25.10.2004, Antonín Vansa

Dorost: CEB - PIS 3:1 - Dvořákova one-man show

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Důležitou výhru si v extralize dorostu připsali na domácím ledě českobudějovičtí mladíci. V pondělním střetnutí s Pískem sice dlouho prohrávali 0:1, ale nakonec dokázali skóre zásluhou kapitána Stanislava Polodny otočit. U úvodní branky byl Polodna u velice důležitého vyhraného vhazování, druhou trefu přidal nadějný útočník sám.
Utkání mezi Českými Budějovicemi a Pískem mělo původně začít netradičně už ve 14.30 hodin. Nakonec ovšem zápas začal s téměř hodinovým zpožděním. „A to jsme to dali všem vědět. Věděl to svaz i rozhodčí,“ upozornil trenér českobudějovického dorosteneckého týmu Milan Stárek, který poukazoval na to, že se hlavní rozhodčí Dvořák zpozdil o téměř jednu hodinu. Zkušený arbitr již začátek zápasu v Budvar aréně nestihl jednou. K juniorskému duelu mezi HC České Budějovice a Slavií Praha dorazil o patnáct minut později. Úvodní třetina vyšla lépe hostujícímu Písku. Ten přestál brzkou přesilovku Českých Budějovic při vyloučení Šváchy a v závěru úvodní části sám udeřil. Po vyhrané bully Ondřeje Jiříka namířil přesně jeho bratr Karel Jiřík a domácí gólman Klestil poprvé a naposledy v utkání inkasoval. „O přestávce jsme museli hráčům velice zdůrazňovat, aby šli Píseckým více do těla. Nechávali jsme se přetlačit a proto se nám nedařilo,“ postěžoval si Stárek.

Recept, který svým svěřencům předepsal, přinesl své očividné výsledky až v polovině druhé třetiny. Po vhazování v útočném pásmu se dostal k volně ležícímu touši Tomáš Hájek a nadvakrát prostřelil gólmana Kováře - 1:1. Následně se rozhodčí Dvořák postaral o pozoruhodné dění na ledové ploše. Během pouhé minuty a devětadvaceti vteřin zvládl vyloučit po dvou hráčích na každé straně a tak se hrálo přes třicet vteřin v pouhých osmi lidech, včetně obou brankářů. „To je ale místa. Teď to bude lítat,“ usmíval se forvard Edmontonu Oilers Radek Dvořák, který zrovna v tu chvíli dorazil do Budvar arény k tréninku, který měl zanedlouho absolovovat. Jmenovec slavného reprezentačního útočníka, který se v zápase prezentoval ve slušivém pruhovaném dresu v nastoleném trendu pokračoval dále. V čase 33:38, když už se konečně hrálo v pěti na obou stranách, poslal za katr útočníka Tomáše Roda a následný výstup kouče Stárka převedl v dvoumintový trest pro hráčskou lavici. Za dalších devětatřicet sekund vyloučil Dvořák domácího beka Havrana a na trestné lavici sedícího Roda vyloučil do konce zápasu za jeho komentář. „Tomáš přísahal, že mu nic sprostého neřekl. Prý jen zakřičel, že to není normální,“ uváděl domněnky o salvě sprostých slov na pravou míru českobudějovický trenér. Nejproduktivnější českobudějovický hráč dostal první osobní trest v sezoně, pokud bude ještě jednou vyloučen do konce střetnutí, čeká ho jednozápasová nucená pauza. „U něj se toho nebojím. Tomáš dostal loni jen čtyři trestné minuty,“ mávl rukou Stárek. Písek však dlouhou přesilovku 5 proti 3 nevyužil a dokonce jí v čase 34:39 překazil útočník David Formánek, který dostal dvouminutový trest za zbytečné podražení.

V poslední části hry už byla patrná herní převaha domácích. Ve 42. minutě, při vyloučení Formánka, měl dvě velmi dobré příležitosti od modré čáry Petr Zíb. Obě však namířil jen do výtečně chytajícího Jakuba Kováře, který si v utkání připsal dohromady osmatřicet úspěšných zásahů. Gól přišel až ve 47. minutě, kdy akci Tomáše Hájka dokončil ranou z hranice brankoviště Polodna. Aktivnější domácí dále pokračovali v soustředěném tlaku a v 51. minutě rozhodl definitivně o výhře domácího celku Hugo Margoč, který znovu zakončoval z hranice brankoviště. Další šance Českobudějovických zůstaly pohříchu nevyužity. „Mají vynikajícího brankáře. Kdyby jim nechytal, tak by měli obrovské problémy s tím, hrát nějakou důstojnou roli v jakémkoliv utkání,“ pochválil píseckého gólmana trenér českobudějovického dorostu Milan Stárek.