03.03.2009, Miroslav Mayer

JUN: PLZ - CEB 2:3sn - Junioři uspěli a jsou krok od semifinále!

P l z e ň - Junioři HC České Budějovice dokázali vyhrát první utkání čtvtrfinálové série v Plzni 3:2 na samostatné nájezdy. Ve čtvrtek tak budou mít možnost na domácím ledě sérii ukončit. Druhou branku českobudějovických v zápase zaznamenal Ondřej Ťoupal.
Úvod zápasu byl značně nervózní. Obě mužstva nastoupila do zápasu s velkým očekáváním. Začátek utkání patřil spíše českobudějovickým hráčům, kteří se osmělili dříve než domácí. První větší šanci zápasu měl totiž na svém kontě Josef Rezek, který se krásně uvolnil u levého mantinelu a jel sám na brankáře Mazance, navíc se mu na křídle uvolnil i Jiří Ferebauer. Rezek zvolil střelu a tu plzeňský brankář chytil. Zlom v průběhu třetiny udělalo vyloučení hostujícího Jáchyma. Domácí se totiž dostali do tempa a dokonce měli i jednu velmi nadějnou šanci. To, když se rozevřela obranná čtveřice a nechala Doležala sjet až ke kruhům a nebezpečně vystřelit. Pak se domácí trvaleji usadili před Klestilem a vytvářeli si i šance. Při jedné z nich si dávali domácí přednost až nakonec vystřelil Hošťálek do připraveného Klestila. Při další přesilové hře všichni zapomněli na Pituleho a ten postupoval, nikým nerušen, třetinou až ke Klestilovi, ten byl na místě. Poslední velkou šanci českobudějovických v první třetině měl při vlastním oslabení Rezek, který se dostal k puku a ujížděl k brance. Před zakončením ho ovšem dovoleně atakoval plzeňský obránce. Hostům udělal radost brankář Klestil, který ve 14. minutě čaroval lapačkou při střele Jonáka. Při další přesilové hře nebezpečně pálil od modré domácí Sullmann, ovšem opět do připraveného Klestila. První třetina tak skončila bez branek. Domácí byli lepším týmem a díky přesilovým hrám si vytvořili i více šancí. Hosty podržel brankář Klestil.

Nástup do druhé třetiny již nervózní nebyl. Mužstva už věděla co se hraje. Tentokrát se první rozkoukali domácí. Hned v první minutě měl šanci Pitule a z jeho střelou měl Klestil nemalé potíže. Ve 24. minutě už Klestil lovil puk za své sítě. Po překrásné kombinaci na jeden dotek Pituleho a Adama Roušela neměl brankář šanci a bylo to 1:0. Domácím se ulevilo, že po velkém množství šancí dosáhli branky. Jejich radost ovšem trvala pouze dvacet dva vteřin. To českobudějovický obránce Martin Semrád nahazoval puk na brankáře Mazance a tomu puk poskakoval od lapačky na záda a odtud, k překvapení všech, skončil v brance a bylo to 1:1. Laciný gól českobudějovické zvedl a domácí srazil. Rázem bylo hostů všude více a měli puk více v držení. Ve 27. minutě šli dokonce do vedení! Za nahozeným pukem za brankou u mantinelu se hrdinně vrhnul Aleš Ježek. Plzeňští něco podobného zřejmě nečekali a udělali chybu. Obránce chybně odehrál puk na najíždějícího Ondřeje Ťoupala a ten bez přípravy trefil puk přesně k tyči a bylo to 1:2. To opět probudilo domácí a ti pak opět nebezpečně útočili. Českobudějovičtí se opět nedokázali vyvarovat vyloučení a následné oslabení je pak stálo mnoho sil. Domácím dělalo evidentně problémy napadání při rozehrávce a tam mohli hosté získat puk a vytvořit si nějaké šance. Zbytek třetiny byl již vyrovnaný, plzeňští předváděli pohlednější a hokejovější akce, ale hosté byli naopak účelnější. Po vyrovnané druhé třetiny vedli českobudějovičtí 2:1.

Třetí třetina byla hokejově nejhezčí. Hrál se špičkový juniorský hokej plný osobních soubojů a šancí. Lépe začali domácí, kteří se snažili vyrovnat. Hned ve 41. minutě se mezi kruhy zjevil Trojan a pálil do náruče Klestila. Ve 45. minutě mohli diváci dokonce sledovat vzácný hokejový jev. Domácí obránce Jeřábek předvedl špičkový bodyček, kterým ztrestal českobudějovického Ježka. Ve 47. minutě se domácí dočkali vyrovnání. Při přečíslení dva na jednoho se při samostatném nájezdu na Klestila střelou do horního růžku prosadil Adam Roušal - 2:2. To sice českobudějovické na chvíli zbrzdilo, ale ne na moc dlouho. Hosté pak roztočili kolotoč útočných akcí před brankářem Mazancem. Dobrou šanci měl při napadání soupeře Polodna. V 55. minutě se předvedlo mládí v českobudějovickém dresu. Seidl vybojoval u mantinelu puk a posunul ho před branku na Marka a ten nebezpečně vystřelil. Hned o minutu později předvedl krásnou akci Rezek. Obešel s pukem obránce a podařilo se mu projet brankovištěm. Viděl mezeru mezi betonem brankáře a tyčkou branky, bohužel pro hosty již nedokázal správně zamířit. Velkou šanci hostů propásl Roušal, který vystřelil prudce z voleje, trefil ale vynikajícího Klestila. V normální hrací době zápas skončil nerozhodně 2:2.

Začátku prodloužení předcházeli zmatky s úpravou ledu. Někteří hráči již odešli do kabin a hlavní rozhodčí rozhodl, že se bude hrát bez úpravy ledu a tak se museli všichni narychlo vrátit a hra mohla začít. V celém prodloužení byli českobudějovičtí hráči jasně lepším celkem. Měli více sil a tak dokázali hrát a předvádět další pěkné akce. Šance měli hlavně Ťoupal a Vráblík. I přes zjevnou snahu hostů utkání ukončit již prodloužení, branka nepadla a na řadu přišly samostatné nájezdy. Jako první se rozjel Josef Rezek a bezpečně proměnil. Pitule nedal, Heřman také nedal. Pak Klestil chytil nájezd domácímu Petruškovi a rozhodnutí bylo na Romanu Vráblíkovi. Ten se ukázal jako ostřílený mazák a nájezd bezpečně proměnil. Zajistil tak vítězství v prvním zápase čtvrtfinálové série 3:2sn.

Osobnosti zápasu

V dresu HC České Budějovice se nejvíce o vítězství zasloužili dva hráči. Jedním z nich byl Josef Rezek. Na ledě ho nelze přehlédnout. Rád si podrží puk na hokejce, umí obejít protihráče, nebezpečně vystřelit i přesně přihrát. Díky těmto vlastnostem dostává v zápase velký prostor. Svým proměněným nájezdem rozhodl první zápas. V neděli si dokonce zahrál i extraligový zápas za HC Mountfield.

Co říkáte na dnešní zápas čtvrtfinálové série s Plzní?
Utkání nebylo vůbec jednoduché. Plzeň nás v první třetině tlačila a my jsme nebyli schopni si vůbec postavit hru. Lítali jsme za vším a všude, prostě naše hra byla rozházená.

Jak se hra vyvíjela v dalších fázích zápasu?
Tam jsme dostali gól. Naštěstí jsme brzo vyrovnali a dokonce jsme podivným gólem šli do vedení dva jedna. Ve třetí třetině jsme inkasovali na dva dva a to nás trochu shodilo. Pak jsme si začínali více věřit, protože jsme viděli, že soupeři dochází síly a my jsme na tom stále dobře.

Pak nastalo opět prodloužení.
Tam to bylo o tom neudělat chybu. Žádné mužstvo ji nechtělo udělat. My jsme tady posledně v prodloužení prohráli a dnes jsme byli lepší.

Samostatné nájezdy jsou vždy loterií. Věděl jste před nájezdem, kam vystřelíte?
Já většinou střílím na vyrážečku, ale tenhle brankář má obrácený gard. Já ho navíc dobře znám, protože spolu jezdíme v létě na kemp do Písku. Spíš to tedy bylo, kdo koho překvapí. Já jsem věděl, že když vystřelím mezi nohy, že to není jeho silná stránky a vyšlo to. Navíc Vráblas (Roman Vráblík) dělá úplně geniální kličku, která nemá chybu a bylo to.

Další klíčovou postavou zápasu byl brankář Tomáš Klestil. Jeho výkon byl v tomto utkání perfektní. Hlavně v první třetině mužstvo svým výkonem držel. Navíc byl bezchybný i při nájezdech. V první třetině předvedl, že je dobře naladěný, když po střele Jonáka předvedl efektní zákrok lapačkou.

Jak vy hodnotíte dnešní výkon mužstva?
V první třetině jsme tam prakticky spali. Plzeň nás jednoznačně přehrávala. Pak už jsme hráli jak jsme si představovali. Podařilo se nám vyrovnat a pak dát druhý gól a odskočit. Plzeň hrála pod tlakem, ale nakonec utkání dospělo k nájezdům. Tam je to hodně o štěstí a to se přiklonilo k nám.

Který zákrok byl pro vás nejtěžší?
Těch zákroků bylo určitě více, ale nějaké extra důležitý se mi nevybavuje. Každá chycená střela pomohla mužstvu a zvedala ho psychicky. Mě dneska hodně pomohli obránci, kteří našli ty vyražené puky a pak nemáme problém s dorážkami. Pokud tam ten puk zůstal tak při nás trochu stálo i štěstíčko, ale většinou odvedli obránci dobře svoji práci.

Karel Soudek, trenér HC České Budějovice: Dvě třetiny jsme nehráli dobrý hokej, bylo to hodně upracované. Nedrželi jsme si pozice a Plzeň má dobré bruslaře a bylo to těžké pokrývat. Z taktického hlediska jsme nehráli dobře. Třetí třetina i prodloužení už byly podstatně lepší, takže s tím už určitá spokojenost je. Penalty, to je vždycky loterie. Je to určitě i na výběru hráčů. Přesto jsme spokojeni. Soupeř měl více šancí, ale brankář dnes zachytal úplně perfektně. Doufám, že se z toho poučíme i pro domácí zápas a půjdeme do něj s lepší taktikou.