02.02.2012, Gabriela Šubardová

JUN: CEB - LIT 3:4p - Jihočeši potrápili favorita

Č. B u d ě j o v i c e - Junioři přivítali na svém ledě lídra tabulky HC Litvínov. I přesto, že byli Jihočeši v utkání lepší - celý zápas vedli, dokázal Litvínov vyrovnat a v prodloužení rozhodnout o bodech. Na straně hostí stálo štěstí i odhodlání zvítězit a to se projevilo v prodloužení. K tomu jim dopomohla přesilová hra, kterou bez váhání využili. První gól domácích dal útočník Radim Heřman, který jinak obléká dres Třebíče v první lize.

Byť hrál první tým s předposledním, na ledě tento rozdíl nebyl vidět. HC Mountfield hned v první třetině hrál útočný hokej, vytvořil si spoustu velikých šancí, ale až v desáté minutě svým důrazem překonal brankáře Nechvátala budějovický Radim Heřman krásnou střelou pod víko. Záhy se začalo vylučovat. Nejprve na straně Litvínova. Ovšem Mountfield nic zajímavého při přesilovce nepředvedl a hned vzápětí se vylučovalo i na domácí straně za nedovolené bránění. Ikdyž se neskórovalo, Litvínov přesilovka nakopla a začal vířit nebezpečnými situacemi před domácím gólmanem Kantorem. Ten byl vždy na správném místě a puk schoval do výstroje. Ke konci první třetiny byl Litvínov akčnější a využivší nepřehlednosti situace dostal puk za Kantorova záda Pavel Smolka s dopomocí Ondřeje Jurčíka.

Ve druhé třetině se hrál velice pohledný hokej. Akce střídala akci, gólmani se měli co ohánět. Nejprve výtečně a i se štěstím nahodil puk Jakub Babka zpoza brány, který se odrazil přímo za gólmana Nechvátala. Budějovice měli navrch. A to i v oslabení. Ubránily se a dokonce i vystřelily. Na druhé straně musel puk krotit domácí brankář Pavel Kantor. Díky svému důrazu mezi kruhy překonal Stanislav Erben litvínovského gólmana střelou mezi betony. To už Budějovice navýšily svůj náskok na 3:1. Litvínov se nevzdal a dál bojoval. Přesilovou hru využil Pavel Písařík. Nedal šanci ani obraně, ani Pavlu Kantorovi. Krásná střela nad lapačku! Stav po druhé třetině 3:2.

HC Mountfield začal třetí třetinu oslabením, díky tomu se Litvínov dostal do hry. Hosté si přesně přihrávali a nebáli se kombinací. Pavel Kantor měl během chvilky více zákroků než v předešlých dvou třetinách. Budějovičtí se v první polovině třetiny stáhli do obrany, ale když měli puk na hokejkách, dokázali zahrozit pěknou střelou. Ke konci zápasu se hra přitvrdila. Oba týmy dohrávaly souboje u mantinelů. Veliká šance pro domácí přišla v padesáté páté minutě v podobě přesilové hry. Ovšem litvínovská obrana se uzavřela a ke svému gólmanovi puk nepustila. Nejzajímavější byl ale konec poslední třetiny, kdy hosté odvolali brankáře a obrovským tlakem se snažili dorovnat skóre. A přesně půl minuty do konce utkání zavěsil Ondřej Jurčík nad Kantorovu lapačku.

Zápas gradoval v prodloužení, kde vznikla ošemetná situace a domácí šli na trestnou lavici za podražení. Zápas rozhodl dělovkou Jakub Šrámek. Nepřihrával, nepáral se s tím. Byla to taková rána, že Pavel Kantor mohl jenom máchnout vyrážečkou. Domácí tým předvedl akční hokej, zasloužili by si dva body, ale štěstí jim nepřálo.

,,Dnes byl zápas vyrovnaný, určitě měl svou kvalitu. My jsme neodehráli špatné utkání, ale brzy jsme ztratili vedení 3:1 po zbytečné chybě. A teď se nám nepodařilo v tom závěrečném power-play Litvínova to ubránit. Měli jsme možnost kotouč dvakrát vyhodit ze třetiny a myslím si, že bychom to uhráli. Bohužel se nám to nepodařilo a inkasovali jsme. V tom závěru v prodloužení asi na nás trošku dolehla tíha dorovnání skóre od soupeře a byli jsme v lehčím stresu a nechali se ještě vyloučit. Takže ten závěr jsme nezvládli, ale jinak to nebyl špatnej zápas z naší strany."