26.11.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - TRI 1:3 - Moravský lídr na jihu Čech uspěl

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Kvůli muzikálu Mrazík na druhé ledové ploše hrané utkání dorostenecké extraligy nepřineslo zvláštní podívanou. Domácí opět nezachytili první třetinu a Třinečtí si poté již svůj hubený náskok v pohodě pohlídali. Jediný úspěch Jihočechů zaznamenal Vladimír Stejskal.
V pátek v podvečer se na “druhém ledu“ Budvar Arény střetli dorostenci Třince s mužstvem HC České Budějovice. Utkání se odehrálo v netradičním čase a na netradičním místě ze dvou důvodů. Tím první byla solidarita Slezanů, kteří na požádání domácích prohodili pořadatelství utkání. Díky této skutečnosti odehrají Stárkovi svěřenci při odvetách s moravskými soupeři dvojzápas v Třinci a následně v Opavě. Druhým důvodem byl muzikál na ledě Mrazík, jenž byl k vidění na hlavní ploše budějovické ledové arény.

Utkání s lídrem moravské skupiny začalo pro domácí doslova pohádkově. Hned na úvod se jim totiž naskytla příležitost hrát plnou minutu přesilovou hru pět na tři. Začátek z říše snů se však velmi záhy změnil v nepříjemnou záležitost. Jihočeši sehráli dvojnásobnou početní převahu prachbídně a v zápětí si vzali do rukou otěže zápasu Třinečtí. Drželi je velmi pevně a domácí se měli ve svém obranném pásmu co otáčet. Několika skvělými zákroky se blýskl Petr Vojtíšek, kterému kvůli zranění Klestila kryl na lavičce záda teprve třináctiletý Martin Hnízdil. I když pouze ojediněle, měl práci také v třineckém brankovišti Daneček. Reprezentační brankář vyřadil Jihočechy loni ve čtvrtfinále play-off skvělými výkony a nejednomu střelci domácích tato vzpomínka pravděpodobně probleskla hlavou. Ve 13. minutě vytáhl domácí gólman skvělý zákrok proti samostatnému úniku Michala Tomana. Skóre se poprvé měnilo v 15. minutě. To se po buly hbitě dostal k puku Libor Bezděk a vytrestal váhající defenzívu Jihočechů – 0:1. Tři minuty nato to bylo již o dvě branky. Přesilovou hru Třineckých využil po přihrávce Hampla Karel Vydra - 0:2. Za tohoto stavu se šlo také poprvé do šaten.

Druhé dějství začalo opět náporem hostů. Na ledě však byla na rozdíl od úvodní části dvě vyrovnaná mužstva. Jihočeši přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a diváci se měli nač dívat. I přes aktivitu v bílých dresech hrajícího týmu přišla první velká šance z hole autora úvodního gólu Bezděka. Nikým nerušen se po samostatném úniku zastavil před Vojtíškem a “zamíchal“ toušem před jeho zrakem. Když už zasouval gumový nesmysl za čáru, dokázal mu zkazit radost domácí brankář pohotovým přiložením ruky na led, pod níž uschoval kotouč. Dalším skvělým zákrokem udržel Vojtíšek své mužstvo na hranici propasti. Jihočechům rozhodně nešla upřít snaha, ale vyložené šance nepřicházely. Do jejich hry se občas vkradly nepřesnosti v podobě špatné rozehrávky. Z toho dokázali hosté těžit. Ve 31. minutě se ocitl sám před budějovickou klecí Capcara, ale jeho lehký bekhendový pokus neznamenal větší nebezpečí. Druhou třetinu zpestřila nevinná potyčka Hájka s do té doby nejlepším hráčem Třineckých Hamplem. K překvapení všech putovali oba dva s pětiminutovým trestem rovnou pod sprchy. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre stále 0:2.

Do třetí třetiny vlétli domácí s velkým odhodláním. Hned po jejím úvodním buly vyslal na Danečka tvrdou střelu Stejskal. Třinecká opora schytala úder do ramene a skácela se k zemi. Po chvíli se však reprezentační brankář zvedl a pokračoval v utkání. Morovou ranou do budějovických řad byla třetí branka hostí, která přišla velmi záhy. Po dlouhém okupování obranného pásma domácích přišla zpoza branky přihrávka, jíž si budějovická obrana srazila do vlastní sítě – 0:3. Branka byla připsána Davidu Samiecovi. V tu chvíli to již vypadalo se Stárkovou eskadrou velmi bledě. Jejich aktivitě se však přeci jen dostalo zasloužené odměny. Ve 44. minutě jel sám na branku Dolina. Mezi tři tyče se však netrefil. Záhadným způsobem dopravil do sítě puk po odrazu od mantinelu Vladimír Stejskal - 1:3. Čestný úspěch byl tedy na světě a nemuselo zůstat jen u jednoho. Tři minuty poté málem zaskočilo Danečka nahození Havrana od modré čáry. Domácí byli od té doby jasně lepším mužstvem a Třinečtí pouze udržovali jejich snahy v dostatečné vzdálenosti od vlastní branky. Další obrovskou šancí Jihočechů byl nájezd dvou na jednoho, do kterého se dostali Rod s Pankratzem. I tato šance ale zůstala pohříchu nevyužita. V závěru se domácí díky špatné rozehrávce nedostali ani ke hře bez brankáře a ještě mohli dokonce inkasovat. Šanci Tomana však jistý Vojtíšek lapil. Třinečtí si z Budvar Arény odvezli dva body za vítězství 3:1.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: „Opět jsme nezachytili začátek utkání. Nechali jsme si dát po chybách dvě branky již v první třetině a poté to nebylo jednoduché. Od druhé třetiny jsme začali trochu lépe bruslit, a když řeknu, že od té doby jsme byli vyrovnaným soupeřem, ne-li lepším mužstvem, tak to bude podle mne spravedlivé hodnocení. Pochválil bych brankáře obou týmů.“

Jiří Juřík, trenér HC Oceláři Třinec: „Co se týče úrovně, myslím si, že to bylo dobré utkání. Možná bych si trochu postěžoval na rozhodčí, ale ti pískali tak, jak pískali. To se nedá nic dělat. Myslím si, že jsme předvedli dobrý výkon a zaslouženě vyhráli. Důležitá byla první třetina, ve které jsme si vybudovali rozhodující náskok.“