29.10.2011, Petr Lundák

JUN: CEB - KLA 6:4 - Přestřelku si domácí ohlídali až na konci

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po čtyřech prohraných utkáních nutně potřebovali mladíci domácího HC České Budějovice bodovat. A to se jim povedlo proti středočeskému Kladnu, které si přivezlo i juniory nastupující v extralize mužů. Diváci mohli vidět v sobotu hokej plný dramatických situací, vyloučení a deset branek. Lví podíl na výhře má kapitán celku Jakub Marek, který si v utkání připsal čtyři kanadské body.

Poohled na tabulku před sobotním utkáním s Kladnem nebyl pro domácí moc přívětivý. Čtyři utkání po sobě totiž prohráli. Ale to na vstupu do zápasu, kde byl soupeř ze středních Čech v tabulce výše, nebylo vůbec znát. Mladíci Mountfieldu se pustili do Kladna s velkou chutí, protože po většinu prvních dvaceti minut se hra odehrávala vesměs v jejich útočném pásmu. Byli to také domácí, kteří si připsali první trefu utkání. Jejím střelcem byl Jakub Marek, když se po individiuální akci obtočilo okolo brány a dokázal puk dostat do malé škvíry mezi betonem Ilašenka a tyčkou. Za tři minuty však srovnávali hosté, když Jan Dalecký dokázal ranou do víka Kantorovy brány využít přesilovou hru. Kladno se však mohlo dostat do vedení, ale čítankovou kombinaci prvního útoku soupeře se domácím podařilo na poslední chvíli zlikvidovat. Když už všichni očekávali odchod do šaten, vstřelil Mountfield svou druhou branku. Nejlépe se ve skrumáži před ležícím Ilašenkem zorientoval Tomáš Rousek a pohodlně do prázdné branky dával na 2:1.

Druhé dějiství opravdu přineslo divoký hokej. Ale po pořádku. Nejprve šel pikat kladenský Redlich a tuto početní výhodu Mountfield beze zbytku zužitkoval. Jan Předota od modré dělovkou nedal Ilašenkovi šanci. Jenže Jihočeši se neradovali příliš dlouho, vzápětí snížil Ondřej Krpata a na kostce svítil stav 3:2 pro domácí celek. A pak to přišlo. Po zbytek druhé dvacetiminutovky se vrátka na obou trestných lavicích netrhla a rozhodčí měli plné ruce práce. Nejprve ve hře čtyři na čtyři zase navýšili náskok domácí mladíci, a to když se trefil po rychlém protiútoku Jakub Marek, který sbírá letos i extraligové zkušenosti mezi muži. Pak hráli hosté dlouhou přesilovku čtyři na tři, a i když se domácí tým poctivě bránil, na trefu Matěje Steigaufa už nestačil. Do šaten po druhé třetině se oba týmy vydaly tedy s rozdílem jednoho gólu - 4:3.

Po hodně divoké druhé třetině se hra ve třetím dějiství uklidnila. Ač byl stav pořád hodně těsný, stále totiž visel ve vzduchu jeden gól, domácí se neustále tlačili před Ilašenka. Ten patřil v sobotu k nejvytíženějším mužům kladenských Rytířů. Ale na přesilovkovou trefu Michala Švihálka ani on nestačil. Hosté ale odpověděli bleskově, po necelé půl minutě zvedal ruce nad hlavu další střelec, a to Antonín Melka. Stav byl tedy 5:4. I když se Kladno neustále tlačilo do své útočné třetiny a párkrát z hodně dobré pozice ohrožovalo Kantora, vyrovnávací branka jim souzena nebyla. V mnohých přípapadech jim ale k tomu chyběly opravdu centimetry. Narozdíl od Mountfiledu, když vteřinu před koncem zápasu utkání zpečeti gólem do prádzné brány Michal Švihálek - konečných 6:4. Ten si připsal na své konto hned tři kanadské body, stejně tak i jeho kolega z útoku Semerád a Marek, ten však získal ještě o bod navíc.

Ladislav Kolda (HC Mountfield): Dnes bylo utkání emotivní. Kladno k nám přijelo našláplé s Knotkem a Melkou, kteří hrají extraligu. Jse, rád, že jsme se dostali do vedení a neustále jsme tahali za delší konec.
Po hektické druhé třetině se zápas trochu uklidnil a hlavně, že jsme ho dotáhli do vítězného konce. Pro nás jsou to strašně důležité body. Dnes chci pochválit celý tým, všechny hráče. Utkání mělo jiný náboj než například se Slávií.