27.11.2004, Antonín Vansa

Dorost: CEB - OPA 5:3 - Dva body a fůra trestných minut

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Mladí hokejisté HC České Budějovice si připsali další výhru v extralize dorostu, když na druhé ledové ploše Budvar arény přehráli nevýraznou Opavu 5:3. Hlavní slovo v zápase si vzal domácí kapitán Stanislav Polodna, který sám dvě branky vstřelil a při vítězné trefě Stejskala byl na ledové ploše.
Zápas měl značně divoký úvod. Hned v první minutě mohli jít domácí borci do vedení, když od modré čáry nahodil před branku kotouč Parýzek, ale Rod, který si zpracoval puk ze vzduchu, nedokázal neposedný kotouč uklidit za velmi dobře chytajícího brankáře Opavy Zatloukala. Slezané se do první výraznější šance dostali hned v čase 2:08. Tragické hrubky Kovacsika využila dvojice Wolf - Blaga, která se řítila zcela sama na domácího gólmana Vojtíška. Naštěstí pro Jihočechy se rozhodl Wolf pro zbrklou střelu těsně nad ledem a českobudějovický gólman vytěsnil puk betonem těsně mimo. Do vedení tak šli ve čtvrté minutě domácí. Havran přihrál přes polovinu hřiště Nedvědovi, ten puk přistrčil kanonýrovi Tomáši Rodovi, jenž poslal Českobudějovické nezadržitelně do vedení - 1:0. Odpověď na sebe nechala čekat pouze 147 sekund. Veliký tlak druhého opavského útoku zúročil hbitou dorážkou Hermanovy střely kapitán Tomáš Grofek - 1:1. Strhnout vedení na stranu Českých Budějovic mohl v 8. minutě aktivní Stejskal, který vyškrábl puk zpod těla brankáře Zatloukala, ale nedokázal následně včas zakončit. V čase 9:32 se Jihočechům naskytla výborná příležitost ke vstřelení branky. Zcela zbytečný zákrok Tichého na Roda ocenil sudí Němec dvěma minutami pro opavského zadáka a svěřencům Milana Stárka se naskytla devětačtyřicet sekund dlouhá přesilovka 5 na 3. Na trestné lavici totiž tou dobou již seděl dříve potrestaný Trefil. Jenže za třičtvrtě minuty domácí přešli útočnou modrou čáru jen dvakrát a snahu o přesilovkový zámek přerušilo postavení Hlavatého v soupeřově brankovišti. Vedoucí branku si tak České Budějovice schovaly až do následující přesilové hry. V čase 12:31 se usadil na trestnou lavici opavský bek Tichý, avšak za čtrnáct sekund se již z boxu trestoměřičů vracel. Důsledný Polodna šel důrazně za zdánlivě ztraceným kotoučem, který pak dotlačil do sítě i s brankářem Zatloukalem - 2:1. Sporná branka Českých Budějovic udělala tečku za vším zajímavým, co se v první třetině událo.

Prostřední část hry odstartoval hodně netaktický faul domácího Nedvěda na opavského beka Plánovského. „Rozhodčí měl hodně odlišný metr. Faul, který udělal Nedvěd, nepotrestal vzápětí hned dvakrát na druhé straně,“ zlobil se na rozhodčího Němce českobudějovický trenér Milan Stárek. Nicméně přesilovka při vyloučení Nedvěda domácím spíše pomohla. Přesně ve chvíli, kdy se měl Nedvěd vrátit na led, zboural za brankou Stejskal Plachkého, naservíroval puk Polodnovi a ten ranou ze čtyř kroků pod horní tyčku zvýšil už na 3:1. „Soupeř byl o dost důraznější a přímočařejší. To byla jedna z věcí, ve které byl největší rozdíl,“ připomněl při narážce na třetí gól Českobudějovických opavský kouč Miloslav Kukol. Při dalším vyloučení Parýzka to znovu byli oslabení domácí, kteří se dostávali častěji na dostřel branky. V samostatném nájezdu se po skvělé samostatné akci zjevil Polodna. Branku však nedal, stejně jako Stejskal, kterého k samostatnému úniku nastartovala hrubá chyba opavského beka Plánovského. Pravidlo “nedáš - dostaneš“ tak potvrdil na druhé straně znovu Grofek. Po zcela nenápadné akci zaskočil v českobudějovické brance Vojtíška a snížil na rozdíl jediné branky - 3:2. Jihočeši evidentně po opavském snížení znejistěli a z letargie je dostalo až skvělé představení Tomáše Roda z 31. minuty. Blonďatý forvard nejprve napálil puk po vtipném uvolnění mimo branku, vzápětí trefil tváří v tvář Zatloukalovi tyč a báječné střídání zakončil gólem, když touš vyškrábal z výstroje hostujícího gólmana. Branka však nemohla být pro předchozí přerušení hry uznána. Pokud Českobudějovičtí v nějaké činnosti vyloženě vynikali, byla to hra v oslabení. V rozmezí mezi 35. a 36. minutou musel opavský Zatloukal znovu řešit dvě ošemetné situace. Nejprve úspěšně zasahoval proti Polodnovi, v dalším střídání zase musel krýt dvojí pokus Tomáše Roda. Spolehlivého šestnáctiletého gólmana se pak nepodařilo přelstit ani Nedvědovi, který se v 39. minutě objevil úplně sám na brankovišti po chytré zadovce Roda zpoza branky.

Start poslední dvacetiminutovky rozhodně nebyl podle představ obou trenérů. Nejprve ve 43. minutě hrubě chyboval na vlastní polovině opavský Grofek, ale Hájek v samostatném úniku neuspěl. Na druhé straně se o minutu později řítil na branku od červené čáry osamocený Wolf, jenže svůj tvrdý příklep napálil jen do připravené lapačky domácího brankáře Vojtíška. Ve 45. minutě odskočili Jihočeši už na rozdíl dvou branek. Vladimír Stejskal okořenil svůj výborný výkon gólem, který mu však před prázdnou branku naservíroval pozorný Hájek - 4:2. Zvýraznit vedení mohl o čtyři minutky později kapitán HC České Budějovice Polodna, ale puk namířil jen do pravé tyče Zatloukalovy branky. Gól tak přišel na druhé straně. Velkého zmatku v českobudějovické obraně využil Radek Vlašánek a trefil zcela odkrytou klec - 4:3. „Třetí branku jsme dostali po jasném faula na Hájka, který byl v tu chvíli na kotouči,“ bědoval nad inkasovanou brankou Stárek. Definitivní rozhodnutí tak muselo přijít až necelých pět minut před koncem. Hlavatý využil v přesilové hře chytře momentu, kdy se opavská obrana rozestoupila a jeho nahození jemně tečoval Petr Pankratz - 5:3. Závěr střetnutí Opavští vůbec nezvládli. Ihned po inkasované brance se hostující bek Tichý pustil do slovního rozboru výkonu hlavního rozhodčího, který obrovitému bekovi udělil nemilosrdně trest do konce utkání. V poslední minutě udělali Slezané další dva fauly, po kterých dohrávali zápas pouze ve třech. A aby toho nebylo náhodou málo, po zaznění závěrečného klaksonu rozpoutali na ledě šarvátku, za kterou hlavní soudce udělil dohromady sedmdesát trestných minut. O šest více, než za celý předchozí průběh zápasu. Za vzájemnou potyčku dostali pětiminutový osobní trest domácí Hájek a hostující Wolf, další opavský hráč Plánovský dostal trest do konce zápasu. „Místo abyste hráli, tak se tu začnete prát,“ zlobil se na své svěřence Miloslav Kukol, který tak symbolicky zhodnotil účinkování dorostu Slezanu na druhé ploše českobudějovické Budvar arény.

Milan Stárek (České Budějovice) : Byli jsme po celý zápas lepší, než Opava. Herně tedy určitě. Bohužel jsme se naší zbytečnou nedůsledností dopouštěli řady chyb a pouštěli soupeře do několika gólových situací. Mrzí mě styl, kterým Opava hrála, protože to na mě působilo dojmem, že k nám přijeli jen někoho zranit.

Miloslav Kukol (Opava) : V úvodu zápasu jsme měli několik dobrých šancí, ale góly jsme nedali a časem se projevila větší kvalita Českých Budějovic. Soupeř byl lepší a vyhrál úplně zaslouženě. Zápasu moc nepřidal ani hlavní rozhodčí, který hru zbytečně kouskoval na úkor hokeje.