05.04.2023, Adam Černý

F1: CEB - PRE 1:5 - Juniorům úvodní finále nevyšlo, Přerov se ujímá vedení

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Junioři českobudějovického Motoru nezvládli úvodní finálové klání s Přerov. Jihočeši padli na domácím ledě s hanáckým soupeřem vysoko 1:5. Hosté klíčové kroky udělali k prvnímu bodu hned v úvodní dvacetiminutovce, ve které si vypracovali tříbrankový náskok, který v průběhu zápasu ještě dokonce navýšili. Série pokračuje zítra opět na ledě Budvar Arény v 16:15!

Vstup do zápasu se domácím vůbec nevydařil. Po ztrátě v obranném pásmu se dostal k zakončení hostující Ludvík Lysoněk, který přesnou ranou pod horní tyč otevřel skóre po šestatřiceti sekundách. Domácí se postupně osmělili a začali více zaměstnávat Žurka, avšak prosadit se dokázali hosté. V páté minutě se dostal ke střele z mezikruží Michal Šilhavý a podruhé rozesmutněl diváky v Budvar Aréně. Sníženo mohlo být v desáté minutě, kdy se prodral elegantní kličkou za obránce Přerova Richard Pitel, Žurek ho však v přímém souboji dokázal vychytat. O necelé dvě minuty později usedl na trestnou lavici domácí Březina. Hanáci sice přesilovou hru nevyužili, do konce první dvacetiminutovky však ještě vedení navýšili. V šestnácté minutě předvedli ukázkový protiútok, na jehož konci stál David Buršík, který poslal přerovský celek už do tříbrankového trháku, jenž si hosté přenesli i do druhé periody.

Do druhé části vstoupili domácí mnohem aktivněji. Vícekrát častovali Žurka střeleckými pokusy, ten však jistými zákroky deptal českobudějovické střelce. Řada střeleckých pokusů se ani k hostujícímu brankáři nedostalo, Přerovští totiž perfektními bloky řadu ran zblokovali. V pětadvacáté minutě mohlo být sníženo po kombinaci první útočné formace Jihočechů. Ve výborné střelecké pozici však Putz poslal kotouč pouze do náručí Žurka. Hosté se v první polovině druhé třetiny jen zřídka dostávali před Kalistu, přesto to byli nakonec Přerovští, kteří se dokázali prosadit. Po přechodu přes modrou čáru se dostal ke střele Petr Svoboda a přesnou ranou zápěstím navýšil vedení hostů a vyhnal Kalistu z branky, na jeho místo nastoupil Maleček. Novic v českobudějovické brance musel hned po několika minutách na ledě řešit nebezpečnou situaci. Při vyloučení domácího Gajdolína se dostal do velké šance Buršík, Maleček se však rychle přemístil a podržel svůj celek. Do konce druhé dvacetiminutovky jsme už žádnou branku neviděli, a tak si hosté nesli do dalšího pokračování zápasu pohodlný čtyřbrankový náskok.

Jihočeši vstoupili do třetí třetiny s výhodou přesilové hry, tu však i přes několik nabídnutých příležitostí využít nedokázali. Přerovští se soustředili především na poctivou obranu, domácí se snažili se zápasem ještě něco udělat, avšak v obraně chybovali. Po zaváhání českobudějovického týmu se dostal do velké šance Hradil, domácí však podržel Maleček. Páté trefy se Přerov přeci jen dočkal ve 48. minutě, kdy Hyža vybojoval kotouč a našel Petr Svobodu, který svojí druhou brankou v zápase navýšil vedení přerovského týmu. Ještě hůře pro svěřence Karla Herra mohlo být o pát minut později, kdy na trestnou lavici usedl Kotous a následně i Drančák, Přerovští však při dvojnásobné početní výhodě neuspěli. Kýženého gólu se dočkali Českobudějovičtí v 57. minutě, kdy ránu Březiny tečoval mimo dosah Žurka Filip Petrásek a rozjásal tak 999 diváků v Budvar Aréně! Více už se toho v prvním finálovém klání druhé nejvyšší juniorské soutěže nestalo, a tak se z vedení v sérii radují hosté z Přerova. Motor má možnost na srovnání stavu zítra, kdy série pokračuje od 16:15 opět na ledě Budvar Arény!