06.10.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - SPA 0:3 - Příliš krutá porážka

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC České Budějovice neuspěli ani ve svém druhém zápase proti pražské Spartě a znovu obdrželi tři branky. Vyrovnaný zápas zlomil gól na začátku třetí třetiny. Svěřenci trenérské dvojice Karel Soudek - Václav Červený už nedokázali odpovědět a v závěru ještě dvakrát inkasovali.
Po Ústí nad Labem se v Českých Budějovicích představil další celek ze spodních pater tabulky, předposlední pražská Sparta. Už po úvodním vhazování bylo vidět, že rozdíl v tabulce nehraje roli, a že mladíky čeká úplně jiný zápas. Utkání začaly oba týmy aktivně, ale díky dobré hře obran mohli diváci vidět první vážnější situaci až v 7. minutě a byli to hosté , kteří poprvé zahrozili. Zpoza branky nahrával Pacovský a Ivanov nemohl lépe zakončit jen díky krosčeku Feferleho, jenž si šel odpočinout na trestnou lavici. Oba týmy pojali utkání dost z ostra , o čemž svědčí bodyčeky Budiny nebo Vošmika, po nichž se útočníci jen těžko zvedali z ledu. Nervy fanoušků i trenérů musel pocuchat puk, když se nečekaně odrazil od mantinelu a místo k čekajícímu Klestilovi, který stál za branku, si to namířil přímo skrz brankoviště. S postupujícím časem přibývalo i šancí, těch vyložených hlavně na straně Pražanů. Pacovský střílel, Klestil vyrazil jen před Pekárika, ale ten netrefil puk do odkryté branky. Těsně před koncem třetiny si potom najel Kafka na krásnou kolmou nahrávku od obránců a tváří v tvář českobudějovickému gólmanovi neuspěl. Jeho kličku do bekhendu Klestil skvěle vystihl. Výborný zákrok si následně vysloužil potlesk diváků. Jihočeši mohli v první třetině skórovat, jenže to by za svá záda musel Michalec pustit aspoň jednu ze střel. Nejblíže kýženému bodu byly šance Sekery, Červeného nebo rána Bízy a následná dorážka Ťoupala. Ani v jednom případě puk nepřekročil brankovou čáru a stav zůstal nerozhodný 0:0.

Druhá část přinesla ještě méně vzrušení než dějství předchozí. Ve hře dominovali obrany. Žádný z týmů si nedokázal vytvořit trvalejší tlak a náhodné průniky nebyly nebezpečné natolik, aby skončily v síti. Největší šance na vstřelení gólu měl domácí Rezek, ale ani jeho únik po návratu z trestné lavice, ani střela a následná dorážka k úspěchy nevedli, protože v cestě stál skvělý Michalec. Štěstí chybělo i dvěma střelám Bízy, proto spar´tanský brankář mohl nadále živit naději na čisté konto. I mladící z hlavního města vystrčili růžky. Nejproduktivnější hráč hostí, Petr Morkes, objel branku, nahrál k druhé tyčce Sladkému, jenže mezi pukem a sítí byl Klestilův beton. Před nimi ještě Slaba nahazoval z rohu před bránu a arénou se podruhé ozval potlesk, když lapačka domácího brankáře zastavila kotouč jasně směřující do sítě. Oba celky celou třetinu hráli hlavně zodpovědně dozadu, a proto se jiné vážnější situace neurodili. Stav byl i nadále nerozhodný 0:0.

Do závěrečné třetiny vlétli Středočeši doslova jako velká voda a po minutě a půl rozhodli utkání ve svůj prospěch. Petr Morkes zavezl puk do útočného pásma, přes celou šíři kluziště nahrál najíždějícímu Fialovi, jenž kličkou do bekhendu nedal brankáři šanci. – 0:1 Hostující tým se zatáhl a čekal na chybu soupeře. Aktivitu převzali mladící zpod Černé věže, ale i když se dostávali blízko soupeřově brance, zmařila jejich snahy špatná finální přihrávka nebo slabá koncovka. Vondruška ve 49. minutě mezi kruhy pálil jen těsně vedle spojnice. Bíza tvrdě střílel od modré. Všechno bez úspěchu. Jihočeši se nadechovali k závěrečnému tlaku, trojice Horák – Ježek – Hudler nadělala spoustu zmatku před Michalcovou svatyní a ten se měl co ohánět, aby šance ustál. Sparťanský lodivod reagoval na vzniklou situaci oddechovým časem a tento tah se mu vyplatil náramně. Havran ve snaze zpracovat vyhozený puk na červené čáře chyboval, kotouč mu vypíchl Kafka a v nájezdu na Klestila vymetl šibenici. - 0:2 Poslední hřebíček do domácí rakve zatloukl Pekárik, který se hned po buly dostal do útočného pásma a prostřelil nešťastného gólmana potřetí. – 0:3 Mladící z Budvar arény neměli silu už ani korigovat výsledek a na kostce svítil po závěrečné siréně stav 0:3.

Karel Soudek, trenér HC České Budějovice: Nedali jsme góly a bez gólů se vyhrát nedá. Po inkasované brance jsme se vrhli do útoku a dostali góly ze samostatných nájezdů.

Karel Holý, trenér HC Sparta Praha: Myslím si, že naše vítězství bylo dnes zasloužené. Vstřelili jsme tři branky, žádnou jsme nedostali a soupeře jsme podle mě předčili i v počtu střel.