03.03.2022, Michal Špírek, foto: Martin Voltr

Dorost si výhrou v Havlíčkově Brodě zajistil záchranu v extralize

"Jsme rádi, že jsme rozhodli o setrvání v soutěži. Teď nás čekají klidné zápasy," oddechl si po výhře v Havlíčkově Brodě trenér dorostu Milan Dančišin.

Bruslařům se ve 4. minutě nabídla výhoda přesilové hry a vytvořili si velkou šanci. Teplý poslal pěknou přihrávku před brankoviště Adamovi, jehož bekhendová střela jen o kousek minula svůj cíl. V čase 5:52 už se domácí dočkali. V útočném pásmu skvěle vybojovali puk, Artur Prchal našel před bránou volného Davida Petržílka a ten se parádní ranou trefil přesně k tyčce. Bojovníci z Kotliny byli po vstřelené brance na koni. V ideální příležitosti se ocitl Teplý, jenž si dobře vytáhl gólmana Cinku z brány, jenže z těžkého úhlu netrefil bránu. Na druhé straně hřiště zahrozil z mezikruží Vachun, jeho projektil vyrazil brankář Ferdus svými betony. V 11. minutě bylo vyrovnáno. Dominik Postl zakončil od modré čáry a kotouč se odrazil na hůl Alana Šimona, jenž našel mezírku mezi Ferdusovými betony. Čelanského svěřenci si však vzali za pouhých 29 sekund ztracené vedení zpět. Patrik Bakus narýsoval přesný pas na hůl Ilariona Kuprijanova, jehož pohotová rána zaplula za Cinkova záda. Motor srovnal krok ve 13. minutě při přesilové hře. Kotouč putoval po ose Viktor Kotalík – Alan Šimon – Vít Schuppler a posledně jmenovaný z levého kruhu po mohutném nápřahu propálil přesouvajícího se brankáře Ferduse k přední tyčce. Oba týmy předváděly i nadále aktivní a vyrovnaný hokej. Těsně před první sirénou si hosté vytvořili obrovskou šanci. Humeník nabil nádhernou přihrávkou přes brankoviště Postlovi, jehož střelu bez přípravy fantastickým zákrokem betonem zlikvidoval gólman Ferdus.

Jihočeši naskočili do prostřední části lépe a ve 25. minutě se poprvé v utkání dostali do vedení. Ránu Dominika Vachuna ještě gólman Ferdus vyrazil, ale na bleskovou dorážku Samuela Drančáka už nedosáhl. O rychlou odpověď se mohl postarat Nosek, jenže v samostatném úniku neprocedil puk přes Cinkovy betony. Domácí se dočkali vyrovnání díky využité přesilovce. Při přečíslení dvou na jednoho vzal zodpovědnost na sebe Matěj Fiala, který měl dostatek času a prostoru mezi kruhy. Ze své hole vypustil prudkou a přesnou ránu, na kterou brankář Cinka nedokázal včas zareagovat. Mladí Bruslaři byli jak polití živou vodou a ustavičně bušili na zadní vrátka Českých Budějovic. Velké šance však na gólovou půdu nedopadly. Ve 36. minutě je za to stihl trest. Vojtěch Aulický vyslal utěšenou střelu od levého mantinelu, brankář Ferdus si dostatečně nepohlídal prostor u bližší tyčky a kotouč mu propadl za výstroj. Havlíčkův Brod se nestihl ani pořádně vzpamatovat a Motor šel do dvoubrankového trháku. Dominik Postl posunul puk na Matyáše Humeníka, jenž vyhrál souboj jeden na jednoho a nechytatelně zavěsil do horního růžku soupeřovy bránu. Do kabin se tak šlo za stavu 3:5.

Trenér domácích Jiří Čelanský zareagoval na nepříznivý stav výměnou brankářů. Marca Ferduse mezi třemi tyčemi vystřídal Marek Beran. O necelé čtyři minuty později Bruslaři skutečně skórovali, když Patrik Bakus úspěšně zakončil svojí vlastní individuální akci. Jihočeši se však o dvacet sekund později dostali zpět do dvoubrankového vedení. Dominik Vachun nahodil kotouč od modré čáry. Letící puk šikovně mezi brankářovy betony tečoval Samuel Drančák. České Budějovice byly v následujících minutách lepší, jejich akce ale skvělými zákroky zlikvidoval Marek Beran. Hosté dokonce dostali možnost jet trestné střílení, ke kterému se postavil Samuel Drančák. Ani on však havlíčkobrodského brankáře nepřekonal. Čtyři a půl minuty před koncem třetí části vykřesal jiskřičku naděje pro domácí Tadeáš Koubek, jenž po přihrávce Filipa Ondruše prostřelil Davida Cinku. Oba celky v závěru mohly vstřelit branky, ale oba brankáři byli bezchybní. Bruslaři v závěru zkusili hru v šesti, ale kýženého vyrovnání se nedočkali.

Autoři reportáže: Ladislav Vácha, David Sochor
Radoval Biegl (asistent trenéra, BK Havlíčkův Brod): Trochu jsme dostali lekci z produktivity. Nelze upřít snahu, bojovnost, ale přesto, že jsme dali pět gólů, mohli jsme jich dát daleko víc. Zítra hrajeme další utkání, a tohle je historie. Klukům jsme říkali, ať si teď odpočinou a zítra do toho jdeme nanovo. Kluci bojovali do konce, dneska bez bodů, nemají se za co stydět.

Milan Dančišin: Byl to velmi kvalitní zápas, jako všechny ostatní s Havlíčkovým Brodem. Podle mě rozhodla kvalita gólmanů. Hrál se rychlý hokej na obě strany. Samozřejmě, že jsme rádi, že jsme rozhodli o setrvání v soutěži. Teď nás čekají klidné zápasy.