07.01.2006, Roman Šperňák

Dorost: CEB - ZLN 1:4 - Valaši vyloupili Budvar Arénu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Jako poslední moravský soupeř v základní části této sezóny zavítal do českobudějovické Budvar Arény dorost HC Hamé Zlín a domů si odvezl všechny body. V jinak vyrovnaném zápase zradila svěřence trenérů Karla Soudka a Václava Červeného hra v oslabení, kdy inkasovali dvě ze čtyř branek a naopak sami nedokázali proměnit ani jednu z devíti přesilovek. Pro hráče HC České Budějovice to bylo poslední domácí vystoupení před dlouhou šňůrou zápasů venku. Další domácí utkání je čeká až 28. ledna proti pražské Spartě.
K prvnímu novoročnímu zápasu nastoupili dorostenci HC České Budějovice v Budvar Aréně proti HC Hamé Zlín. K týmu se vrátil dlouhodobý rekonvalescent Vladimír Stejskal, ale naopak chyběli jiné tradiční opory, které si plnily reprezentační povinnosti nebo cestovaly společně s juniorkou do Vsetína.

Do utkání vstoupili Jihočeši dobře, ale brzy se ukázalo, že překonat hostujícího brankáře Sedláčka nebude vůbec jednoduché a přesvědčil se o tom již ve 2. minutě Stejskal, jehož ránu brankář výborně pokryl. Domácí byli v úplném začátku mnohem aktivnější, ale jejich aktivitě udělal přítrž Soudkův zbytečný faul a následné oslabení. Ačkoliv to nevypadalo, že by se celek z Moravy mohl dostat k vážnější šanci, na konci trestu si z rohu vybruslil Rachůnek a z úhlu vymetl horní růžek Klestilovy branky. – 0:1 Valachy gól viditelně nabudil a rázem jich byl plný led a českobudějovičtí mladíci mohli být rádi, že Michálek jen těsně netrefil branku, když stál sám mezi kruhy. Sedláček ukázal svoje kvality při šanci Ferebauera, kdy mu v poslední chvíli zlikvidoval úplně jasný gól svým betonem. Klestil pak vyřešil nájezd Puny a také podržel své spoluhráče. Ti se otřepali z obdržené branky a dokázali vyrovnat. Bíza se vrátil z trestné lavice. Zachytil v útočném pásmu rozehrávku Zlína. Posunul puk na Feferleho a ten oplácel stejnou mincí, poněvadž krásnou střelou trefil přesně šibenici. – 1:1 Pak domácí trochu přitlačili soupeře, ale šance Soudka i Ferebauera zvýšení nepřinesly a do kabin se šlo za nerozhodného stavu.

Prostřední dějství otevřela nejprve početní výhoda pět na čtyři, posléze pět na tři, ale ani v jedné se Jihočeši nedokázali gólově prosadit, dokonce Sedláčka ani výrazněji neohrozili. To naopak Zlínští svými střelami nadělali Klestilovi mnoho práce a rána Jordána ho dokonce srazila k ledu. Zápas byl v druhé části zcela vyrovnaný a domácí si mohli rvát vlasy po nádherně sehrané kombinační akci, na jejímž konci šli Ježek s Rezkem sami na Sedláčka, ovšem ten v poslední chvíli strčil do střely Rezka svůj beton a zabránil také její další cestě směrem za brankovou čáru. V tom byl největší rozdíl obou týmu. Českobudějovičtí mladíci nebyli produktivní a velké množství svých šancí trestuhodně zahodili, zatímco soupeři stačilo málo. V 35. minutě ještě Klestil vychytal dnes aktivního Juríka, ale o minutu později ho od modré překonal Jordán a využil přesilovku. Nepříliš prudkou střelu gólman neviděl, a nejspíše proto si s ní neporadil. Hosté vyhráli třetinu šťastnou brankou a do poslední dvacetiminutovky šli s hubeným náskokem.

A ten jim postačil k tomu, aby vyhráli celý zápas. Valaši se zatáhli do obranné ulity, kterou nemohli hokejisté zpod Černé Věže překonat a ze které vyráželi k nebezpečným protiútokům. Tento obraz hry měli diváci před očima po celých dvacet minut. Domácí hráči se sice snažili a a dá se říct, že i puk se častěji pohyboval před Sedláčkem než Klestilem, ale vždy hráčům chyběl ten pověstný poslední krůček, aby svou snahu zúročili. Jediná nebezpečnější střela putovala na bránu z hole Vráblíka a s tou si brankář poradil. Jihočeská snaha vyšla naprázdno, proto úřadovali Moravané. V době kdy českobudějovičtí hráči nadechovali k závěrečnému náporu se do šance dostal Rašner, jeho střela jen těsně minula branku a v následném zmatku před bránou se nejlépe orientoval Jurík a bekhendem prostřelil gólmana. – 1:3 tento gól znamenal definitivu, protože domácí již neměli sílu na zvrat. V samém závěru se pak ještě ve hře čtyř proti čtyřem prosadil Okénka, jenž prostřelil Klestila z pravého křídla a upravil výsledek na konečných a pro Jihočechy trochu krutých 1:4.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: Měli jsme dost příležitostí na vstřelení branky, ale na rozdíl od Zlína jsme je neproměnili. Soupeř nás ale předčil hlavně v dobré obranné hře. Na nás se podepsal také fakt, že nám scházejí někteří klíčový hráči a ta absence byla znát a to hlavně v přesilových hrách, které jsme dnes nezúročili.

Jiří Šolc, trenér HC Hamé Zlín: Jsme spokojeni s bodovým ziskem. První třetina nebyla rozhodně podle našich představ, ale posléze jsme hru zlepšovali, a když jsme dali třetí gól už jsme si zápas pohlídali. Dobře nám zachytal brankář.