25.02.2006, Roman Šperňák

Dorost: CEB - SLA 8:1 - Debakl Pražanů posunuje Jihočechy do play-off

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Teprve poslední utkání základní části přisoudilo Jihočechům definitivu účasti v elitní šestce soutěže, když si osmibrankový příděl odneslo mužstvo pražské Slavie. Pražané přijeli do Českých Budějovic s oslabeným týmem a s ním si domácí mladící jednoznačným způsobem poradili. Jedním z nejlepších hráčů zápasu byl reprezentační obránce Martin Havran, jenž jeden gól dal a na dva další přihrál.
47. kolo přineslo v Budvar Aréně k vidění zápas, ve kterém šlo doslova o bytí a nebytí pro jihočeský klub. Domácí byli nuceni z tohoto duelu vyjít minimálně s bodem, protože jinak by pro ně mohla extraligová sezóna 2005-2006 skončit.
S nožem na krku se tedy vrhli českobudějovičtí mladící do boje o holé přežití a to tak, jak se patří. Hned ve druhé minutě ze skrumáže dokázal doslova silou vůle dotlačit puk za brankovou čáru. Ten se zastavil jen pár centimetrů za ní a šťastným střelcem byl David Feferle. Vedoucí gól dodal potřebný klid na hokejky Jihočechů a ti svého soupeře jasně přehrávali. Pražané si nevytvořili prakticky jedinou vyloučenou šanci, a když už se dostali ke střele, letěla mimo branku. Na druhé straně Ferebauer v 8. minutě docílil dalšího úspěchu, ovšem pohyb jeho bruslí byl aktivní více, než pravidla povolují a pro kopnutí kotouče nebyla jeho branka uznána. Co se mu jednou nepovedlo, chtěl napravit o několik minut později. Překonal už i brankáře Furcha, ale jeho střelu zastavila tyčka. Touš se odrazil na hranici brankoviště, kde ho pohotově zametl do brány dojíždějící Bíza. – 2:0 Po celou první třetinu Českobudějovičtí kontrolovali hru a se zaslouženým dvougólovým náskokem šli do kabin.

Do prostřední části vjeli hosté se snahou ještě se poprat o výsledek a najednou tady bylo mnohem živější mužstvo, které si vynutilo přesilovou hru a rázem bylo sníženo. Slávistický Fára vyslal na Klestila nepříliš prudkou střelu a ten si ji s notnou dávkou smůly srazil lapačkou do branky. – 2:1 Z již vcelku rozhodnutého zápasu se náhle stalo drama a mohlo být hůř. Lukáš Žejdl jel od modré zcela sám na gólmana. Volil kličku do bekhendu a jeho pokus mu nevyšel. Klestil tady výrazně podržel mužstvo a zlikvidoval první ze dvou nájezdů v zápase. Přesně v polovině utkání v přesilové hře zachytil vyhození Havran, sjel si doprostřed hřiště a perfektně umístěnou střelou k tyči nedal Furchovi šanci. – 3:1 No a následoval znovu Klestil. Slávista Stoklasa nádherně uvolnil Kotka, jenž ujížděl zcela sám na bránu. Domácí obrana zatáhla za záchranou brzdu. Rozhodčí zákrok definoval jako podražení a následovalo trestné střílení. K tomu se rozjel sám postižený Kotek a ze souboje útočník versus gólman vyšel vítězně druhý jmenovaný, když se nenechal překvapit střelou mezi betony. Středočeši měli jedinečnou možnost se střelecky dotáhnout, nevyužili jí a domácí jim odskočili na dvou brankový náskok. V další početní výhodě si Havran všiml z levé strany najíždějícího Klementa, posla mu přesnou přihrávku a ten ji tvrdou a přesnou střelou do horního růžku branky proměnil ve čtvrtý úspěch. – 4:1 Převaha vedoucího celku už byla vcelku znatelná a přicházely další šance a další góly. Ve 37. minutě se konečně dočkal branky i kapitán Ferebauer a ustanovil tak stav po čtyřiceti minutách na 5:1 a zároveň vyhnal na střídačku brankáře Furcha, za nějž se mezi tři tyče postavil Michal Meravý.

Závěrečné dějství otevřela výborná dlouhá přihrávka Havrana na útočnou modrou čáru. Jejím adresátem byl Aleš Ježek a jeho nájezd a bekhendové zakončí znamenalo vedení 6:1. Jihočeši hned na začátku ukázali, kdo dovede tento zápas do vítězného konce a mladící z hlavního města se s tím viditelně smířili. Nutno říci, že zápas byl i za již rozhodnutého stavu plný osobních soubojů, ale to soubojů v převážné většině čistých a ani jeden z jejich účastníků se neuchyloval k nějakým záludným či nečistým způsobům, které by mohli znamenat zranění. Sedmý gólový zásah přidal Ondřej Ťoupal a v 57. minutě se podruhé v zápase radoval Ferebauer, jenž zblízka dorážel Feferleho střelu. – 8:1 V samém závěru se ještě předvedl brankář Meravý, když zkazil již skoro jistou radost obránci Heindlovi a zápas se pomalu a jistě chýlil do svého konce. Po závěrečné siréně propukla naplno českobudějovická radost, protože vítězstvím si dorostenci vybojovali účast v play-off.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: Průběh i výsledek byl ovlivněn sestavou, se kterou přijela Slavie. Klíčoví hráči hostujícího celku zůstali odpočívat, šanci dostali mladící ze žáků, kteří by měli do dorostu přijít příští rok a v utkání se projevila kvalita a my jsme ho i přes počáteční nervozitu jasně zvládli. Jediným kazem jsou zranění na naší straně. Dnes jsme dohrávali na tři pětky a to ještě s hráči, které jsme měli vypůjčeny ze žáků, proto je teď naším prvotním cílem, aby se mužstvo dalo zdravotně do pořádku pro středeční zápas.

Rudolf Dlouhý, trenér HC Slavia Praha: Budějovice nás dnes jasně přehrály a byly lepší. My jsem sem dnes přijeli spíše s mladšími kluky, se kterýmz počítáme hlavně pro příští rok, protože naše největší opory dostaly volno. I když to v určitých pasážích vypadalo, že bychom se mohli dotáhnout, domácí nás přejeli rozdílem třídy.