21.10.2006, Radek Papáček

Dorost: CEB - SLA 5:1 - Parádní druhá třetina

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Nebe a dudy. Tak by se daly označit výkony dorostenců v posledních domácích utkáních. Zatímco v pondělí podlehli Jihošeši po slabém výkonu poslednímu PZ Kladno, sobotní duel přinesl výhru nad Slavií Praha. Soubor trenéra Karla Soudka předvedl parádní kanonádu ve druhé třetině, kdy konto soupeře zatěžkal pěti góly.
První třetina pohlednou a líbivou podívanou nenabídla. Od začátku byl k vidění spíše opatrný hokej, kdy obě mužstava čekala spíše na chybu soupeře. Lze-li za chybu považovat vyloučení, tak více příležitostí k jejich potrestání měli Pražané. Ani jeden celek si však behěm přesilových her nedokázal vytvořit slibnější příležitost ke vstřelení branky. Jak Petrova v domácí kleci, tak i hostujícího Meravého nejvíce zaměstnávali střelci od modrých čar. Projektily budějovického Vráblíka a pražského Stejskala jim ovšem sebevětší problémy nenadělaly. Největší šance pak přišla paradoxně právě při oslabení Jihočechů. Ježek spolu s Hudlerem unikali pouze proti jednomu protihráči, Hudler ale nedokázal využít namazání od Ježka a branku, ač sice tísněn, vysoko přestřelil. Slavistický gólman se poté musel ohánět při dvou pokusech Vaniše. Jeho první střelu vyrazil jen před sebe, následnou dorážku ale již schoval do své lapačky.

Pokud bylo v první třetině nouze o zajímavé okamžiky, tak se rozhodně nedá totéž řící o té následující. O vzruch v úvodu se postaraly dvě akce před brankou sešívaných. Ta první gólem skončila, druhá málem. V prostoru pravého kruhu pro vhazování se uvolnil Josef Rezek, který si najel do středu kluziště a přízemní střelou do protipohybu Meravého otevřel skóre utkání - 1:0. Posléze mohl Stejskal děkovat všem svatým, že si nevědomě nedovezl puk do vlastní branky. Tentýž hráč se poté blýskl v lepším světle, když málem napodobil Rezka, jeho pokus bekhendem však Petrova nepřekvapil. Jen co se hra přelila na druhou stranu kluziště, inkasovali Pražané podruhé. Puku se zmocnil Roman Horák a přesnou střelou nedal Meravému šanci - 2:0. Ve 30. minutě dostal Petr Janeček na hranici brankoviště dostatek volného prostoru na to, aby pohodlně zvýšil skóre ve prospěch domácích - 3:0. Rozmíška před Petrovem, po které sudí Horák potrestal po dvou hráčích z každé strany, jakoby probudila, do té doby nevírazný hostující celek. Česnek v osamocené pozici ale nedokázal přesně zakončit a pokus Koudely do sítě také neprošel, byl totiž zasteven špičkou betonu nebo dokonce bruslí domácího brankáře. Nabraný vítr vzal Pražanům z plachet Aleš Ježek, po ráně jednoho ze svých spoluhráčů od modré čáry se stihl nejlépe zorientovat před Meravým a poskakující kotouč doklepl za jeho záda - 4:0. Pomyšlení na zvrat v utkání museli hosté oležet díky vlastní nedisciplinovanosti. V závěru prostřední části sami nabídli Českobudějovickým dvoujnásobnou převahu a zároveň tak také šanci na trhák v utkání. V laufu hrající domácí se nijak nerozpakovali a po kombinaci v útočné třetině vsítil pátou branku svého týmu Roman Horák - 5:0. "Zápas byl vlastně po druhé třetině rozhodnutý," neskrýval smutek trenér Rudolf Dlouhý.

Poslední třetina byla do značné míry poznamenána předešlým vývojem. Pětigólový náskok domácích nesliboval kdovíjaký tuhý boj o zvrácení výsledku, což se nakonec i potvrdilo. Možnost k přesvědčení o svých kvalitách dostala od trenérů, stejně jako ve třetině první, opět i čtvrtá formace Jihočechů. Pražané naopak stáhli sestavu na tři útočné řady. "Za rozhodnutého stavu jsme chtěli rozložit síly a také pod vlivem dosavadního průběhu utknání jsme se trochu uspokojili," vysvětlil asistent Václav Červený ochablou aktivitu svého mužstva. Slavia si tak vynutila mírnější převahu a dokonce si jí podařilo snížit. Palaščák obkroužil Petrovovu klec a před ní našel zcela volného Tomáše Doležala - 5:1. Nemuselo zůstat jen u jediného gólu, ale při dalších pokusech zůstal slovinský brankář v domácí brance nepřekonán. "Byly tam určitě gólovky, kdy se to mohlo zlomit. Domácí ale podržel jejich brankář, který chytal opravdu výborně," vysekl Petrovovi poklonu kouč Slavie.

Václav Červený (České Budějovice): "Po rozpačité první třetině, kdy jsme se nemohli dostat do tempa, jsme do druhé části upravili sestavu do třech formací. Slavii jsme pak zatlačili do ofenzivy a povedlo se nám využít i brankové příležitosti, čímž jsme vlastně rozhodli o výsledku celého utkání."

Rudolf Dlouhý (Slavie Praha): "První třetina byla oboustraně vyrovnaná, ve druhé třetině jsme ale bohužel dostali tři rychlé góly za sebou. Poté jsme sice ještě nějaké šance měli, ale za stavu 3:0 už s výsledkem šlo už jen těžko něco dělat. Budějovice bylo oproti nám jasně lepší ve druhé třetině a proto vyhráli zaslouženě."