27.01.2024, Michal Špírek, Marie Valentová

Dorost těsně prohrál v Karlových Varech

Dorost si nechal utéct soupeře na rozdíl tří branek. Pak sice hosté zabrali, ale na body už to nestačilo.

První velkou šanci zápasu měl už v první minutě Lukáš Slavík, který měl namířeno do mezery u tyčky. Po otočení hry musel do akce Petr Kašpar, tomu pomohl blokem jeden ze spoluhráčů a tak i Ondřej Havlena skóre nezměnil. Do osmé minuty, kdy se poprvé otevřela dvířka na trestné lavici, se oba týmy dělily o puk a pobyt v pásmu. To však Motoru překazilo oslabení. Větší šanci měl během početní výhody David Poizl, jenomže Jiří Novák měl betony na správném místě. V polovině třetiny se díky zásahu jednoho z bránících hráčů nedostal k zakončení Jakub Habla. Mimo branku skončila i další šance Lukáše Slavíka. Stejně dopadl před karlovarskou brankou Daniel Matějka.

Jako první nakonec skórovali energetici, když těsně před koncem využili početní výhodu. Během ní pálili David Poizl a Kryštof Dyk. Do branky nakonec prošla až střela Viktora Wardase, který po přihrávce Kryštofa Dyka z kruhu vypálil do vzdálenějšího rohu. A hned první početní výhodu využili i hráči Motoru. V čase 17:15 se v mezikruží, kousek od modré, rozmáchl Ondřej Havlena a propálil vše, co mu stálo v cestě. Vedení mohl karlovarským mladíkům vrátit chvíli poté Vlastimil Blažek, ale dal do své střely větší razanci a přestřelil.

V honbě za vedením oba týmy pokračovaly už od úvodního vhození druhé třetiny. Martinovi Hečkovi sice nevyšlo zakončení podle představ, ale Petr Kašpar byl raději ve střehu. O nový šrám na Novákově betonu se střelou od modré postaral Pavel Kůrka. Křest ohněm ustál Petr Kašpar ve dvacáté čtvrté minutě. Nejprve chtěl zpoza branky puk prostrčit kolem tyčky Dominik Koníř. Druhý pokus měl Jáchym Jaroš, po jehož střele z mezikruží puk trefil karlovarského gólmana do hrudi.

Ve dvacáté šesté minutě se jeden z Jihočechů hnal do pásma, ale u modré čáry ho o puk obral Kryštof Dyk a poslal ho na Viktora Wardase. Ten puk v kruhu přenechal Lukáši Slavíkovi, který vymetl pavučiny v brance Motoru - 2:1. Vzápětí puk ze svého pásma vyvezl Filip Čermák. Ve středním pásmu ho předal Šimonovi Šilhanovi. Ten s ním uháněl k brance a na její úrovni puk poslal za sebe Davidovi Poizlovi, který z mezikruží střelou pod břevno nedal Jiřímu Novákovi šanci.

O další úspěšný zákrok se Petrovi Kašparovi postaral Matyáš Schmied, kterému po vhazování moment překvapení nevyšel. Na Novákově hrudi skončila šance Viktora Wardase. V polovině třetiny odmávl Petr Kašpar svou lapačkou šanci Nikolase Maříka. V čase 29:32 získali energetici dvojitou početní výhodu, kterou využili v čase 31:23. David Poizl dostal puk k mantinelu a sjel si sním na hranici kruhu, kde ho předal Filipovi Žaludovi. Ten se v kruhu vytočil mezi dvěma soupeři a puk přenechal Vlastimilovi Blažkovi, který hned z kruhu pálil do odkryté části branky - 4:1. Filip v tomto utkání hrál poprvé v extralize dorostu a svou premiéru si tak vylepšil prvním bodem. Ke snížení náskoku Energie využil zmatku před karlovarskou brankou Jakub Lev a dostal puk do mezírky u tyčky - 4:2.

Jihočechy vstřelený gól nabudil a v následujících minutách se starali Petrovi Kašparovi o zábavu. Po neúspěšných pokusech o založení útočné akce se ke slovu dostal Kryštof Dyk, jehož střela od modré nakonec prošla kolem branky. Ke konci druhé části a v úvodu třetí třetiny ožily trestné lavice obou týmů. Využitím své třetí početní výhody v tomto úseku hry se jihočeští mladíci díky střele Davida Fleischmana dostali na dostřel jednoho gólu - 4:3. V polovině poslední části utkání v početní výhodě zahrozil Jakub Habla.

A na bloku jednoho ze soupeřů skončil pokus Vlastimila Blažka. Jeden z energetiků na oplátku zmařil šanci Niklase Maříka. V padesáté sedmé minutě se energetici na ledě ocitli ve čtyřech. Vzhledem k tomu, že byl uložen vyšší trest, tak energetiky čekal krušný závěr utkání. Motor využil příležitosti a v čase 57:40 se Jiří Novák usadil na střídačce a Jihočeši šli do honby za srovnáním v šesti. V čase 58:14 nenašel po nahození z pásma puk cestu do prázdné branky. Vzhledem k tomu, že se jihočeští mladíci nedostali k žádné větší akci, slavili výhru energetici.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary): Myslím si, že celý zápas nám pohyb nechyběl. Nicméně naší vlastní nedisciplinovaností a v určité části hry leností, jsme soupeře dostali zpět. Nakonec i přes tento nepříznivý průběh v druhé polovině třetí třetiny, jsme si dokázali vítězství pohlídat a jsme rádi za tři body.

Radim Skuhrovec (HC Motor České Budějovice): První třetinu jsme vůbec nehráli dobře, neměli jsme dobrý pohyb. Kvůli našim zbytečným faulům jsme se nedostali do hry. Možná v té třetí třetině byl od nás trochu zlepšený pohyb, ale zlomu, když jsme se pokusili o hru v šesti, jsme nedosáhli. Myslím si, že to byl nakonec zasloužený výsledek.