03.12.2004, Tomáš Kučera

Dorost: CEB - VIT 4:2 - I bez opor vydřeli mladíci oba body

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Domácí s hodně prořídlou sestavou, která mimojiné neobsahovala jména Stejskala (zranění) či Hájka (2 vyšší tresty), dokázali přemoci pátý celek moravské skupiny. Stalo se tak zejména díky výbornému úvodu utkání, kdy svěřenci trenéra Stárka vstřelili dvě rychlé branky a určili tak ráz zápasu.
Další důležitý zápas v boji dorostenců o play-off se odehrál nezvykle v pátek večer. Domácí se na vrstevníky z druhého konce republiky vrhli bez respektu a hned na úvod se prosadili i gólově. To ujel po levém křídle Červený, namazal puk před branku Nedvědovi a ten už věděl, jak s ním naložit - 1:0. Hned z protiútoku měly Vítkovice šanci srovnat stav, ale Szturc trefil jen v zápase excelujícího Klestila. A tak přišel druhý trest v jihočeském balení. Ferebauer získal při přesilovce puk v rohu kluziště, využil vítkovické chyby v rozestavení, vybruslil si před brankáře Vošvrdu, mazácky ho obkroužil a doručil gólovou zásilku na místo určení - 2:0. Ostravští mladíci ale neskládali zbraně. Šance Szturce a Šoféra Jihočechům jako varování nestačily, a tak je ztrestal v přesilovce Lyčka. Vypálil od modré čáry, jeho střelu nechtěně tečoval Rod a ta zahučela mezerou mezi Klestilovými betony do domácí branky - 2:1. Poté se stala důležitá věc. Samostatný únik Bacula vyhmátl Klestil, zato kombinace domácí přesilovkové eskadry zůstala pro Vošvrdu nedosažitelnou. Na konci souhry byl Sekera - 3:1. Před koncem měl ještě příležitost kličkující Červený, ale skóre už se neměnilo.

Druhá třetina začala stejně jako ta první. Domácí byli aktivnější a odměnou jim byla nejhezčí branka utkání. Kadlec pustil z obojku svůj hokejový potenciál, nádherně vykličkoval vítkovickou obranu a před padajícím brankářem zvolil prudký švih, který ještě otřel zespodu o břevno, a pak už jen s rukama nad hlavou přijímal gratulace spoluhráčů - 4:1. V těchto momentech mohli ještě domácí navýšit svou hromádku úspěchů, ale atak Nedvěda lapil dobrým zákrokem Vošvrda. Pak mohli domácí zvýšit ještě v přesilovce, jenže opak se stal málem skutečností. Proti úniku vítkovického dua použil Klestil spíše nechtěně hození hokejky a následovalo trestné střílení. K tomu se postavil nejmladší vítkovický hráč, teprve čtrnáctiletý Kaňa, jenž byl na ledě hodně vidět, trestné střílení ale neprovedl ideálně a Klestil jeho forhendový blafák lapil. Snížil tak až o šest minut později Sedmidubský, který osvědčil baseballové vlohy a napálil brankovištěm plachtící kotouč za Klestilova záda - 4:2. Do konce třetiny už se pak nic podstatného nestalo.

Poslední část už nepřinesla gólovou radost pro žádné mužstvo. Domácí zkušeně hlídali dvoubrankový náskok a hosté se neměli k tomu, aby naostřili svou vesměs tupou koncovku. Dobré šance měli postupně Káňa, Šedivý, znovu Káňa a pro změnu znovu Šedivý. Ani jeden z nich se ale proti domácí opoře neprosadil. Na straně druhé neuspěli Rod a Dolina a tak se vcelku pohledné utkání skončilo výhrou domácího celku.

Milan Stárek (trenér HC České Budějovice): Myslím, že dnes vyhrálo lepší mužstvo. Hráli jsme jednoduše, prostě tak, jak nám to náš hráčský potenciál dovolil, protože kromě zraněného Stejskala a potrestaného Hájka, se nám hned úvodu zranil klíčový bek Zíb, a tak dostali více prostoru mladí. Výborně zachytal brankář Klestil, který se osvědčil při střídavém startu za Tábor a dnes nás podržel.

Zdeněk Moták (trenér HC Vítkovice): Dnes nám utekl úvod utkání, celou první třetinu jsme dělali hrubé chyby, které soupeř trestal. Domácí nás ničím vlastně nepřekvapili a my jsme se porazili víceméně sami. Nepředvedli jsme nic z toho, co nás zdobilo v předešlých zápasech se Spartou nebo Slávií, neproměňovali jsme vyložené šance, a tak mohu jen poblahopřát soupeři k výhře.