03.02.2007, Radek Papáček

Junioři: CEB - KVA 4:3 s.n. - Jihočeši dokázali vyhrát šlágr kola

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Před utkáním odlišovalo soupeře na čele tabulky pouze skóre. Vzájemný souboj tak byl přímou bitvou o první příčku. Tu nakonec Jihočeši dokázali vyhrát až v samostatných nájezdech, když v průběhu třetí třetiny ztratili získaný dvoubrankový náskok. Nervy drásající duel rozhodl jediným proměněným nájezdem útočník Rudolf Červený. Díky vítězství nad Libercem v poměru 3:2 však Jihočechy v čele tabulky vystřídala Slavie Praha.
První s druhým. Takový nádech měl sobotní duel, ve kterém do českobudějovické Budvar Arény zavítaly Karlovy Vary. Oba celky nezůstaly vizitce svého postavení v tabulce nic dlužni a od úvodního vhazování se hrál velice svižný hokej výborné úrovně. Lecčems o tom svědčí i fakt, že první přerušení hry přišlo až po necelých čtyřech minutách.

První větší pozdvižení v ochozech stadionu se konalo v začínající 8. min., kdy se z trestné lavice na led navrátil Josef Slavík. Domácí útočník si v samostatném úniku dokázal obratně vyhnout brankáři Bendovi, následně ale trefil pouze tyč zcela prázdné branky. O pár okamžiků však už bylo na jihočeské lavičce veseleji. Karlovarský gólman Benda stačil střelu Předoty vyrazit jen před sebe a u puku byl nejrychleji Ondřej Ťoupal - 1:0.

Posléze se ovšem dvakrát zapotil domácí brankář Jakub Kovář. Při vlastním oslabení pláchl hostující Zucker obránci Havranovi a jeho útočný výpad zastavil až strážce českobudějovické svatyně. Kovářovi však pomohla i tyč jeho klece, kterou trefil z levého kruhu přízemní střelou Martin Baran. Na jeden puk vyslaný z hole Západočechů však Kovář přeci jen nestačil. Za vyloučení Zíba Jihočechy vytrestal Martin Šnajdr - 1:1.

Vstup do druhé části měli rozhodně lepší Karlovarští. Dopláceli ale buď na váznoucí zakončení, nebo ztroskotávali na výborně chytajícím Kovářovi v domácí brance. Nejblíže k překonání českobudějovického mága měl Zucker, jenž trefil dokonce tyč jihočeské klece. Skóre se tak měnilo ve 33. min. na druhé straně. Svěřenci kouče Milana Černého měli možnost hrát v početní výhodě, což také dokázal Martin Parýzek náležitě využít. Obránce, který již nakoukl i do nejvyšší seniorské soutěže, poslal své mužstvo opět do vedení střelou, kterou brankář Benda sice viděl, ale zareagovat na ni nestačil - 2:1. Vedení Jihočechů navíc ještě do druhé sirény navýšil Ondřej Ťoupal. Svoji druhou branku v utkání vsítil rychlým švihem do rohu branky nad lapačkou hostujícího gólmana - 3:1.

Českobudějovičtí hokejisté mohli v začátku třetí třetiny nasadit k rozhodujícímu trháku, ale nabídnutou dvojnásobnou převahou trvající přes minutu a půl pohrdli. Následné minuty patřily jednoznačně Jakubovi Kovářovi, který držel naděje svého týmu notně nad vodou. Muž s brankářskou maskou na hlavě totiž dokázal zlikvidovat slibné příležitosti karlovarských Kuběny a Zuckera.

Tvrdý náraz ale pro jihočeské bojovníky přišel v 50. min., když po zásahu hokejkou do obličeje ležícího soupeře byl Rod vedle trestu do konce utkání potrestán především trestem pětiminutovým. Západočechům stačilo čtyřicet sekund na to, aby výhodnou přesilovku zužitkovali. Hostující eskadra doslova rozebrala bránící čtyřku a povedenou souhru zakončoval David Zucker do zcela prázdné klece - 3:2.

Do té doby občasnými strkanicemi prošpikované utkání se tak vyostřilo ještě více. Domácí soubor se však nakonec ubránit nedokázal. Čtyři minuty zbývali k tomu, aby Jihočeši získali tříbodovou výhru. O ní je připravil Tomáš Schmidt. Hostující obránce se po vyhraném vhazování svého týmu v útočném pásmu dostal ke střele od modré čáry a ta se zastavila až u levé tyče Kovářovy branky - 3:3.

Když o vítězi duelu nerozhodlo šedesát minut základní hrací doby, ani následné pětiminutové prodloužení, tak napínavou hádanku musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Ze západočeských střelců si však na Jakuba Kováře nikdo nepřišel, a když jeden pokus na domácí straně proměnil Rudolf Červený, připsali si bod navíc Jihočeši.

1. KVA - V prvním nájezdu Schmidt branku minul
1. CEB - Brankář Benda Ferebauera dokonale vybruslil a ten trefil pouze jeho chrániče
2. KVA - Zucker Kováře kličkou do forhendu taktéž nepřekvapil
2. CEB - Prvním úspěšným střelcem se stal Rudolf Červený, který puk podstrčil pod klekajícím si Bendou
3. KVA - Karlovarský kapitán Kuběna zamířil mimo tři tyče

Milan Černý (České Budějovice): Dnes si hráči za předvedený výkon určitě zaslouží pochvalu. Celkově to bylo jedno z nejkvalitnějších utkáních v soutěži, k čemuž přispěl i velmi kvalitní a silný soupeř. Trochu nás může mrzet, že jsme utkání nevyhráli v základní hrací době, ale to pětiminutové vyloučení ve třetí třetině bylo strašně dlouhé a stálo nás jeden inkasovaný gól. Vyrovnávací branka vyplynula z naší chyby, když jsme čistě prohráli buly v obranném pásmu. Jinak si ale vítězství po nájezdech také ceníme.

Mikuláš Antoník (Karlovy Vary): Bylo to velice těžké utkání. Ze začátku jsme působili malátným dojmem a soupeř nám odskočil na dvě branky. Utkání pak ale velmi ovlivnila situace, kdy byl vyloučen domácí hráč na pět minut a nám se tato výhoda podařila využít. Při třetí brance nám přálo i trochu štěstí. Nájezdy se nám dlouhodobě příliš nedaří a dnes se to jen potvrdilo.