20.11.2009, Petr Schultz, Miroslav Mayer

JUN: LIB - CEB 5:3: Černá série pokračuje

Č. B u d ě j o v i c e - Junioři HC České Budějovice nedokázali ani ve svém čtvrtém zápase v nadstavbové skupině bodovat. Tentokrát prohráli v Liberci 3:5. Ve druhé třetině sice dokázali Jihočeši stáhnout tříbrankový náskok soupeře na 3:2, ale pak se opět rozehráli domácí a dotáhli utkání do vítězného konce. Českobudějovikým juniorům se tak nepovedlo ani ve třetím vzájmeném utkání porazit liberecké hokejisty. Dva body v utkání získal Radim Heřman.
Vstup do utkání 26. kola NOEN extraligy juniorů mezi Libercem a Českými Budějovicemi měli lepší hosté, když Heřman zakončoval po pěkné přihrávce Seidla těsně vedle branky Pyrochty. Na druhé straně pak musel první zákrok večera vytáhnout jihočeský Hrubec, který zneškodnil v situaci dva na jednoho Bittnerovu střelu. Na další atak libereckých šelem už byl ale krátký. Jirků vyhrál v útočné třetině buly přesně na hůl Ladislava Pulce, jehož pokus škrtl o lapačku modročerveného brankáře a rozsvítil červené světlo – 1:0. Dvě minuty na to vyslal do samostatného úniku Filippi Miškovského, Hrubec byl proti jeho zakončení bezchybný. Srovnat mohl následně hostující kapitán Heřman, jenže Pyrochta se natáhl přes celé brankoviště a za pomocí tyčky uchránil svou neprůstřelnost. Srovnatelný zákrok předvedl v brance Mountfieldu také Hrubec, když akrobatickým rozštěpem rozesmutnil libereckého Mizeríka.

Zápas se poté odehrával především ve středním pásmu a v duchu osobních soubojů, ze kterého vybočila střela z otočky od Polodny. V závěru třetiny byl ještě vyloučen Semrád a domácí dostali možnost přesilové hry.

Tu zužitkovali ihned po nástupu do druhé třetiny, když Daniel Miškovský vybruslil z rohu kluziště a střelou o horní tyč rozjásal domácí střídačku – 2:0. Další pohroma přišla pro hosty o necelé dvě minuty později. V čase 22:58 vyslal Bulíř ve vlastním oslabení do samostatného úniku Tomáše Filippiho, jehož blafák do bekhendu měl gólové parametry – 3:0. To už bylo na hostujícího Hrubce moc a nechal se vystřídat Hnízdilem. Snížit náskok Bílých Tygrů mohl Dietz, ale jeho tečovaná střela od modré jen orazítkovala betony Pyrochty. Stáhnout náskok soupeře se podařilo až jeho spoluhráči v osmadvacáté minutě. Při přesilové hře nahrával zpoza branky Rezek do mezikruží na zcela volného Aleše Ježka, který propálil gólmana Severočechů mezi betony – 3:1.

Na jednobrankový dostřel dostal hosty po ukázkové přesilovkové kombinaci na jeden dotek Radim Heřman, jež neměl problém trefit poloprázdnou branku Liberce – 3:2. Českobudějovické zmrtvýchvstání ale zchladil Jaroslav Kedršt. Tygří forvard dostal v situaci dva na jednoho šťouchanou přihrávku od Filippiho a Hnízdil jen marně skákal po jeho pokusu – 4:2. Na tříbrankový náskok mohl pak upravit Lacek, jeho pokus se ale otřel o tyčku. Stejně si počínal na druhé straně i Ježek, jemuž nahrával Rezek. Minutu před koncem druhé třetiny se ocitl v dobré šanci ještě Vaniš, Pyrochta ale skočil ke své vzdálenější tyči a ukradl tak jistý gól hostům. Skóre na ukazateli se ale přeci jen měnilo. V čase 39:45 vystřelil od modré Skalický a gumovou pryž dorazil do branky Václav Lacek – 5:2.

Aktivněji do závěrečné části vstoupili lépe Budějovičtí a důraznou hrou dělali svěřencům trenéra Hakena problémy. Jenže dobře zkonsolidovaná obrana Bílých Tygrů nepouštěla Mountfield do zakončení. Pyrochta se tak musel zapotit ze začátku pouze při pokusu Vráblíka.

V jednapadesáté minutě se poté ocitl v dobré šanci Marek, liberecký brankář chytil jeho pokus do výstroje. Na druhé straně se zase blýskl Chlouba, ale i Hnízdil byl proti jeho švihu stoprocentní. Další tutovku hostů následně spálil po pěkné přihrávce za obranu od Heřmana Vaniš, který ujížděl sám na gólmana Severočechů, jenže blafák do bekhendu neproměnil. Dvě minuty na to musel Pyrochta krotit jedovku Semráda. Lavička Budějovic se ale dalšího zásahu přeci jen dočkala. V šestapadesáté minutě propálil od modré vše, co mu stálo v cestě Roman Vráblík a snížil – 5:3. Odpovědět mohl Skalický, Hnízdil ale vyrazil kotouč do ochranné sítě a zažehnal další nebezpečí. Zdramatizovat závěr zápasu mohl Semrád, jenže nechal jen zazpívat tyčku liberecké svatyně. Liberec tak nakonec vyhrál 5:3.

Martin Knap (Liberec): „Začali jsme hrát dnes na čtyři pětky, ale v průběhu zápasu se nám dva hráči zranili, takže jsme dohrávali na tři obrany. Tým jsme dnes omladili a bojovností si dnes kluci zasloužili vyhrát. Podali dnes kompaktní výkon a já jim k tomu dnes gratuluji.“

Jan Trummer (České Budějovice): „Do utkání jsme vstoupili velice dobře, měli jsme několik gólových příležitostí, ale bohužel jsme asi hned z druhé střely soupeře inkasovali branku, což nás trošku položilo. V šatně jsme si řekli, že nastoupíme zodpovědněji. Bohužel se tak nestalo a to rozhodlo o dalším vývoji utkání, kdy jsme inkasovali tři rychlé branky a zápas se nám nepodařilo dotáhnout již do nějakého zdárnějšího konce.“