprotlačil. Co se nepovedlo jemu, zvládl pár chvil nato Tomáš Mertl, který únikem podél hrazení hravě zvládl půl hřiště a po přejetí modré čáry si to namířil přímo proti sparťanské svatyni. Krásná akce byla zakončena krásným gólem, když podél Novákova ramene prosvištěl touš do pravého horního rohu jeho klece - 2:1. Velmi bojovný hokej nepřinesl příliš velkých šancí ani oku lahodících hokejových momentů. Urputná bitva se drobila do mnoha osobních soubojů. Ze stínu těchto skutečností vystoupila šance Hanzala, jemuž přiťukl Muršák. Vytáhlý útočník však bekhendem branku minul. Stejně si počínal na druhé straně Karel Ton, který selhal tváří v tvář Salákovi. Po čtyřiceti minutách byli o gól vpředu Jihočeši.

Závěrečná část ukázala trochu hokejovější tvář. I přesto se šance stále rodily jen zřídkakdy. Ve 43. minutě se ve slibné pozici ocitl opět aktivní Jiří Hanzal, ale znovu se nepotkal s přesnější koncovkou. Díky dobrému forčekinku si vytvořila velkou šanci také Sparta. Forsbergovský blafák ale Fišer nedotáhl. V rychlém hokeji se poněkud vytratila předešlá agresivita, což bylo rozhodně ku prospěchu věci. Když si v 50. minutě vybruslil od hrazení Jakub Černý, měl Novák v brance Sparty hodně práce. Touš, jenž se otřel o jeho rukáv, si to namířil nad branku. Postupem času začala být hra stále otevřenější. Až se to vymstilo domácímu týmu. V 57. minutě rozhozenou obranu Jihočechů potrestal Luboš Voříšek - 2:2. Po vyrovnání Pražanů bylo ještě k vidění několik šancí, ale dvě dvojky již z ukazatele skóre do závěrečné sirény nezmizely.

Ohlasy trenérů:

Milan Černý, HC České Budějovice: "Byl to oboustranně dobrý zápas. Pořád je to sice kraj sezony, ale myslím si, že to bylo už typicky juniorské utkání plné osobních soubojů a bojovnosti. Jsem rád, že jsme uspěli jak herně, tak i po kondiční stránce. V závěru nám sice uteklo vítězství, ale kdybychom hráli o body, tak bychom to možná koučovali v závěru jinak. K vidění byla řada nevyužitých šancí, což nás mrzí, ale doufáme, že se to bude zlepšovat."

Zdeněk Pavliš, HC Sparta Praha: "Hráli jsme špatně. Porpadli jsme zejména v obraně a také jsme neproměňovali šance, jak bychom si představovali. Je to ale stále příprava, v níž trénujeme třikrát denně, takže by se to mělo ještě samozřejmě zlepšovat. Nezamlouvala se mi ze začátku bojovnost týmu, takže jsem stáhl jednu pětku. I když je to příprava, mělo by se hrát naplno. Pak už to bylo lepší. Hráči si poté uvědomili, že by měli více makat. Jsem rád, že i když se nám nedařilo, tak jsme dokázali v závěru vyrovnat."

Další utkání sehrají junioři HC České Budějovice v Budvar aréně v pátek od 12 hodin s Duklou Jihlava.