27.09.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - MLB 3:1 - Jihočeši si napravili reputaci

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V pondělí v podvečer přijeli do Budvar Arény k utkání juniorské extraligy hráči Mladé Boleslavi. Domácí svěřenci trenéra Milana Černého po dobrém výkonu zvítězili 3:1, zejména díky dvěma gólům syna slavného otce Jaroslava Korbely, a odčinili tak vysokou prohru z předchozího domácího utkání s Libercem.
Po sérii čtyř zápasů bez porážky přišel hodně velký výsledkový propad. Prohra 1:4 na Slavii a hlavně domácí debakl s Libercem v poměru 5:9 byly varovně zdviženým prstem pro trenérský triumvirát budějovické juniorky. Ten ve složení Černý - Červený - Šrámek vyrukoval již v předchozím zápase v Litvínově se změnami v sestavě. Ta nejzávažnější se udála v brankovišti, do něhož se postavil na místo Saláka, kterému nevyšel zápas se soupeřem zpod Ještědu, Jiří Anderle. "Sašovi se utkání příliš nevydařilo a tak jsme dali možnost Andymu. V Litvínově zachytal dobře, takže jsme neměli jediný důvod nepostavit ho proti Boleslavi," podtrhl změnu na brankářském postu Jiří Šrámek.
Zápas byl pro gólmana domácích pikantní ještě z jednoho důvodu. Do protější klece se totiž postavil jeho kamarád a bývalý spoluhráč Tomáš Kubeš. "Tomáš tu loni chytal, ale letos v létě se nedostal do áčka, kde je dvojice Kučera - Chábera. Zkusil štěstí v Boleslavi, kde je zároveň třetím brankářem A-mužstva a v juniorech tak trochu vypomáhá," blíže nastínil situaci ohledně spolehlivého gólmana jeho bývalý trenér Václav Červený.

Do utkání s extraligovým nováčkem z Mladé Boleslavi vstoupili juioři HC České Budějovice velmi dobře. Zakousli se do svého soupeře od úvodního vhazování a hned v první minutě mohli otevřít gólový účet zápasu. Spolupráce Korbely s Martinem Hanzalem však úspěchem neskončila. Na začátku 8. minuty našel krásnou přihrávkou David Baran nabrusleného Jaroslava Korbelu, který ostrým švihem překvapil exbudějovického Tomáše Kubeše - 1:0.
Tak jako v loňské sezoně v dresu Jihočechů oplýval spolehlivostí hostující brankář i v pondělí. Několikrát v krátkém časovém rozmezí se blýskl vysoce efektivními zákroky při šancích agilních Korbely a Gulaše. Nehořelo však pouze před hostující brankou. Před tou domácí se totiž velmi nečekaně ocitl zcela osamocen nejprve nejlepší hráč Boleslavi Vaškovič a následně jeho kolega z útoku Lipták. Veškeré nebezpečí však s bravurou a efektem zažehnal Jiří Anderle. Do šaten šli jeho spoluhráči s hubeným vedením 1:0.

Do druhého dějství vstoupili opět aktivněji domácí, ale k radosti jim chyběly branky. Ve 26. minutě měli Černého svěřenci šanci hrát 72 sekund přesilovku pěti proti třem. Ta však zůstala pohříchu nevyužita. Následně dokázali Kuchjeda s Martinem Hanzalem vytvořit šanci pro Mrkvičku, jehož bekhend však Kubešovu svatyni minul. Prakticky souvislý tlak Jihočechů se bohužel minul s gólovým úspěchem. Hosté urputně bránili a čekali na sebemenší šanci k rychlému protiútoku.Ta však nepřišla a i po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 1:0.

Jestliže začátky první a druhé třetiny byly v režii domácích, tak o té třetí se to dá tvrdit dvojnásob. Ihned po buly dokázal boleslavské defenzivě uprknout kapitán Jaroslav Korbela a chytrým blafákem nad rameno překonal Kubeše podruhé - 2:0. Jihočeši byli na koni a mohli přidat i další branky. Ani Kuchejda ani Petr Ficek však své šance do úspěšného konce nedotáhli. Druhý jmenovaný však nezahálel a v 50. minutě zakončil střelou do poloprázdné branky nad ležícím Kubešem akci Jiřího Hanzala - 3:0.
V tu chvíli se zdálo být rozhodnuto a domácí také očividně přepnuli na nižší výkonnostní stupeň. Za to je ani ne minutu po třetí brance potrestal Jan Hloušek, jenž využil nezištnou příhru Bohůnka zpoza branky - 3:1. Domácí si i přes malé klopýtnutí své vítězství pohlídali a připsali si do tabulky juniorské extraligy další cenné body.

K dalšímu extraligovému zápasu pocestují Jihočeši do Pardubic, kterým budou oplácet domácí prohru 0:2 z úvodního kola. Doma se opět představí v sobotu ve 12 hodin v zápase proti Energii Karlovy Vary.

Milan Černý, trenér HC ČB: "Tohle jsou vždy těžké zápasy, když přijede outsider - podle papíru - a ještě k tomu nováček, který brání svou modrou čáru ve čtyřech hráčích. Když se proti talovýmto mužstvům nedá včas pár gólů, tak je to vždy obtížné. Oni čekali na sebemenší šanci k brejku či naší chybu. Jsme rádi, že nám tam do těch úniků nejezdili, takže spokojenost. I přesto, že jsme vstupovali do třetí třetiny pouze s jednogólovým vedením, tak jsme to zvládli. Pochvala patří i hráčům, protože někdy není lehké udržet se na uzdě, když je soupeř takto zalezlý, a myslet i na obranu."