08.12.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - OLO 3:4 - Olomouc úspěšnější i podruhé

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC České Budějovice změřili ve 29. kole podruhé v sezóně síly s vrstevníky z Olomouce a podruhé prohráli. Na začátku třetí třetiny sice dokázali svěřenci trenérů Karla Soudka a Václava Červeného vstřelit rychle dvě branky a tím se vrátit do zápasu, ale na bodový zisk to nestačilo a hosté své vítězství uhájili i v hektickém závěru, ve kterém nechyběla ani hromadná rvačka.
V dnešním utkání se na jihu Čech představil silný a kompaktní celek HC Olomouc, který byl založen především na zkušenosti, protože se na jeho soupisce objevili hlavně hráči s rokem narození 1989. Domácí mají ve svém kádru hráče mladší a dokonce trojici žáků Heřman, Horák, Soudek.
Hosté od začátku zápasu bránili svou modrou čáru a pro domácí jejich obranný val představoval velkou překážku v cestě směrem k brankáři Slovákovi. Když už se dostali na dostřel branky, zradila je stejně jako v posledních zápasech koncovka. Na první vzrušení čekali diváci až do 9. minuty, kdy po zpětné přihrávce pálil Havran. Brankář se marně natahoval, ale střela českobudějovického mladíka jen těsně minula levou tyč brány. Ve 12. minutě měli Jihočeši nejblíže ke gólu. Janeček dostal krásnou přihrávku za obránce na útočnou modrou, jenže ve svém nájezdu na brankáře neuspěl a ten jeho kličku chytil.Co se nepovedlo na straně jedné, povedlo se na druhé a i Olomoučtí obránci poslali přesný pas na rozjetého Zemana, který i s trochou štěstí otevřel skóre zápasu. – 1:0 Hanáci vytěžili v první třetině z minima maximu a druhý gól mohl ještě přidat z úhlu střílející Čopák. Klestil ovšem držel akcie svého týmu stále ve hře i po první siréně.

Ty však v prostřední části hry výrazně poklesly, protože rozdíl ve skóre se navýšil na tříbrankový. Stejně jako první i druhá dvacetiminutovka nenabídla mnoho hokejové krásy. Proč mají domácí potíže s koncovkou ukázal nejlépe Hudler. Po chytrém Heindlově uvolnění stál sám před brankářem, ale puk se mu zamotal mezi brusle. Jihočeši se nemohli dostat k zakončení a navíc dělali chyby, které soupeř trestal. V 11. minutě se po zaváhání obrany na modré zjevili čtyři! hráči soupeře před samotným obráncem domácích a po ose Přikryl – Janáček uklidil puk za Klestilova záda Malý. – 0:2 Zajímavostí dnešního zápasu je i fakt, že do 31. minuty se ani jednou neotevřela vrátka na trestnou lavici a první 2 minuty udělil sudí Dvořák až domácímu Kovácsikovi za držení. V oslabení si také svěřenci trenéra Karla Soudka připravili největší možnost vstřelit branku, ale střelu Červeného vyrazil Slovák těsně nad. Hosté si hlídali svůj náskok a v přechodu do útoku výrazně předčili hráče z jihočeské metropole. V 39. minutě utkání se potom z jednoho protiútoku řítil z pravého křídla na Klestila Malý, ten jeho pokus vyrazil, ovšem v leže mu kotouč vypadl. Uklidit puk před dotírajícími útočníky chtěl pod svého brankáře Feferle, jenže ho poslal až za brankovou čáru. - 0:3 Klestil pak včasným přesunem chytil další gólovou střelu Škody a šlo se podruhé do šaten.

Již o přestávce se na ledové ploše rozcvičovala trojice žáků v sestavě HC České Budějovice a za několik okamžiků všichni tři vstoupili do dění zápasu a to tím, že hru domácího výběru výrazně oživili. Vůbec závěrečné dějství přineslo nejlepší hokej v celém zápase. Hned od úvodu bylo jasné, že trenér musel zvýšit v kabině hlas, protože aktivita jeho týmu viditelně stoupla. Ve 4. minutě zachytil rozehrávku Olomouckých Ferebauer, neunáhlil se a našel lépe postaveného Rudolfa Červeného, jenž si položil brankáře a potom přesně zacílil. - 1:3 Jak je hokej jednoduchý předvedli jihočeští mladíci o dvě minuty později. Klement našel přesnou přihrávkou na útočné modré znovu Rudolfa Červeného a ten vrátil přesnou bekhendovou kličkou své mužstvo do zápasu. - 2:3 Vyrovnat mohli červenobílí hned při dalším střídání dvojice Ferebauer – Červený, kdy druhý jmenovaný přesně přihrál zpoza branky svému kapitánovi, ale ten mezi kruhy netrefil jinam, než přesně do brankáře, a tak se znovu skóre posunulo na druhé straně, kde střílel Skácel a jeho vyraženou střelu dopravil do sítě Frieb. – 2:4 Ani tohle nevzalo domácím chuť se ještě poprat o výsledek, k čemuž jim napomohl soupeř častým vylučováním. Červený chytře tečoval střelu Heindla. U pravé tyčky chyběli milimetry. Ve dvojitém oslabení ujel olomoucký Venkrbec, ale ve stéjném trestu se skóre měnilo na druhé straně. Klement trefil přesně prostor u tyče a snížil znovu na rozdíl jedné branky. – 3:4. Hektický závěr pak přinesl hru bez brankáře. Feferle byl zahákován ve svém postupu na branku, jenže zákrok Hanáků zůstal nepotrestán. V čase 59:59 se potom strhla na ledě rvačka po jejímž konci si trest odneslo 6 hráčů. HC Olomouc uhájil své vedení a na zpáteční cestu domů si přibalil dva body.

Jan Klacl, trenér HC Olomouc: První dvě třetiny byli z naší strany poctivě a zodpovědně odehrané, také jsme vedli o tři góly, ale zbytečnými dvěma inkasovanými brankami jsme si utkání zkomplikovcali, což se nám nesmí stávat. Závěr pak byl trochu nervózní.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: S výsledkem samozřejmě nemůžeme být spokojení, protože jsme nezískali ani bod, ale skutečnost je taková, že jsme hráli proti jednomu z nejlepších celků moravské skupiny a jejich tým je postaven na starších hráčích. První dvě třetiny jsme soupeře naprosto zbytečnými chybami pustili do vedení 3:0. V závěrečné třetině jsme nasadili do hry celou střídačku, dostali jsme soupeře pod tlak a snížili na rozdíl jednoho gólu. Samotný závěr už byl o tom, jestli to tam padne nebo ne,ale bohužel jsme vyrovnávací branku nevstřelili.