20.10.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - LIB 4:4 - Sahali po dvou, mají pouze bod

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC České Budějovice sehráli další z řady utkání na domácím ledě, kdy jim špatná koncovka sebrala jasné vítězství. Tentokrát se v Budvar Aréně představil tým z Liberce a svěřenci trenérů Václava Červeného a Karla Soudka ztratili tříbrankové vedení v posledních deseti minutách utkání.
Ve čtvrteční podvečer vstoupila obě mužstva do utkání poměrně vlažně, možná až příliš opatrně. Diváci se tak mohli poprvé zahřát až v 5. minutě utkání, když nebezpečně střílel Červený z prostoru pro vhazování. Jeho pokus skončil zpět ve hře a pokračovalo se dál. Asi po necelé minutě rozhodčí hru přerušil, odjel konzultovat s pomezními a následně k všeobecnému údivu diváků a radosti lavičky vedené Karlem Soudkem a Václavem Červeným ukázal ke středovému kruhu. – 1:0 Tento gól vyvolal rozpaky na obou stranách a dále se hrálo zakřiknutě, bez nějaké větší šance. O tom co se dělo na hřišti, nejvíce vypovídají přesilové hry, kdy se ani jedno z mužstev nedokázalo prosadit k vážnější střele na brankáře! Domácí k tomu měli dlouhou 4 minutovou přesilovku, kdy Liberečtí pykali za 6 hráčů na ledě a následné komentáře z lavičky. Hosté měli potom k dispozici dvě přesilovky, z nichž jednu přeťala siréna a dohrávala se ve druhé části hry. Nicméně i nudná první část hry přinesla další gól. Od modré ujel Chaloupka a tváří v tvář nedal Klestilovy nejmenší šanci. – 1:1 Tygři ožili, začali kousat a předznamenali tak úvodní minuty druhé třetiny. V té první se ještě snažil o obrat aktivní Krastenics, ale s jeho nepříjemnou skákavou střelou si poradila českobudějovická opora. Skóre úvodní části bylo nerozhodné 1:1.

Druhé dějství přineslo rozhodně více vzrušení než to předcházející a to hned od úvodního vhazování. Severočeši pokračovali v přerušené početní výhodě, ke které přistoupili mnohem aktivněji než v prvních dvaceti minutách. Jejich snaha přinesla velmi nebezpečnou střelu Krastenicse, s níž měl gólman z pod Černé věže značné potíže. Dále se ochránce domácí svatyně notně zapotil při akci Fiedlera, jenž předložil Mizeríkovi puk před branku a ten, nikým neatakován, zahodil 100% šanci. Poslední možnost pohnout stavem na svou stranu měli Bílí Tygři v 10. minutě, kdy ve vlastním oslabení! ujel Mizerík, nahrával Krastenicsovi, ale v poslední chvíli vložil hůl do přihrávky vracející se obránce. Domácí si v přesilových hrách nepočínali vůbec dobře. Možná i proto jim, dosti luxusně, nabídla liberecká hráčská lavice další možnost hrát v početní převaze, když směrem k hlavnímu rozhodčímu letělo už podruhé několik peprných výrazů. Jihočeši se nabídnuté šance chopili jak se patří a po necelé minutě vedli. Havran udržel těžkou přihrávku v útočném pásmu, dokázal vystřelit a brankářem vyražený puk uklidil za jeho záda Červený. – 2:1 Hosté měli snahu o vyrovnání, jenže proti byl Klestil a dvakrát podržel svůj tým v oslabení. Poradil si jak se střelou Fiedlera, tak s nájezdem Lemfelda. Po jeho zákroku následoval aplaus a zároveň konec trestu domácích. Nedáš, dostaneš se potvrdilo i v tomto zápase. 2 minuty před koncem třetiny rozebrala dobře hrající první pětka obranu soupeře. Po ose Sekera – Červený – Sekera putoval touš z rohu kluziště k Ferebauerovi, jenž si najel mezi kruhy a poslal českobudějovické hráče do dvoubrankového vedení – 3:1, které vydrželo na ukazateli po celou druhou přestávku.

Závěrečná část čtvrtečního představení měla dvě velmi rozdílné poloviny. V úvodu se zřejmě hosté zapomněli v šatně, protože namísto dravých šelem , které mají v názvu, se po ledě proháněla mírumilovná koťátka, která se do 10. minuty odhodlala pouze k jedné střele od červené čáry. To mužstvo od soutoku Vltavy a Malše hýřilo aktivitou a zdálo se být otázkou času než přijdou další góly v hostující síti. Ty posléze skutečně přišli, ale ne pouze v Blažíčkově kleci, nýbrž i na straně druhé. Českobudějovičtí tlačili svého soupeře, nepouštěli ho z obranného pásma a vynutili si čtvrtou branku. Havran napřáhl od modré a puku se nic nepostavilo do cesty. – 4:1 Tento gól Severočechy nabudil. Za minutu bylo sníženo, když Hataš, i s Semrádem na zádech, objel branku a zasunul kotouč do skuliny mezi betonem a tyčkou. – 4:2 Sedm minut trvalo než Liberečtí zvedali ruce nad hlavu znovu. Klíma rovnou z buly poslal puk na volného Lemfelda. Ten ho napálil pod horní tyčku Klestilovy brány, který byl bez nejmenší šance na úspěch. – 4:3 Za 59 vteřin se stalo to, co čekal málokdo, když už českobudějovičtí mladící vedli 4:1. Ondřej Posmyk nevěděl na červené čáře, co udělat s pukem. Napálil ho směrem na bránu. Ten prosvištěl těsně kolem tyče i natahujícího se brankáře a od zadního mantinelu se odrazil do Klestilovy výstroje, odkud putoval za brankovou čáru. – 4:4 Neuvěřitelné se stalo skutečností. Hostující celek vydoloval z již zdánlivě prohraného utkání bod a domácí jíž po několikáté v sezóně ztratili jasné vítězství.

Václav Červený, trenér HC České Budějovice: Vypracovali jsme si tříbrankové vedení, ale o výhru jsme přišli díky chybám některých jednotlivců. Soupeř se posléze chytil a uhrál bod. Výsledek neodpovídá průběhu utkání, ale takový je hokej.

Vladimír Čermák, trenér TJ Bílí Tygři Liberec: Už to vypadalo, že domů pojedeme s porážkou, ale díky bojovnosti, vůli po vyrovnání a také díky šťastné brance jsme vydřeli bod.