24.09.2002, Radek Vokál

HAV-CEB 2:5: Budějovice vezou tři body ze slabého Havířova

V boji o odlepení se ze dna tabulky byli úspěšnější budějovičtí hráči a vítězstvím se dostali hned na 12. příčku. Za třemi body vykročili rázně - v 18. vteřině Šimánek 0:1, na konci 2. minuty Rob 0:2. V 7. minutě Peter Bartoš zvýšil v přesilovce na 0:3 a vyhnal Maříka na střídačku. Vyhráno ale ještě nebylo, Havířov se oklepal a do konce třetiny ještě snížil na 2:3. Budějovičtí končili své šance na skvěle chytajícím sedmnáctiletém gólmanu Čechovi. Ten ale nakonec také inkasoval - ve třetí třetině od Ondřeje a nakonec od Petera Bartoše.
Hokejisté Havířova pokračují v tragických výkonech, čehož využili hokejisté Českých Budějovic k zisku prvních tří bodů. Nástup do utkání měli Budějovičtí raketový - hned v 18. vteřině prostřelil Maříka Šimánek. Neuplynuly ještě ani dvě minuty utkání a Rob zvýšil na 2:0. Domácí provizorní trenérský tandem Vorlíček - Kužílek si vzal oddychový čas, aby mužstvo zkonsolidoval. To se podařilo - celých pět minut pak domácí neinkasovali. To se podařilo "až" v 8. minutě Bartošovi při přesilové hře a Michal Mařík se odporoučel z branky.

Místo něj nastoupil sedmnáctiletý Jakub Čech a ten brankostroj hostí zastavil. Vzpamatoval se i celý havířovský tým a místo tušeného debaklu začal pracovat na snižování náskoku Budějovic. Branku naděje vsítil v 10. minutě pěknou střelou Sršeň a v 17. minutě snižoval na rozdíl jediné branky bývalý kapitán zlatých pardubickcýh juniorů Albín Podstavek. Domácí nebyli daleko od vyrovnání - stačilo, aby Petr Folta ještě před koncem první třetiny trefil prázdnou Hudáčkovu branku.

Od druhé třetiny stáhl trenér Liška sestavu na tři útoky, sedět zůstali i Turek se Sailerem. Budějovičtí začali hrát důrazněji a tlak domácích tak oslabili. Pozorně bránili a vyráželi do rychlých brejků. Při jednom takovém mohl skórovat Štrba, ale jeho blafák skončil těsně vedle tyče Čechovy brány.

Šance domácích držel výborně chytající Jakub Čech. Ve 46. minutě ale zaváhal a Ondřej tak mohl zvýšit na 4:2. Domácí pak znejistěli a začali hrát opět nepřesně, čehož využil při vlastním oslabení Bartoš a upravil na konečných 5:2 pro České Budějovice.

Páteční domácí utkání s Třincem je odloženo a v neděli Budějovičtí zajíždějí do Zlína.

Radomír Kužílek (Havířov): Hned z první střely jsme dostali gól, ve druhé minutě další a to velmi ovlivnilo psychiku hráčů. Z nejhoršího jsme se dostali maximálním nasazením, závěr první třetiny jsme měli pod kontrolou, ale zahazovali jsme šance. Ve druhé části jsme zaostali střelecky a nakonec jsme zápas ztratili dalšími individuálními chybami v obraně.

Jaroslav Liška (České Budějovice): Mimořádně nám vyšel úvod zápasu, ale po třetím gólu si už hráči asi začali myslet, že se soupeř dorazí sám. Havířovu jsme pak sami umožnili vrátit se do zápasu. Ve druhé třetině jsme sáhli ke změnám v sestavě a uklidnili hru. V třetí části už jsme na ledě zcela dominovali. Hráči závěr zvládli perfektně a to v předchozích zápasech nebývalo zvykem.