09.09.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - SPA 1:0 - Vydřené body zůstávají po bitvě na jihu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve čtvrtek v podvečer přivítali junioři HC ČB pražskou Spartu, kterou trénuje bývalý vynikající brankář Jaromír Šindel. Ve vyrovnaném utkání rozhodl jediný gól, jenž vsítil pendl z A-týmu mužů Tomáš Mertl. Sparťané tedy díky jeho trefě odjíždějí z jihu Čech s prázdnou.
Po domácí prohře 0:2 s Pardubicemi a celkem přesvědčivém vítězství 4:1 v Karlových Varech přivítali junioři HC České Budějovice v Budvar Aréně mužstvo Sparty Praha. To přivezl na jih Čech bývalý vynikající brankář a nyní kouč Jaromír Šindel, který loni vybojoval na lavičce Rabatu Kladno juniorský titul mistra republiky. Domácí trenérský triumvirát Černý – Červený – Šrámek mohl již počítat i s dvěma reprezentanty do dvaceti let Milanem Gulašem a Petrem Macháčkem, kteří byli v nedávných dnech na srazu národního týmu.

Utkání mezi tradičně silným sparťanským komandem, jehož nasazení, dravost a tah na body je nyní ještě umocněno charismatickým kormidelníkem Šindelem a stále se lepšícím týmem z jihočeské metropole, slibovalo dobrou podívanou. Zápas byl od úvodního buly velmi vyrovnaný a plný osobních soubojů. Jako první vážněji zahrozili Sparťané, kteří se Schejbalem ocitli v 5. minutě sami před domácím brankářem Salákem, jenž si však se šancí hbitého útočníka poradil. Při pohledu na statistiku vyloučených hráčů by se dalo tvrdit, že utkání se hrálo v celkem poklidném a kamarádském duchu. Opak byl však pravdou! Velké množství tvrdých soubojů vyvrcholilo již v sedmé minutě, když měli domácí možnost hrát třiatřicet sekund přesilovku pět na tři. Snaha se však minula s účinkem a ukazatelem skóre nedokázal pohnout ani Jiří Hanzal, jenž se v 10. minutě dobře uvolnil na křídle. Jeho střela ale skončila nad brankou Michala Valenta.
Šance se střídaly na obou stranách, avšak žádná z příležitostí se nedala nazvat vyloženou. Obě mužstva zatápěla svému soupeři pod kotlem zejména při početní převaze. Sparťanská přesilová hra v závěru první třetiny tomu byla nezvratným důkazem. Za katrem pykal budějovický Vojtěch Mrkvička a hosté roztočili před brankářem Salákem pekelný kolotoč. Jelikož žádná z jejich střel ale neskončila za zády spolehlivě chytajícího strážce domácí svatyně, šlo se do šaten za nerozhodného stavu - 0:0.

Tempo zápasu se pomalu zvyšovalo a přicházely i větší šance a k vidění byly i odvážnější akce. Obě mužstva však byla očividně svázána taktikou, jež zněla jasně: Neinkasovat! Tlak v útočném pásmu soupeře střídal se tu na jedné a hned zase na druhé straně. K dokonalé hokejové podívané však chybělo to nejdůležitější – brankové příležitosti, natožpak samotné góly. Domácí obránci se stejně jako v minulých zápasech nedokázali vyvarovat chyb ve vlastním obranném pásmu a hlavně v rozehrávce. Sparťanská ofenzíva však nechala ostré náboje pravděpodobně kdesi v temných zákoutích pražských ulic a uliček.
Šance si Šindelovi hoši tvořili s železnou pravidelností. Naráželi ale neustále na zeď z nadmíru kvalitního materiálu jménem Alexandr Salák. Svůj vynikající výkon korunoval tento talent z budějovického brankoviště výbornými zákroky v průběhu dvou přesilových her hostů v rozmezí pěti minut. Na poplach svým obráncům pak musel bít zejména při příležitostech Tona, Peška či Řepíka. Práci však neměl jen domácí gólman. Sparťanský Valent spílal svým spoluhráčům zejména při akci Ficka s Jiřím Hanzalem. Vtipná narážečka těchto dvou však ztroskotala na vychýlené mušce druhého jmenovaného. I po čtyřiceti minutách tak svítily na ukazateli skóre dvě nuly.

Přímo úměrně s přibývajícími minutami zvyšovalo se již tak vysoké tempo zápasu a zejména tvrdost a důraz v osobních soubojích. Vedení hostů již viselo na vlásku ve 44. minutě, kdy Kamil Černý nešťastně tečoval nohou nezištnou přihrávku Sparťanských před domácí klec. Kotouč se po doteku budějovického beka něžně vznesl na horní tyčku, po které si v rytmu valčíku nerušeně zatancoval, aby následně skončil mimo brankoviště zděšeného “Saši“ Saláka. Ihned z protiútoku dokázal zahrozit Petr Šulčík, jenž ale nedokázal procedit puk skrz Valentovy betony.
Jednu z největších brankových příležitostí celého utkání měl ve 49. minutě hostující Ivo Kratěna, který se ocitl zcela sám před brankářem Jihočechů. Tváří v tvář domácí opoře však opět neuspěl. Když se již schylovalo k taktické “timeoutové“ bitvě a závěrečná detektivní zápletka v podobě bezgólového stavu byla na spadnutí, dokázali domácí vsítit kýžený gól. V čase 54:41 ho po velmi nepřehledné situaci dosáhl Tomáš Mertl s vydatnou pomocí dua Mrkvička-Kuchejda. Kdo však pomohl pendlovi z A-týmu HC ČB k rozhodující trefě vyrovnaného zápasu největší měrou, byla paní Štěstěna. Kotouč se dlouho “poflakoval“ v brankovišti a chvílemi poskakoval na výstroji hostujícího gólmana, aby se následně díky důrazu domácích útočníků doplazil za brankovou čáru a rozsvítil červené světlo. Byl to po hříchu první gól Budějovických na domácím ledě v této sezoně. Jihočeši se dočkali po bezmála dvou hodinách čistého času.
Do konce utkání se již Šindelovi svěřenci nedokázali prosadit a nekonal se ani závěrečný tlak při hře bez brankáře. Domácí uhájili nejtěsnější možné vítězství a připsali si do tabulky velmi cenné dva body za výhru nad Spartou Praha 1:0.

K dalšímu utkání juniorské extraligy zajíždějí Českobudějovičtí v sobotu do Plzně. Ve čtvrtek pak přivítají v Budvar Aréně v 17.30 loňského mistra Rabat Kladno.

Milan Černý, trenér HC ČB: „Byl to velice těžký zápas a pochopitelně jsem rád, že to takhle dopadlo. Potřebujeme každé body a to, že je to ze Spartou, je o to příjemnější. Na Spartu nemám, žádnou zášť, ale bylo to zvláštní v tom, že jsem drtivou většinu kluků, co proti nám dnes nastoupili, trénoval. Vzpomínám na ně ve velmi dobrém, ale jsem samozřejmě rád, že jsme vyhráli. Sparta byla o něco aktivnější, ale my jsme tomu šli naproti a nemyslím si, že bychom vyhráli se štěstím nebo díky nějaké náhodě. Vytvářeli jsme si šance stejně jako Sparta. Celý zápas se dobře bránilo a my jsme tam ten puk prostě dotlačili srdcem. Mohli jsme dát branku daleko dřív, stejně tak jako jsme jí mohli dostat. K výhře nám pomohl velkým dílem brankář Salák, který chytal skvěle.“

Jaromír Šindel, trenér HC Sparta Praha: „Podle mého názoru nezvládl utkání rozhodčí. Jedinému gólu utkání předcházelo diskutabilní vyloučení našeho hráče. Byla to naše nekázeň, ale... Navíc to byla podle mne neregulérní branka, jelikož v našem brankovišti stál po celou dobu přímo před gólmanem domácí hráč. To však pochopitelně není jediný důvod naší prohry. My jsme nedokázali proměnit šance a to bylo asi rozhodující. Salák chytal výborně. Byli jsme lepší, ale bohužel jsme prohráli. To se v hokeji stává.“