25.09.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - LIT 3:2 - Potřetí v řadě vítězně

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC ČB se pomalu začínají v nové sezoně probouzet. Pod vedením zkušeného trenérského tandemu Milan Stárek - Vladimír Caldr vyhráli v sobotu třetí zápas v řadě a stoupají tabulkou vzhůru. V pondělí si zahrají derby v Písku.
Po domácím vítězství 3:0 nad libereckými Bílými Tygry a přesvědčivé výhře v Plzni v poměru 7:4 se představili dorostenci HC České Budějovice v dalším domácím utkání s Chemopetrolem Litvínov. Po velmi špatném vstupu do letošní sezony dorostenecké extraligy se snad mužstvo trenérů Milana Stárka a Vladimíra Caldra pomalu zvedá.

Hosté ze severu Čech přijeli do Budvar Arény v dobrém rozmaru. Z toho je však velmi rychle vyvedli domácí borci, kteří se do svého soupeře obuli s plnou vervou. Napadání Jihočechů, jejich aktivita a hlavně dobrý pressing a obrana středního pásma byli velkou zbraní. Vyvrcholením jejich počáteční snahy byla první branka utkání. V 8. minutě od mantinelu nahodil Margoč a jeho pokus usměrnil do sítě Martin Havran - 1:0.
Aktivita domácích nepolevila ani po otevření gólového účtu. Ve 12. minutě vybojoval u hrazení puk po tvrdém souboji Dolina. V tísni přihrál Nedvědovi, který následně na zlatém podnose předložil kotouč opět nejlepšímu hráči domácích Tomáši Rodovi, jenž s lehkostí uklidil puk do poloprázdné svatyně - 2:0.
Hostující “Chemici“ dokázali vážněji do utkání promluvit až v 17. minutě a hned z toho byla branka. Tomáš Přeučil zaskočil hbitým výjezdem od mantinelu budějovickou obranu a nadvakrát překonal Tomáše Klestila - 2:1.

Do druhého dějství vstoupili Jihočeši opět s chutí a po 57 vteřinách od zahajovacího buly to bylo znovu o dvě branky. Střelu Stejskala dorazil do odkryté Fikrtovi klece agilní Tomáš Hájek - 3:1. Prostřední třetina se stala naprosto jednoznačnou záležitostí domácích. Nezvratným důkazem toho je poměr střel na branku, jenž byl 20:3! Hokej se však, jak známo, hraje na góly. Tuto činnost ale jakoby Stárkovi svěřenci z minuty na minutu zapomněli. Samostatné úniky Roda, Nedvěda či Hájka zůstaly pohříchu nevyužity.
Odplata Severočechů na sebe nenechala dlouho čekat. Ve 29. minutě snížil na rozdíl jediné branky Jakub Maxa, který po úprku domácí obraně na druhý pokus prostřelil Klestila - 3:2.

Spíše nežli pěkné hokejové akce bylo ve třetí části na ledě vidět hodně ostrých zákroků častokrát na samé hranici únosnosti. Některé fauly by se však dali zařadit i mimo rámec pravidel a rozhodčí tak měli plné ruce práce. Do konce rovnou pod sprchy poslal hlavní sudí litvínovského Trončínského za faul loktem. Na kluzišti se jiskřilo a vyložené šance byly k vidění jen zřídka. Ve 48. minutě měli Severočeši příležitost hrát 27 vteřin přesilovku pět na tři. Jejich snaha však byla výhradně soustředěna za vlastní branku odkud se při nejlepší vůli góly střílejí velice těžko.
Definitivní rozhodnutí o tom, že body zůstanou na jihu, odmítla dvojice Polodna - Hájek. Druhý jmenovaný ukradl váhajícím hostům na vlastní modré puk. Před Fikrtovou brankou ho ideálně předložil Polodnovi, který chtěl ještě vyšperkovat celou akci zpětnou přihrávku. Mozek tohoto přečíslení Tomáš Hájek však z úhlu již nedokázal zakončit. Minutu před koncem utkání si obě mužstva vzala oddechový čas. Po minutové poradě hostující trenér odvolal výborně chytajícího Fikrta z branky. Ani početní převaha ale nepomohla “Chemikům“ k vyrovnání a body tak zůstaly zaslouženě v jihočeské metropoli.

V dalším utkání zajíždí v pondělí dorostenci HC ČB k jihočeskému derby do Písku. V Budvar Aréně se představí opět ve čtvrtek v 17.30 v zápase proti Moelleru Pardubice.

Milan Stárek, trenér HC ČB: „Podle mého názoru jsme byli lepším mužstvem od začátku až do konce. Kdybychom dali v prvních dvou třetinách pět šest gólů, tak se nikdo nemohl divit a hlavně by se zápas vyvíjel úplně jinak. Nemuseli bychom se na konci bát a hrát tolik dozadu."