20.11.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - VSE 7:4 - Po hořkém začátku sladký konec

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC České Budějovice se poprvé po reprezentační pauze představili domácímu publiku v Budvar Aréně. Začátek zápas byl ze strany domácích tradičně ospalý. Ve druhé třetině však svěřenci trenérů Stárka a Caldra otočili průběh utkání a v závěrečném dějství pouze navyšovali výsledek.
Začátek utkání byl vyrovnaný. Na obou stranách bylo k vidění pár nevinných šancí a také dost nepřesností, které ale zůstaly nepotrestány. Ne už tak chyby domácí obrany. V 6. minutě se na domácí branku snesly hned dvě pohromy. Nejprve se okolo Hlavatého, jenž na úvod nepůsobil zrovna přesvědčivým dojmem, přehnal David Varga. Poradil si i s Klestilem a otevřel brankový účet na góly bohatého utkání - 0:1. 24 sekund nato opět zaskřípala kolečka v domácí defenzívě a den otevřených dveří potrestal tentokrát Daniel Vrdlovec - 0:2. Budějovičtí se nemohli dlouho z dvoubrankového přídělu vzpamatovat. Postupem času však zvyšovali aktivitu a odměnou jim za to byla v 15. minutě kontaktní branka. Tu vsítil po závaru před Musilovou klecí ostrou střelou po ledě Martin Kadlec - 1:2. Závěr třetiny ještě ozdobila akce dvou nejlepších hráčů hostí Podešvy s Vrdlovcem. Duo mladíků ujelo vstříc jedinému bekovi domácích. Rychlá souhra ale brankou neskončila, když druhý jmenovaný netrefil puk ideálně.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji Jihočeši. I přesto měli první velkou šanci Valaši. Ta však zůstala nevyužita. K vidění byl rychlý hokej, ve kterém však byly jasně patrné chyby v rozehrávce u obou mužstev. Šancí příliš nebylo a těch, které by se dali označit za gólové, už vůbec ne. Až ve 28. minutě využili hosté přesilovou hru, když se puku v obranném pásmu domácích zmocnil Martin Podešva a zvýšil na 1:3. To již nevydržel strážce domácího brankoviště Klestil a nechal se vystřídat Petrem Vojtíškem. Dvě minuty nato mohla být zapsána do statistik utkání další využitá početní převaha. Tentokrát ale k radosti domácích na jejich straně. Brankář Musil dokázal sice vykrýt střelu od modré vyslanou Parýzkem, ale na dorážku Martina Hlavatého byl již krátký. Touš zamířil mezi betony padajícího gólmana - 2:3. V tu chvíli převzali otěže utkání do svých rukou domácí a jejich aktivitu brzdilo pouze zbytečné vylučování. Při jednom z oslabení, když pykal za katrem Hlavatý, se rozjel proti vsetínské brance Vladimír Stejskal a nedal Musilovi šanci. Gól v oslabení znamenal vyrovnání na 3:3. Ihned vzápětí se naskytla Vsetínským příležitost hrát plných šedesát sekund přesilovou hru pět na tři. Z té však vytěžili jedinou vážnější střelu, která mířila do tyče. V dvojnásobném oslabení slavila úspěch aktivní hra s pohybem a těsným přístupem k rozehrávajícím hráčům na vrcholech přesilovkového pětiúhelníku. Po čtyřiceti minutách svítily na ukazateli skóre dvě trojky.

Stejně aktivně, jako zakončili dějství druhé, vstoupili Jihočeši do třetiny závěrčné. Dvě minuty po jejím úvodním buly protlačil puk za záda Musila Vladimír Stejskal - 4:3. Po této brance došlo k rošádě v brankovišti i na straně hostů. Rezignujícího Musila vystřídal Jaroslav Němec. Mnoho času neuplynulo a opět se měnilo skóre. Vsetínský náhradník si prakticky nesáhl na kotouč a již ho lovil ze své sítě. Dějiny utkání defenitivně strhl na stranu Budějovických svou druhou brankou v zápase Martin Hlavatý. Jeho dělovce od modré čáry předcházelo vyhrané buly Margoče a příhra Kadlece - 5:3. Domácí hráli po tomto úspěchu naprosto uvolněně. Naopak hosté se již nezmohli na větší odpor či souvislejší tlak, z kterého by mohlo vzejít větší zatopení před Vojtíškovou brankou. Dalším hřebíčkem do valašské rakve byla branka Stanislava Polodny, který po hbitém objetí padajícího gólmana dorazil ostrou ránu Jakuba Doliny - 6:3. V Budvar Aréně se v tu chvíli bylo na co dívat. Lepším mužstvem byly stále Jihočeši. Na to však nehleděl Daniel Vrdlovec, který už jen kosmeticky upravil výsledek po využití přihrávky Urbana, aby následně určil definitivní podobu výsledku opět Stanislav Polodna, který ostrou ranou z mezikruží vsítil svůj druhý gól v utkání - 7:4.

Další utkání sehrají dorostenci HC České Budějovice opět doma. A to proti Třinci výjimečně v pátek v 16 hodin ne druhé ledové ploše. O den později přivítají po Černou věží mužstvo Opavy. Utkání se Slezany začíná v 17.30.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "Opět, jako již tradičně, nám utekl začátek utkání. Neuvěřitelné chyby obrany znamenaly dva góly hned na úvod. Naštěstí jsem se potom začali na ledě trochu hýbat a hrát hokej, což vedlo k vítězství. Kdyby ale hosté využili přesilovku a zvýšili na 1:4, bylo by asi po zápase. Vsetín byl nejlepším mužstvem z Moravy, se kterým jsme zatím hráli. Jejich pohyb a hra byla velmi dobrá a jsme samozřejmě spokojeni s výsledkem."

Jaroslav Plachtovič, asistent trenéra HC Vsetín: "Měli jsme výborný začátek. Vedli jsme tři jedna, ale protože jsme nehráli důsledně, přišli jsme o vítězství. V době, kdy máme dát rozhodující branku, a ukončit tak zápas, polevíme. Jak říkám, nedůsledná hra z naší strany. Žádné mužstvo se neporazí samo."