14.01.2006, Roman Šperňák

Junioři: CEB - OVA 2:0 - Zcela zasloužené vítězství

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve 36. kole přijel do Českých Budějovic celek Sarezy Ostrava a domácí měli svému soupeři co vracet, poněvadž první vzájemný zápas na severu Moravy prohráli. Po bojovném výkonu a dobře sehraných přesilových hrách svěřenci trenérského triumvirátu Černý - Ťoupal - Šrámek zaslouženě vyhráli a připsali si důležité dva body do extraliové tabulky. Druhý gól svého týmu vstřelil dvě vteřiny před koncem prostřední části Jakub Matušík a dodal tak sobě i spoluhráčům klid do závěrečné třetiny.
Sobotní odpoledne nabídlo v Českých Budějovicích souboj dvou týmů s odlišnými ambicemi. Zatímco Jihočeši ve své skupině bojují o play-off, tak Sareza Ostrava pomýšlí spíše na záchranu v elitní juniorské soutěži a oba soupeři tedy potřebovali bodovat. V zápase se pak také utkali výborní brankáři, kteří mají zkušenosti i s působením v A- mužstvu svého celku a právě oni byli výraznými oporami a především domácí Salák strůjcem důležitého vítězství.

Jihočeši vlétli do zápasu velmi aktivně a první dvě útočné řady, v té druhé se objevil navrátilec z Kanady Martin Hanzal, dokázaly zavřít svého soupeře do jeho obranného pásma. Slezané měli už od prvních minut potíže s disciplínou a zřejmě hlavně to je dnes stálo lepší výsledek. Ve třetí minutě se nejprve nedokázal prosadit domácí kapitán Ficek, ovšem ve stejné přesilovce se už stav změnil. Trenér Černý sestavil pro početní výhodu speciální formaci s jedním obráncem a čtyřmi útočníky a jeho tah mu vyšel náramně. Jakub Černý napřáhl od modré čáry, Štěpánek jeho střelu vyrazil přesně před volného Muršaka a Slovinec v jihočeských službách potvrdil svou produktivitu z posledních zápasů. – 1:0 Vedoucí gól domácí paradoxně přibrzdil a hlavně zbytečnými fauly se dostávali pod tlak hráčů Sarezy. V těchto chvílích se ukázalo, jak je důležitý Alexander Salák, protože v oslabení nejprve chytil jistý gól Nováka a posléze i pokus Lelkeše, jenž chtěl dorážet u druhé tyčky. Aktivní Lelkeš pak ukázal svůj um ve vlastním oslabení, kdy kolem mantinelu pronikal do útočné třetiny a dokázal se vtipnou kličkou zbavit dvou obránců a ještě pohotově zakončit, očekávaný úspěch se však nedostavil, protože jeho střele v cestě do sítě zabránil brankářův beton. Hokej se hrál výborný a dále byly k vidění šance na obou stranách. Brankáři byli lepší útočníků a skóre se do přestávky nezměnilo a tudíž zůstalo shodné s tím ze 4. minuty zápasu.

Prostřední dějství začalo dalším vylučováním a to na straně červenobílého celku, a proto si hosté vypracovali vcelku trvalý tlak až do 7. minuty. Především mladý Předota dokázal udělat dva fauly během 140 vteřin a to i s několika chybami navíc ho stálo místo ve třetím obranném páru. Ačkoliv byli Ostravští permanentně nastěhování v pásmu, Saláka v brance výrazněji prověřil jen aktivní Lelkeš svými dvěma pokusy. V oslabení ukázal navíc i Salák svůj přehled, když nejprve chytil střelu hostujícího obránce a poté tísněn třemi protihráči dokázal puk s přehledem vyhodit ze třetiny. Ostravský tlak se rozplynul z návratem posledního českobudějovického hokejisty z trestné lavice a hra se zcela vyrovnala a zároveň i dost přitvrdila, takže na ledě byl k vidění velký počet osobních soubojů. Od 10. minuty pak iniciativu přebírali pomalu domácí a velké starosti dělala ostravským obranným řadám především trojice Hanzal - Muršak – Matušek, i když ani jejich spoluhráči se nenechali zahanbit. Čím více se časomíra posunovala k dvacítce, tím více začali modrobílí faulovat a zákrok Jelšíka ze 40. minuty zápasu je stál lepší výchozí pozici do třetí třetiny. V početní výhodě předvedli dobrou souhru Matušík s Hanzalem, ale reprezentant do osmnácti let, Jakub Matušík, netrefil úplně prázdnou branku. Co se mu nepovedlo napoprvé, napravil na druhý pokus. Z opačné strany ho našel zcela volného před brankovištěm Muršak a Matušík zamířil v čase 39:58 přesně nad lapačku Štěpánka. – 2:0 Jak se posléze ukázalo, hosté už se z tohoto ukázkového gólu do šatny nevzpamatovali.

Závěrečné dějství již přineslo pouze marnou snahu Ostravského mužstva o vstřelení branky. Nejblíže k dalšímu gólovému zásahu byl totiž domácí Ficek, Klíma nebo v samém závěru Slavík. Štěpánek ukázal svoje umění a ani jednomu nepovolil skórovat. Hosté již prakticky nebyli vůbec nebezpeční a buď stříleli z uctivé vzdálenosti nebo nadějné akce řešili špatnou finální přihrávkou jako Lelkeš v 51.minutě. Špatná koncovka stála Ostravské hodně nervů a především kapitán Dostál zbytečně oslaboval své mužstvo a vzal mu tak v posledních osmi minutách definitivně naději alespoň na korigování stavu. Domácí tedy po bojovném výkonu zaslouženě porazili svého soka a připsali si velmi cenné dva body.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Podle posledních výsledků Sarezy jsme čekali, že nás nebude čekat jednoduchý zápas a to se také potvrdilo. My jsme navázali na dobré výkony z posledních zápasů a dnes jsme navíc nedovolili soupeři skórovat. Za to muže na jedné straně výborný výkon Saláka, na druhé pak i trošku nemohoucnost hostujících hráčů v zakončení. Na rozdíl od minulých zápasů jsme dnes postavili do branky Saláka, ale rozhodně to nebylo výkonnostních důvodů Kováře, spíše chceme držet oba dva v zápasovém vytížení. Brankáře máme velmi solidní a na tomto postu nemáme žádný problém. Ačkoliv nebývá zvykem, abychom v průběhu zápasu někoho vyndavali ze sestavy, dnes jsme v průběhu zápasu vyměnili Předotu za Zourka, protože i když jsme s Ondrou dlouhodobě spokojeni, v tomto utkání chyboval a museli jsme to nějak řešit.

Josef Šoudek, trenér HC Sareza Ostrava: Když srovnám dnešní zápas se zápasy z poslední doby, tak jsme předvedli asi nejhorší výkon, což v naší situac, kdy hrajeme o záchranu a chceme se v této soutěži udržet, není dobré. V utkání jsme hráli hodně nedisciplinovaně, stále v oslabení a i když jsme měli ve druhé části možná více ze hry, nedokázali jsme vyrovnat, ale vinnou dalšího oslabení nám soupeř odskočil na dvě branky a při naší dnešní produktivitě jsme to nedokázali dotáhnout. Kdybychom nehráli tak nedisciplinovaně, mohl to být klidně remízový zápas.