17.02.2005, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - MLB 2:0 - Z tvdré bitvy se zaslouženými body

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve velmi vyhecovaném a tvrdém utkání juniorské extraligy zvítězili zaslouženě českobudějovičtí hokejisté, kteří však měli s poslední Mladou Boleslaví nebývalé problémy. O dvoubrankovém vítězství rozhodli až v poslední třetině gólem Davida Kuchejdy, jemuž předcházela kombinace s Martinem Hanzalem. Jihočeši si připsali do tabulky další dva body a stále bojují o druhou příčku.
Po reprezentační přestávce se ve čtvrtek opět naplno rozeběhl kolotoč mládežnických soutěží. V dalším kole nadstavbové části juniorské extraligy přivítali na svém ledě hokejisté HC České Budějovice mužstvo Mladé Boleslavi. Do branky domácích se vrátil po zranění Alexandr Salák.
Utkání jasně posledního celku s týmem bojujícím o druhé místo, jež zaručuje přímý postup do semifinále, začalo velmi tvrdě. Středočeši cítili, že nemají v Budvar Aréně co ztratit, a zápas tak sliboval vcelku dobrou podívanou. Svěřenci trenéra Milana Černého vstoupili do souboje trochu smolně. Hned v úvodních minutách odešel za katr Gula, ale jeho faul zůstal ze strany Mladoboleslavských nepotrestán. Při premiérové přesilovce se hosté k vážnější střele vůbec nedostali. První vážnější šance přišla z holí Jihočechů. Mezi čtyři hráče soupeře si to nezadržitelně namířil Jakub Černý, jehož odvážný průnik zastavil až gólman Hanousek. Českobudějovický tlak by možná přišel, ale hráči se o tuto možnost připravili sami svými prohřešky proti pravidlům. Zbytečná vyloučení domácích nahrávala soupeři, který působil na ledě překvapivě dobrým dojmem. Při trestu Korbely, jemuž ke dvouminutovému trestu za vražení zezadu přibyla i osobní "desítka", se nedohodl Zourek s vyjíždějícím Salákem a jen nepřesná dorážka Dulovce zabránila pohromě pro domácí. Šancí bylo v úvodním dějství jako šafránu. Zato tvrdých zákroků a drobných potyček nespočet. Dvě minuty před koncem se naskytla poprvé přesilovková příležitost pro domácí. Krátce nato se však nechali vyloučit útočníci Martin Hanzal a Jakub Černý a Středočeši nakonec dohrávali třetinu ve dvojnásobné početní výhodě. Ani v té se ale neurodila žádná vyložená šance, a tak se šlo poporvé do šaten za bezbrankového stavu.

První pravá gólová šance přišla krátce po obrátce. Domácí útočník Jiří Hanzal vystřelil těsně mimo a od hrazení za brankou se kotouč odrazil přímo před prázdnou klec ke Kuchejdovi. Jeho dorážku však Hanousek rychlým přemístěním zhatil. Postupem času začali přebírat oteže zápasu do svých rukou Jihočeši a chvílemi pasovali svého soupeře do role pozorovatele jejich útočních hrátek. Po vzájemné potyčce odešli pykat Jakub Černý a Jan Freiberg. Když se následně nechal vyloučit další hostující hráč, naskytla se domácím velká příležitost. Minutu hráli přesilovou hru čtyři na tři, která je dle mnoha hokejových odborníků tou nejvýhodnější. Ani při teto příležitosti Českobudějovičtí neudeřili. V průběhu prostředního dějství se však do několika slibných šancí dostali. Jakub Černý, Jiří Hanzal ani Ondřej Ježek Hanouska překonat nedokázali. Jediná, ale o to vážnější šance, přišla na druhé straně. Bříškova chytrá teč nasměrovala touš jen těsně vedle Salákovy svatyně. Domácí gólman se již otáčel, ale šance brankou neskončila. Závěr třetiny dohrávali Jihočeši opět ve dvojnásobném oslabení. Navzdory všem nepsaným pravidlům se v této herní situaci dostal do samostatného nájezdu hráč oslabeného celku. Jelikož však Kuchejda ostrou ranou švihem Hanouskovu klec minul, svítily na ukazateli skóre dvě nuly i po čtyřiceti odehraných minutách.

Do třetí třetiny vstupovali hosté ve výhodné pozici, a to přesilovce pěti proti třem. Jejich útočné rozjímání se ale rázem změnilo ve smutek. Lukáš Vomela vypíchl kotouč váhajícím bekům a blafákem mezi Hanouskovy betony otevřel skóre - 1:0. Pár sekund nato mohlo být vyrovnáno. Chybovala prozměnu českobudějovická obrana a z úhlu se na Saláka řítil osamocený Rajnoha. Strážce domácí svatyně ale vykryl ideální střelecký úhel a kotouč se mezi tři tyče nevešel - prosvištěl kolem pravé tyče. Před Salákovou brankou bylo hodně horko. Další šance přišla z hole Kadeřábka, skóre se však nepohnulo. Prakticky po dobu celého utkání netoleroval rozhodčí tvrdou hru Jihočechů a odměňoval je velmi často dvouminutovými i vyššími tresty. Nutno však podotknouti, že zákroky hostů také rozhodně nebyly vždy v souladu s pravidly. Při jedné z nemnoha českobudějovických přesilových her rozehrála hostující obranu do kvapíkového tempa dvojice Martin Hanzal - David Kuchejda. Jejich kombinace ale ke gólovému úspěchu nevedly. V 50. minutě se to již reprezentačnímu duu Jihočechů povedlo. Za brankou vybojoval kotouč mladší z bratrské dvojice Hanzalů Martin a předložil jej před Hanouska, kde číhal David Kuchejda, jenž protlačil touš do sítě podruhé - 2:0. Hlavní rozhodčí Stach bral zápas stále častěji do svých rukou. Na bezmála půlminutu se dokonce na ledě objevilo na obou stranách po třech hráčích. Když se dostala hra na malou chvilku do stabilního počtu mužů, ujeli v tandemu Ježek s Martinem Hanzalem. Druhý jmenovaný však nedokázal najít skulinku v Hanouskově postoji. V závěru utkání na ledě plály emoce jako vatra při kanadské noci svého času na pionýrském táboře. Hostům k čestnému úspěchu nepomohla ani další dvojnásobná přesilová hra, a Jihočeši si tak připsali další dva body do tabulky.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "Po reprezentační přestávce byl hokej i náš výkon velmi neurovnaný. Ve hře bylo velké množství faulů a naše disciplína nebyla v tomto směru valná. Samozřejmě jsme rádi, že máme dva body. Pokud však budeme chtít uspět v příštích zápasech, měli bychom se zlepšit ve všech směrech.

Adolf Beznoska, trenér BK Mladá BoleslaV: "Domácí mužstvo vyhrálo naprosto zaslouženě. Podalo lepší výkon a hlavně dokázalo vstřelit branky . Tím, že dali domácí první gól, se dostali nahoru a poté si již vítězství pohlídlali. Byli zkrátka o jeden gól lepší. Utkání mělo podle mého názoru kvalitu."