01.03.2015, Imrich Hrabovský

JUN: CEB - OLO 6:3 - Bílkův hattrick pomohl poprvé zdolat Olomouc

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Olomouc, kterou se hokejistům zpod Černé věže v probíhající sezóně ještě nepodařilo zdolat, přijela do jihočeské metropole jako papírový favorit. Jihočeši se soupeře ovšem nezalekli a třígólovým rozdílem za pomoci hattricku Davida Bílka dnešního soka deklasovali v poměru 6:3. Motor má tak tři zápasy před koncem náskok tří bodů na Jihlavu a jeden zápas k dobru.

Úvodní dvacetiminutovku začali aktivněji domácí hráči. Ti se ihned v úvodu duelu prosadili, zásluhou Davida Bílka, jenž dostal nabito a v závěru první minuty od modré propálil hostujícího brankáře – 1:0. Domácí měli tlak a povedlo se jim ho využít. V páté minutě se v pozici ostrého úhlu octl opět osamocený David Bílek a překvapeného Urbische prostřelil podruhé - 2:0. Posléze ale začala hrát i Olomouc, když ji Václav Pašek nabídl početní výhodu a její využití na sebe nenechalo dlouho čekat. V oblasti hranice levého kruhu si našel palebnou pozici Matěj Pavlovský a domácí brankář Mazúch nedokázal s jeho střelou nic dělat – 2:1. V této fázi převzali Hanáci aktivitu na svou stranu a drali se za vyrovnáním. Závar před brankou mladíků Motoru přinesl zmatek, až se kotouč dostal na hůl Matěje Pavlovského a ten měl před odkrytou brankou snadný úkol – 2:2. Jihočeši se rozhodně nehodlali stát snadným cílem a během minuty opět dokázali strhnout vedení na svou stranu. Ve čtrnácté minutě získal v rohovém prostoru Jaroslav Vostřák kotouč a přímočaře jej poslal za branku Davidu Rudovi. Ten si pozorně všiml pozice brankáře Urbische a po obkroužení klece zasunul touš k levé tyči - 3:2. Po výměně brankářů na straně Olomouce ještě došlo k několika útočným akcím na obou stranách, k výraznější šanci už se do konce první třetiny ale nikdo nedostal.

Do druhé části však vstoupili aktivněji Hanáci, když hned po padesáti sekundách dokázali zachytit chybnou rozehrávku českobudějovické obrany a v nepřehledné situaci před Mazúchem se prosadil Martin Konečný – 3:3. Druhé vyrovnání hosty dokázalo nabudit natolik, že si sami dokázali utvořit, několik slibných šancí, jihočeská obrana ale pracovala důsledně a soupeři vedení nedovolila. Snaha soka z Hané ale byla natolik silná, že za cenu faulu Tomáš Markl tvrdě srazil u mantinelu Josefa Matouška a poslal své spoluhráče do dvouminutového oslabení, čehož Budějovice brzy využily. Hráči se domnívali, že gólman Slezák má puk pod svou kontrolou a úplně přestali hrát. Vladimír Hanus si všiml, že tomu tak není a s důrazem jej dokázal dostat za záda olomouckého brankáře - 4:3. Jihočeští hokejisté tak byli opět ve vedení a do závěru druhé třetiny si výsledek pohlídali.

Závěrečná perioda už tak byla pouze v režii domácího celku. V posledních dvaceti minutách dokázali udeřit ještě dvakrát. Nejprve v padesáté čtvrté minutě dokázal Slezáka z předbrankového prostoru prostřelit Martin Koupal – 5:3 a o minutu později svým celkem třetím gólem na konečných 6:3 upravil skóre David Bílek, když si najel do dobré pozice a tvrdou střelou nedal strážci soupeřovy branky jedinou šanci reagovat. Ve zbytku zápasu ještě Olomouc dostala možnost v několika přesilových hrách s výsledkem něco kloudného udělat, ovšem Budějovičtí si solidní vedení i s menší dávkou štěstí pohlídali a změnu skóre již nedovolili.

Milan Kupka (HC Motor České Budějovice): Dnešní utkání pro nás bylo velice důležité, protože jsme jej potřebovali vyhrát a bylo to znát. Nervozita nám maličko svazovala ruce a nebylo to takové, jaké bychom si to představovali. S mírnou bojovností se nám utkání podařilo nějakým způsobem zvládnout. Jsme za to velice rádi a je třeba také klukům poděkovat, že i když se nedaří, tak utkání vlastní bojovností vybojovali. Máme před sebou ještě dva zápasy doma, tak věříme, že se nám je podaří uhrát a udržet se.