24.02.2024, Roman Kokoš

JUN: CEB - PCE 1:2 - Juniorka jen těsně nestačila na vedoucí Pardubice

V sobotní pravé poledne odstartoval na první ploše Budvar arény pro budějovické juniory důležitý zápas proti prvním Pardubicím. Výkon domácího mužstva v průběhu času gradoval. Vyrovnávací branku se však vstřelit nepodařilo, a tak se po výhře 2:1 raduje hostující Dynamo. Další zápas čeká Motor v pondělí od 17:30 na ledě Hradce Králové.

Dva dny po velmi cenném úspěchu proti Přerovu přivítali junioři Motoru na svém ledě lídra tabulky z Pardubic. V úvodu zápasu vsadili především na pevnou defenzivu s rychlými protiútoky na druhé straně hřiště. Tato taktika fungovala až do 14. minuty, kdy vyhozený puk rychle dobruslil hostující Tadeáš Kalužík, který našel z druhé vlny najíždějícího Tomáše Hebka a ten otevřel skóre. První dobrou šanci na vyrovnání měl paradoxně při vlastním oslabení Marcel Kříž, ale na dobře chytajícího Romana Batiha svojí kličkou nevyzrál. Českobudějovický protějšek Matyáš Mařík mu zdatně sekundoval těsně před koncem první třetiny, kdy si poradil i s pokusem, který mohl skončit druhým gólem.

I začátek druhé třetiny se odehrával v podobě té předchozí. Dokonce tak, že při dalším oslabení Jihočechů se znovu sám na brankáře řítil Marcel Kříž, ale ani tentokrát v nadějné pozici neskóroval. Když se zdálo, že po druhé brance Pardubic z hole Adama Fialy bude mít utkání jednoznačný průběh, přišlo zbytečné vyloučení Daniela Burdy a Motor se rychle vrátil do hry. Richard Pitel si nejprve za bránou vyměnil kotouč s Matyášem Humeníkem a poté nahrál do volné pozice Radku Tomasovi, jehož rychlou střelu ještě před brankářem tečoval a snížil na rozdíl jedné branky. Po dvou odehraných třetinách se domácí drželi na dostřel.

Hned během první minuty třetí třetiny mohl Pitel zapsat druhý gól a vyrovnat stav. To poté co byl chvíli sám před Batihem a našel si ho odražený puk. Vyloučení hostujícího Toma Kaštánka pak nabídlo Budějovicím na delší dobu usadit se v útočném pásmu. Jen málo pak chybělo Pitlovi a chvíli poté i Humeníkovi, aby dosáhli vstřelení kýžené vyrovnávací branky. I přes nevyužitou přesilovku nicméně pokračovala lepšící se hra Motoru. K vidění bylo mnoho střeleckých pokusů a přečíslení. Největší šanci srovnat měl na své holi Matyáš Humeník. Jeho střela z první do protipohybu těsně minula pravý horní roh pardubické branky.

V momentě, kdy do konce zápasu zbývalo pár minut, rozjeli domácí, i za cenu rizika, vrcholící snahu o vstřelení druhého gólu. Ta byla však rozbita vyloučením obránce Buzka. Pardubičtí se v početní výhodě usadili v útočném pásmu a ve většině zbývajícího času nedovolili domácím odvolat brankáře. To se povedlo až přibližně 18 sekund před koncem. Bylo to však už málo a stačilo pouze na jeden pokus z hole Tadeáše Tůmy, proti kterému brankář Batih úspěšně zasáhnul. Pardubice si tak po vítězství 2:1 odvezly z budějovického ledu tři body a upevnily svoji pozici v tabulce. Do konce prostřední části zbývají odehrát tři kola.

David Vrbata (trenér Motoru): "Opět jsme neměli dobrou první třetinu, kdy nás Pardubice přehrávaly a zaslouženě se dostaly do vedení. Bohužel jsme v průběhu utkání nevyužili gólových šancí, kterých jsme měli dost. V závěru utkání jsme udělali hloupý, nic neřešící faul v útočném pásmu a připravili se tak o powerplay, kde bychom mohli pomyslet na vyrovnání."