12.09.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - PCE 3:2 - Vydřené body z domácí premiéry

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Svěřenci trenérské dvojice Karel Soudek - Václav Červený vybojovali v domácí premiéře letošní extraligové sezony vítězství nad Moellerem Pardubice. Rozhodující trefu zařídil šest minut před koncem nejlepší hráč utkání Stanislav Polodna.
Všichni, kteří se opozdili a přišli do Budvar arény po 6. minutě, promeškali to nejpodstatnější z celého utkání. Pardubičtí mladící vlétli do utkání jako velká voda a svou aktivitou si vynutili hned ve 44. vteřině přesilovou hru, když na trestnou lavici putoval Stejskal za hákování. V přesilovce čelil domácí gólman sérii několika střel a tu poslední za jeho záda pohotově dorazil Nykl.– 0:1 Po obdržené brance se Jihočeši oklepali a jejich odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Branku v síti hostujícího Čaladiho znamenala teč Ježka, který usměrnil střelu Havrana od modré čáry.– 1:1 Hráči z pod Černé věže přidali na obrátkách a za necelé tři minuty mohli podruhé zvedat ruce nad hlavu. Rezek zavezl puk do útočného pásma a z rohu kluziště nahrál mezi kruhy stojícímu Polodnovi. Ten zachoval chladnou hlavu a nedal hostujícímu brankáři šanci.- 2:1 Diváci si ještě nestihli ani sednout, když nahazoval touš na klec domácích Šnejdr. Puk dvakrát změnil směr, na což nedokázal Klestil zareagovat. Poslední se dotkl Paučin a vyrovnal.- 2:2 Od této chvíle se na budějovickém ledě čekala přestřelka, ale opak byl pravdou. Střela ze šesté minuty stanovila i konečný účet první třetiny. Přes šance na obou stranách dokázali brankáři ochránit svůj tým od další pohromy.

Druhé dějství začaly oba týmy zodpovědněji v obraně a šance se rodily poměrně dlouho. První vážná situace přišla až v 5. minutě, kdy nebyl hostům uznán gól pro posunutí brány. Hosté byli i nadále aktivnější a pomohla jim k tomu i čtyřminutová přesilovka. V té chvíli se ukázalo, jak byl v dnešním utkání pro domácí důležitý brankář Klestil, který podržel své mužstvo a chytil několik nebezpečných situací, z nichž zaváněly brankou zejména střely Rozlivky a Kopy. Domácí se poprvé osmělili v 7. minutě, kdy se Stejskal protáhl kolem mantinelu až před hostujícího gólmana. Ten si situaci s přehledem pohlídal a u své levé tyčky nenechal ani kousek místa. V následujících minutách se hra přelévala z jedné strany na druhou a svůj um předvedli oba strážci klecí. Nejvíce práce měli shodně v 17. minutě. Čaladi chytil několik střel a dorážek domácích a z následného protiútoku hostů ležící Klestil vychytal Vernera, který stál sám před zpola odkrytou bránou. Za tento zákrok si vysloužil i potlesk zhruba osmdesáti diváků. I po dvou třetinách svítil na nové kostce stav 2:2.

Začátek závěrečné části připomínal start celého utkání. Jen ty góly nepřicházely. Hráči z města perníků byli aktivnější, ale naráželi na zeď jménem Tomáš Klestil, která pro ně byla nepřekonatelná. V polovině třetiny vyrovnali hru i dorostenci HC České Budějovice a zrodily se i šance. V 53. minutě se nechal vyloučit hostující Radil a nabídl tak soupeři velkou šanci, protože tlak domácích vrcholil. Tato přesilovka se hráčům z Budvar arény vydařila a v čase 53:37 uklidil Polodna puk pod víko Čaladiho branky.- 3:2 Gólu předcházela tvrdá rána Ferebauera od modré a teč Ježka těsně před brankářem. To byla pro mladíky z Pardubic tvrdá rána, ze které se nedokázali zvednout. Českobudějovičtí mohli přidat i další zásahy, ale k tomu jim chyběl větší důraz v zakončení a možná trochu štěstí. Minutu a půl před koncem si vzala hostující střídačka oddechový čas ve snaze zvrátit nepříznivé skóre. Hned po rozehrání byl vyloučen domácí Ferebauer, ale s ním také pardubický Radil za oplácení a tím zhatil poslední šanci svého týmu na vyrovnání. Ve vyrovnaném utkání tedy vyhrálo mužstvo s lepší produktivitou v proměňování šancí. Svůj tým výrazně podržel brankář Klestil a nemalou zásluhu na výsledku měl i Polodna, autor dvou branek.

Karel Soudek, trenér HC České Budějovice: "Byl to těžký zápas. Pardubice jsou silné a technické mužstvo, mají spoustu šikovných hráčů, ale my jsme na ně byli připraveni. V utkání se v naší hře vyskytly chyby, ale to k této věkové kategorii patří."

Jiří Seidl, trenér HC Moeller Pardubice: "Z obou stran to byl spíše urputný, bojovný a ne moc pohledný zápas. Utkání bylo vyrovnané, ale domácí byli produktivnější a z menšího počtu šancí dokázali vstřelit více gólů, proto vyhráli."