19.01.2024, Václav Plachta

DOR: Sebejistý výkon brankáře Nováka přinesl Motoru tři body

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Českobudějovičtí dorostenci přetlačili v domácím utkání pardubické Dynamo poměrem 3:0 a získali tak první tříbodové vítězství ve své skupině o pořadí v play off. O to se nejvíce zasloužil brankář Jiří Novák, který zneškodnil všech dvaačtyřicet pokusů soupeře. Vítěznou branku vstřelil v první třetině Lukáš Muška, který se prosadil vůbec poprvé v letošním ročníku.

Do úvodních minut utkání vstoupili lépe hosté z Pardubic, kteří se prezentovali aktivním a výrazně střeleckým hokejem. Dobrý nástup Dynama dělal domácím hráčům velké problémy s rozehrávkou a v 9. minutě vybojovali Pardubice, díky faulu Jaroše, i první početní výhodu utkání. V ní byla permanenci hlavně lapačka brankáře Nováka, která si poradila i s nebezpečnými pokusy od modré čáry. Na tahu tak byli domácí a ve 12. minutě se Motor ujal vedení. Chybné hostující přihrávky využil Čečetka, který následně se svými spoluhráči ujel do úniku tři na jednoho. Na konci této výměny kotouče byl Lukáš Muška, jehož rána do protipohybu Netušila rozradostnila domácí lavičku. V závěru utkání mohlo být pro České Budějovice mnohem veseleji, když se domácí po faulu Vápeníka s Rolinkem dočkali početní výhody pěti proti třem. Paradoxně si ale největší šanci připsaly ve zbývajícím čase Pardubice. Mackův pokus z bezprostřední blízkosti ale spolehlivě pokryl Novák svými betony.

Začátek druhé třetiny ovládli naopak domácí a už po dvou minutách se na brankáře Netušila řítil osamocený Martin Hečko. Backhandový pokus českobudějovického útočníka ale skončil ke smůle domácích pouze na Netušilově betonu. Pardubice se po přečkání úvodního tlaku osvojily díky druhé početní výhodě. V té si sice Dynamo nevytvořilo stoprocentní gólovou příležitost, ale povedený zámek v útočném pásmu dodal svěřencům Vojtěcha Faltyse potřebnou jistotu do dalších minut. Ve 34. minutě ihned po vhazování pálil pardubický Pavel Tvrdík, ale s jeho pokusem si brankář Novák poradil a stejně tak i s následnou dorážkou. Největší šanci prostřední části si hosté připravili až na samotný závěr. Daniel Krčál nejprve po lehkém přizvednutí kotouče od Nováka minul domácí branku a následně si domácí brankář smlsnul i na Krčálově pokusu z bezprostřední blízkosti.

Závěrečná perioda utkání se nesla ve snaze Pardubic o vyrovnání. Blízko ke skórování byli hosté ve 44. minutě, ale již překonaného Nováka zachránila práva tyč branky. O deset minut později si další velkou příležitost připravil Erik Úlehle, ale ani on nedokázal výborně chytajícího Nováka překonat. V samotném závěru Dynamo vsadilo všechno na jednu kartu s odkrytými zády. Domácí Motor ale dokázal pardubický závěr přestát a sám dvakrát skóroval do prázdné branky. Nejprve se nadvakrát prosadil Dominik Koníř a následně Tomáš Přibyl doklepl do branky Jarošovu ránu, která skočila na tyči. Motor tak nakonec porazil Pardubice poměrem 3:0, přičemž největší podíl na vítězství měl jednoznačně brankář Jiří Novák, který své čisté konto potvrdil rovnou dvaačtyřiceti úspěšnými zákroky.

Radim Skuhrovec (trenér Motoru): "Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání. Kluci ale celý zápas parádně odpracovali a díky našemu brankáři, který předvedl výborný výkon a držel nás ve hře, se nám povedlo zvítězit. Jsme rádi, ale proti Přerovu bude třeba na tento výsledek navázat."