06.11.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - KOM 5:3 - O vítězství rozhodl až závěr

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Vyrovnané utkání skončilo šťastně pro svěřence trenérů Milana Stárka a Vladimíra Caldra, když v závěru rozhodl svým třetím gólem v utkání Vladimír Stejskal. Na konci zépasu byl k vidění i jeden nehokejový moment v podobě těžkého zranění. Vše dopadlo naštěstí dobře a Jakub Dolina odešel do přivolané sanitky po svých.
V sobotu v poledne se v Budvar Aréně střetl loňský čtvrtfinalista dorostenecké extraligy HC České Budějovice s letošním nováčkem soutěže Kometu Brno. Utkání mladíků předcházelo večernímu televiznímu duelu obou A-mužstev mužů, který kvůli odložení extraligového zápasu zařadila do svého programu Česká televize.

Utkání začalo oboustranně opatrně a příliš vyložených šancí v jeho začátku k vidění nebylo. Díky pasivitě domácích se dokázala více prosazovat hra Moravanů. Jejich aktivita, jež pravděpodobně zaskočila svěřence trenérů Stárka a Caldra, přinesla své ovoce již v 6. minutě. Domácí brankář Vojtíšek dokázal pěkným zákrokem zhatit první ostrý pokus hostů. Na dorážku byl už ale, bohužel pro domácí, krátky. Do poloprázdné branky dopravil neposedný kotouč Bronislav Korda - 0:1.
Jihočeši dokázali po obdržené brance trochu zapnout. Vidět byl zejména dlouhodobě nejlepší hráč HC České Budějovice Tomáš Rod. I takovýto hokejista však bez vydatnější pomoci spoluhráčů zázraky nezmůže. V 16. minutě zahřmělo před Vojtíškem podruhé. Ostrá rána Lukáše Kožára z hranice kruhu si našla cestu do branky. Touš propadl domácímu gólmanovi pod rukou - 0:2.
Moravská radost v podobě dvoubrankového vedení měla ale jepičí život. Minutu po druhé vstřelené brance vsítil kontaktní gól Tomáš Hájek, když si z hlouby útočného pásma vybruslil až do ideální pozice a nedal Hubačkovi šanci - 1:2. Na tomto stavu již do konce úvodního dějství nezměnila nic ani tyčka agilního Hájka.

O přestávce vnesl trenér Milan Stárek průvan do domácí sestavy a do druhé třetiny nastoupilo jeho mužstvo jako vyměněné. Chyby v rozehrávce byly sice stále na denním pořádku, ale rafička na ukazateli aktivity a bojovnosti hodně stoupla. Ve 25. minutě dokázal souvislý tlak Jihočechů zúročit Vladimír Stajskal, když číhajíc u tyče zametl touš do branky po střele Předoty - 2:2. Po vyrovnávací trefě vystrčili růžky také hosté, a hrál se tudíž opět vyrovnaný hokej. Ve 30. minutě vybruslil zpoza branky Lukáš Kolbl a jeho nahozený puk skončil k překvapení většiny přihlížejících v brance - 2:3.
Jihočeši dokázali zamknout svého soupeře v jeho obranném pásmu při početní výhodě. Z dvouminutového tlaku ale skórovat nedokázali. Následně se v dobré pozici ocitl Dolina, ale tváří v tvář brankáři hostí poslal puk pouze do jeho lapačky. Před koncem prostřední části se do samostatného úniku dostával hostující Kožár. Jeho radost dokázal zhatil brzkým výjezdem z brankoviště Vojtíšek. Tímto však ještě nebylo vše zlé zažehnáno. Požár vzniknuvší z následné špatné rozehry budějovického gólmana hasil v opuštěné kleci Předota. Jelikož při další přesilovce Jihočechů nedokázal využít velkou šanci Hájek, šlo se po čtyřiceti minutách do šaten za stavu 2:3.

Třetí dějství odstartovala dohrávaná přesilová hra Brněnských, která však zůstala nevyužita. Ve 44. minutě dokázali Jihočeši vyrovnat. Necelých sedm desítek diváků v Budvar Aréně zatleskalo akci Stejskala s Polodnou. První jmenovaný přihrál zpoza branky do skvělé pozice mezi kruhy Stanislavu Polodnovi. Jeho střelu z vypětím všech sil brankář Hubačka vyrazil jen k Vladimír Stejskal, jenž si mezitím vybruslil k pravé tyči a následně dopravil puk na místo určení - 3:3. Tentam byl hokej bez nasazení, jenž byl k vidění na začátku utkání. Útoky si přelévaly ze strany na stranu. Agilnější však byli v závěrečné desetiminutovce domácí. Jeden z nejlepších hráčů utkání Stejskal mohl završit svůj hattrick, když se dostal do samostatného úniku po přebrání krásné Předotovy kolmice. Brankář Hubačka ale dokázal jeho pokus lapit.
To, co se Vladimíru Stejskalovi nepovedlo z nájezdu, dokázal v 57. minutě ostrou střelou z křídla, která zamířila přesně mezi nohy brněnského brankáře - 4:3. Závěrečné dvě minuty odehráli Budějovičtí v oslabení, když se nechal netakticky vyloučit Tomáš Rod. Kometa si vzala oddechový čas a schylovalo se k dramatu. To však domácí borci nepřipustili a své hubené vítězství dokázali naopak ještě zvýšit. Třicetdevět sekund před koncem ujel Martin Nedvěd a krásným blafákem určil konečnou podobu výsledku.
V závěru se již nemuseli domácí strachovat o vítězství, nýbrž o zdraví jednoho ze svých spoluhráčů. Po srážce ve středu hřiště zůstal bezvládně ležet na ledě Jakub Dolina. V tu chvíli všem přihlížejícím ztuhla krev v žilách. Do role zachránce se pasoval domácí trenér Milan Stárek, kterému následně zdatně sekundovali čároví rozhodčí a domácí lékař. Přivolaná záchranná služba již zasahovat nemusela. Domácí borec za bouřlivého aplausu diváků i spoluhráčů odešel z ledu po svých. Podle prvních zpráv se jedná o rotrhnuté obočí a otřes mozku. Vše naštěstí dopadlo dobře.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "Mrzí mne, že naši hráči neumí hrát disciplinovaně a v plném nasazení celý zápas. Zdá se mi, že musíme napřed dostat dva góly, abychom začali hrát. Když poznáme, že je soupeř slabší, tak se dokonale přizpůsobíme jejich výkonu a hrajeme také špatně. S výsledkem jsem ale na druhou stranu spokojen. Vyhráli jsme a to je dobře."

Zdeněk Balabán, trenér HC Kometa Brno:"Zápas jsme rozehráli velmi dobře, ale bohužel vlastní blbostí a nedisciplinovaností některých hráčů jsme si ho sami prohráli. Bohužel nemáme takový kádr, abychom mohli v zápase udělat změny. S devíti útočníky, z čehož je ještě jeden marodný, se hrát nedá."