19.02.2005, Tomáš Zetek, JRš

Dorost: LIB - CEB 4:4 - Ze severu Čech s vydolovaným bodem

L i b e r e c - V jednom z posledních zápasů letošního ročníku dorostenecké extraligy zavítali hráči HC České Budějovice do Svijanské arény. Domácí bojující o záchranu se střetli s celkem, který již ztratil reálné šance na postup do play-off. K vidění bylo i přesto bojovné utkání, z něhož si svěřenci kouče Milana Stárka odvážejí jeden extraligový bodík.
Úvodní vzájemné oťukávání, při kterém se hrálo především ve středním pásmu, bylo přerušeno nedovoleným zákrokem českobudějovického útočníka Tomáše Roda. Při následné přesilovce měl obrovskou příležitost ke skórování domácí Zeman, jehož dělovka od modré skončila na tyči Klestilovy branky. O chvíli později musel své umění jihočeský brankář dokazovat i při střeleckém pokusu Ropického. V 7. minutě utkání poprvé zasahoval i liberecký brankář Švajda, ale střela hostujícího Zourka byla spíše propagační. O dvě minuty později byl vyloučen hostující Ježek a výsledkem liberecké přesilovky byla pohledná akce Peřiny a Kajínka na jejímž konci byla prudká střela obránce Zákoutského a lapačka brankáře Klestila. V 10. minutě byl vyloučen domácí Zeman a síly na ledě byly srovnány. Při hře čtyř proti čtyřem zaujala na straně Libereckých Novákova teč prudké střely Langra, která jen těsně minula horní tyč českobudějovické branky. První slibnou příležitost si Jihočeši vypracovali po návratu Ježka na led - v minutu a deset vteřin trvající přesilové hře. K odraženému puku se před libereckou klecí dostal Ťoupal, ale situaci nezvládl a nastřelil pouze dobře postaveného brankáře Švajdu. Ve 12. minutě odvážně pronikl do libereckého obranného pásma kapitán hostů Rod a ač tvrdě atakován domácím obráncem, dokázal vystřelit a přinutit Švajdu k dalšímu zákroku. První změna skóre přišla ve 13. minutě. Českobudějovický brankář Klestil ztratil na chvíli puk z dohledu, nezaregistroval Peřinovu přihrávku před branku a zatímco si hlídal pravou tyč své branky, trefil Tondr zcela odkrytou síť a zajistil domácím vedení 1:0. Velkou šanci na vyrovnání měli hosté v 16. minutě. V bezprostřední blízkosti liberecké branky se odraženého puku zmocnil Červený, ale nabídnuté stoprocentní šance nevyužil. "Nedáš - dostaneš" se naplnilo hned vzápětí. V 17. minutě nedokázal budějovický Havran zastavit přihrávku Nováka, který našel přesně před brankou Langra. Ten dokázal překonat brankáře Klestila podruhé.

Na začátku druhé třetiny se ze vstřelené branky radovali hosté. Píšťalka rozhodčího Neťuky, signalizující postavení útočícího hráče v brankovišti byla ale rychlejší než Hájkova dorážka a branka nebyla uznána. Ještě v téže minutě zvýšili Liberečtí své vedení na 3:0. Bacovského přihrávku si v útočném pásmu zpracoval Peřina a z levého bodu pro vhazování, polovysokou střelou golfovým úderem, propálil Klestila. O kontr se na druhé straně pokoušel Ferebauer, ale Švajda jeho střelu po ledě bez větších problému pokryl. Ve 27. minutě skončila spolupráce libereckých Peřiny, Kopice a Bacovského, po střele posledně jmenovaného, na boční konstrukci českobudějovické branky. Ještě v téže minutě se nedovoleného zákroku dopustil liberecký Hodač a hosté početní převahu využili dokonale. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu Stejskalovu střelu tečoval nejdříve Chrt a na hranici brankoviště i Rezek - Švajda byl bezmocný. Ve 32. minutě byl blízko vstřelení gólu domácí Tondr, ale nedovolený atak Chrta jeho šanci zastavil. Jihočeši pak výborně bránili a v přesilovce liberecké hráče k ničemu nepustili. Naproti tomu hosté svou početní výhodu, kterou hráli při vyloučení Peřiny ve 36. minutě, využili bleskově. Kombinaci, kterou Pankratz s Rodem zcela dezorientovali domácí obranu včetně brankáře Švajdy, zakončil pohodlně Ferebauer střelou do odkryté liberecké branky. Ve 39. minutě byla střídačka hostů potrestána za příliš mnoho hráčů na ledě a o chvíli později šel na trestnou lavici ještě Tripes. Liberečtí tak získali výhodu dvou hráčů, ale do konce druhé části hry se proti výborně bránícím Pankratzovi, Ferebauerovi a Havranovi prosadit nedokázali.

Třetí část začala 43 vteřinovou dohrávkou přesilové hry domácích pěti proti třem. Z té doby stojí za zmínku především vynikající obranný zákrok hostujícího Pankratze, kterým vyhnal domácí do středního pásma. Ani v dalším průběhu přesilovky se domácí neprosadili a do jejich hry se začínala čím dál více vkrádat křečovitost. Svou ustrašenou hrou vyklidili ledovou plochu, kterou zcela ovládli hosté. Jejich aktivita byla korunována úspěchem ve 44. minutě. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu prudce vypálil od modré obránce Chrt a jeho střelu Švajda pouze vyrazil. Ke smůle Libereckých pouze na hůl Hájka, který pohotovou dorážkou poslal puk do sítě. Dokonalý obrat se hostům povedl ve 47. minutě. Nejprve střela Stejskala zazvonila na boční konstrukci liberecké branky, ale hned potom, po narážečce s Hájkem to byl právě Stejskal, kdo překonal dezorientovaného severočeského brankáře počtvrté a poslal hosty poprvé v zápase do vedení. Po inkasované brance byli domácí jako opaření a Švajda musel čelit dalším střelám. Proto stáhli domácí trenéři od 51. minuty sestavu na dvě útočné formace a tím vrátili své mužstvo zpět do zápasu. Výsledkem zvýšené aktivity domácích byly střely Tondra a Peřiny, kterými vystrašili brankáře Klestila. V 53. minutě po vyhraném vhazování postrčil puk Novák na Kopice, který prudkou střelou do levého horního rohu českobudějovické branky překonal brankáře Klestila. Po vyrovnání výsledku se vyrovnaly i síly na ledě a hrálo se především ve středním pásmu. Jednou z výjimek byl samostatný únik domácího Tondra, který však chybu obrany hostů potrestat nedokázal. A když se svou šancí, kterou mu nabídla minela domácího obránce Zákoutského, naložil stejně i českobudějovický Stejskal, bylo o výsledku zápasu rozhodnuto.

Jiří Peřina (Liberec): „Do poloviny utkání se nám vcelku dařilo a dostali jsme se do tříbrankového vedení. Pak ale přišla naše dvě oslabení a dostali jsme dva góly. Z téměř rozhodnutého zápasu bylo nakonec drama. V polovině utkání jsme vedli 3:0 a pak, za dalších 16 minut, jsme prohrávali 3:4. Náš brankář za tři obdržené góly vůbec nemohl, zvláště prvnímu gólu, po dvojí teči prostě zabránit nešlo. Jako rozhodující se dnes ukázalo vhazování. My jsme ihned po buly dokázali dát jednu branku, soupeř takto skóroval dvakrát. Na tento zápas už musíme zapomenout, v boji o záchranu nás čeká ještě pět náročných utkání.“

Milan Stárek (České Budějovice): „ My už sezonu jenom dohráváme, a proto dáváme příležitost mladým hráčům. Nastoupili jsme se čtrnácti hráči, kteří mohou v soutěži hrát i příští rok. Z tohoto pohledu jsem spokojený, mladí prokázali svou kvalitu. Dnes se mi nelíbil výkon rozhodčího. Moc nás zahrát nenechal a jednou nás i nesmyslně poslal do třech.“